Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

 

Szukaj: w roku: w kategorii:

ODMIANY MALINY

dr Józef Gwozdecki

Numer archiwalny: 04/2006


Według niedawnego spisu rolnego, w Polsce maliny uprawia się na powierzchni ponad 10 000 hektarów. W rejestrze odmian tradycyjnych, tj. owocujących w lipcu, od lat znajdują się: 'Beskid' (fot. 1), 'Canby', 'Malling Jewel', 'Malling Seedling' (fot. 2), 'Norna' (fot. 3) i 'Veten' (fot. 4). Są to odmiany o średniej wartości użytkowej. Niedawno wprowadzona 'Nawojka' nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Szybki postęp w zmianie doboru odmian uprawianych na plantacjach owocujących nastąpił natomiast po wprowadzeniu do uprawy powtarzających owocowanie odmian 'Polana', 'Pokusa' oraz — najlepiej z nich ocenianej — 'Polka'.



Fot. 1. 'Beskid'


Fot. 2. 'Malling Seedling'


Fot. 3. 'Norna'


Fot. 3. 'Norna'

Nadzieje wiązane są z wprowadzeniem do rejestru czterech odmian dojrzewających w lipcu oraz jednej jesiennej. Są to, w kolejności dojrzewania, 'Koral', 'Laszka', 'Glen Ample', 'Benefis' i 'Polesie'. Z wyjątkiem odmiany 'Koral', pozostałe chronione są wyłącznym prawem, a zdrowy materiał szkółkarski jest już dostępny na rynku. We wstępnych badaniach odmiany te nie przewyższały plennością wzorcowej odmiany 'Veten', jednak 'Laszka', 'Benefis' i 'Glen Ample' miały wyraźnie większe od niej owoce. Owocom tych odmian brak jednak połysku. Ponieważ wcześniejsze zimy były w Skierniewicach stosunkowo łagodne, nie było okazji do oceny wytrzymałości roślin na mróz. Po ostatniej mroźnej zimie 2005/2006 również nie stwierdzono większych uszkodzeń na malinach.

Nowe w polskim rejestrze

Opisywane poniżej nowe odmiany maliny wpisane zostały do rejestru tylko na podstawie badań OWT (odrębności, wyrównania, trwałości), bez oceny WGO (wartości gospodarczej odmiany). Wydaje się, że samo życie rozwiązuje wieloletni spór nad celowością istnienia rejestru, który w wielu krajach nie istnieje. Pierwszym wyłomem w systemie rejestrowym było wprowadzenie do obrotu materiału CAC. Kolejnymi czynnikami są mało skuteczne egzekwowanie rejestru oraz możliwość zakupu sadzonek na terenie UE.

'Koral' jest odmianą uprawianą w rejonie Krakowa (do RO wprowadził ją Witold Łakomy).
W badaniach przedrejestrowych figurowała pod nazwą LAK 201. Odznacza się plennością, małą wrażliwością na mróz, wczesnym dojrzewaniem owoców, które są jasnoczerwone i średniej wielkości.

'Laszka', opisywana wcześniej jako numer 83361, wyhodowana została w Brzeznej przez dr. J. Danka. Wyróżnia się bardzo dużymi i trwałymi owocami, plennością i gładkimi pędami.
Z pewnością zdobędzie szybko krajowy rynek detaliczny i ma szansę skutecznie konkurować na giełdach owocowych z czołowymi odmianami zagranicznymi.

'Glen Ample' została stosunkowo niedawno wyhodowana w Szkocji i już stanowi główną odmianę deserową na rynkach zachodnich. Owoce są duże, kulistostożkowate, jędrne i smaczne. Wbrew początkowym obawom, po ostatniej zimie jej bezkolcowe pędy nie ustępowały wytrzymałością na mróz odmianom standardowym.

'Benefis' również pochodzi z Brzeznej. Wzmiankowany był już wcześniej jako numer 93022. Jest to odmiana plenna, średnio późna, o gładkich pędach. Owoce ma duże, stożkowate, typowo deserowe (czyt. też "Szkółkarstwo" 5/2005).

'Polesie' to nowa malina jesienna wyhodowana w SZD w Brzeznej. Była badana i opisywana jako nr 93453. W jej złożonym rodowodzie znajduje się m.in. malina czarna, przez co pędy są pokryte ostrymi kolcami, a owoce mają kolor ciemnoczerwony (fot. 5). Ważnymi jej zaletami produkcyjnymi są duże kuliste owoce i wczesny termin dojrzewania na pędach tegorocznych.


Fot. 5. 'Polesie'

Na świecie

Hodowla malin na świecie rozwija się bardzo szybko. W latach 1980–2000 trzydzieści stacji hodowlanych wprowadziło na rynek ponad 110 nowych odmian tego gatunku. Wśród nich znajdują się te przedstawione poniżej (sprzedaż licencji na ich rozmnażanie oferuje w imieniu hodowców brytyjska firma MEIOSIS).

'Julia' — odmiana brytyjska, o atrakcyjnych jędrnych owocach deserowych, przydatnych do mechanicznego zbioru.

'Joan Squire' — średnio późna jesienna odmiana brytyjska, o jędrnych i trwałych owocach.

'Octavia' — późna odmiana brytyjska, o dużych i trwałych owocach deserowych.

'Joan J' — brytyjska odmiana powtarzająca owocowanie, o dużych smacznych, ale ciemnych owocach.

'Malahat' — średnio wczesna odmiana kanadyjska, o dużych, błyszczących i trwałych owocach.

'Qualicum' — odmiana kanadyjska, o dużych matowych, bardzo jędrnych i trwałych owocach.

'Marwe' — późna odmiana holenderska o dużych, błyszczących, trwałych owocach.

'Comtesse' — francuska odmiana powtarzająca owocowanie, o stożkowatych, nieciemniejących owocach.

'HimboTop' — szwajcarska odmiana powtarzająca owocowanie, o średniej porze dojrzewania i bardzo dużych, nieciemniejących owocach.

W najbliższych latach możemy spodziewać się na rynku odmian mało wrażliwych na choroby, odpornych na mszyce, o dużych, trwałych, atrakcyjnych i smacznych owocach.


powrót

 

Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2017 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.