Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

 

Szukaj: w roku:

ROŚLINY OZDOBNE

NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM 2004 (CZ. I)

Alicja Cecot

Numer archiwalny: 01/2005


Tradycją międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium, które odbywają się w drugiej połowie sierpnia w Boskoop (czyt. "Szkółkarstwo" 6/2004), jest specjalna promocja nowości odmianowych. Odbywa się ona za pomocą konkursu, w którym profesjonalne jury wybiera spośród zgłoszonych wcześniej taksonów kreacje zasługujące na miano nowości i wyróżnia je złotymi, srebrnymi lub brązowymi medalami. Zwiedzający Plantarium, którzy przyjeżdżają z całego świata, łatwo zaś trafiają na "kącik" z nowościami, a zwłaszcza na zwycięskie odmiany, które zawsze są eksponowane w szczególny sposób. Ta promocja przekłada się potem na wyniki sprzedaży nagrodzonych roślin.Zasady konkurencji

Kandydatki do konkursu zgłaszane są organizatorom targów wiosną każdego roku (w 2004 r.
były 93 takie zgłoszenia), z których specjaliści z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Bos­koop odrzucają odmiany nieodpowiadające regulaminowi (ostatnio nie dopuszczono 23 kreacji). Nowość oznacza w tym przypadku odmianę niespopularyzowaną jeszcze na rynku holenderskim, która pojawiła się tam nie wcześniej niż 5 lat przed konkursem, a zarazem znajduje się w towarowej produkcji. Ostateczna ocena odbywa się na dzień przed otwarciem targów, na podstawie gotowych do sprzedaży roślin produkcyjnych, dostarczonych w pojemnikach (po 10 szt.).

W 2004 r. około połowy kandydatek na najlepszą nowość Plantarium '04 stanowiły byliny, których sporo znalazło się później wśród medalistek. W tej ostatniej grupie zabrakło natomiast krzewów iglastych, których z roku na rok jest jak na lekarstwo w "kąciku" z nowościami targów w Boskoop. Poniżej przedstawiam pierwszą grupę medalistek ubiegłorocznego Plantarium, których w sumie było 31.

Złote medalistki

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Youmefour' PASSION to najlepsza nowość Plantarium '04. Ta różowo kwitnąca przedstawicielka 6-odmianowej grupy You & Me® została wyhodowana w Japonii przez Ryoji Irie, a zgłoszona do konkursu przez holenderską firmę Plantipp, która jest przedstawicielem hodowcy i zajmuje się sprawami licencyjnymi. Odmiana ta ma półpełne kwiaty (fot. 1) — zarówno płodne, jak i płonne — oraz ładny pokrój. Jest zgłoszona do ochrony* w całej Unii Europejskiej.


Fot. 1. Hydrangea macrophylla 'Youmefour' PASSION

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Verweig' MONET. Wyróżnia się brunatnozielono-różowo-białymi liśćmi (fot. 2) i szerokim, zwartym pokrojem. Ma ciemnoróżowe kwiaty, które pojawiają się późną wiosną, ale nie stanowią szczególnej ozdoby roślin. Właścicielem tej odmiany jest holenderska szkółka Bert Verhoef Boom­kwekerijnen. Jest zgłoszona do ochrony w ca­łej UE.


Fot. 2. Weigela florida 'Verweig' MONET

Sumak octowiec (Rhus typhina)
'Bailtiger' TIGER EYES. Jest mutantem odmiany 'Laciniata' (o wcinanych liściach) znalezionym w amerykańskiej szkółce Bailey, a zgłoszonym do konkursu przez angielskie przedsiębiorstwo Notcutts Nurseries. Sport ten charakteryzuje się zwartym, ale szerokim pokrojem (fot. 3) i powolnym wzrostem — dorasta do wysokości 2 m. Ma nie wytwarzać odrostów. Jego wcinane liście są wiosną zielone, następnie w trakcie sezonu wegetacyjnego stają się żółte, a jesienią barwa ta przybiera bardzo intensywny odcień. Pędy są czerwonobrązowe, co daje ciekawy efekt. Odmiana ta jest zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 3. Rhus typhina 'Bailtiger' TIGER EYES

Tawułka (Astilbe sp.)
'Rock and Roll'. Bylina ta jest przedstawicielką 6-odmianowej grupy "muzycznej" (nazwy odmian nawiązują do stylów w muzyce rozrywkowej) wyhodowanej przez Holendra Henricusa Verduina, a zgłoszonej do konkursu przez holenderskie firmy Pothos Plant oraz Inspirationplant. Rośliny dorastają do wysokości ok. 60 cm i bardzo dobrze prezentują się w pojemnikach. Odmiana 'Rock and Roll' ma czysto białe kwiatostany o czerwonych osiach, co tworzy ładny kontrast (fot. 4). Wyróżnia ją też atrakcyjne ulistnienie. Kwitnie w lipcu, sierpniu i powinna później powtórzyć kwitnienie. Jest chroniona w całej UE.


Fot. 4. Astilbe 'Rock and Roll'

Srebrne i brązowe medalistki Plantarium '04 przedstawię w "Szkółkarstwie" 2/2005.


powrót

 

Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.