Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 02/1999

ZAPOBIEGANIE CIERNISTOŚCI ODKŁADÓW W MATECZNIKU JABŁONIRośliny wielu gatunków drzew w stadium juwenilnym (młodocianym), czyli w okresie od kiełkowania nasion do pierwszego zakwitnięcia, charakteryzują się nietypowym kształtem liści lub ciernistością pędów. Po wejściu drzew w okres dojrzałości cechy te przeważnie zanikają, chociaż podkładki uzyskiwane np. przez odkłady w mateczniku jabłoni, znajdują się jakby ciągle w fazie juwenilnej. Stan ten sprzyja dobremu ukorzenianiu się odkładów, ale jednocześnie jest przyczyną ich ciernistości.
czytaj


Numer: 02/1999
SZKODNIKI PORZECZEK NA PLANTACJACH MATECZNYCH ORAZ W SZKÓŁKACH, część IIW pierwszej części (''Szkółkarstwo'' 1/99) omówiony został wielkopąkowiec porzeczkowy i przędziorek chmielowiec - red.
czytaj


Numer: 02/1999
ZARAZA OGNIOWA W UPRAWACH SZKÓŁKARSKICHW związku z rosnącym znaczeniem zarazy ogniowej w Polsce, w ostatnich latach szczególnie dużą uwagę zwraca się na zdrowotność materiału szkółkarskiego. Porażone bezobjawowo podkładki, zrazy, drzewka czy krzewy są zaliczane do głównych czynników rozprzestrzeniających chorobę.
czytaj


Numer: 02/1999
UNIA A MY

OGÓLNE

Przedstawiamy obszerne fragmenty wypowiedzi jednego z producentów, byłego prezesa Związku Szkółkarzy Polskich, którą zamieszczono w Biuletynie Informacyjnym tej organizacji (nr 8/99). Być może, głosem tym uda się nam wywołać dyskusję na temat stanu krajowego szkółkarstwa w perspektywie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej (podobna intencja, wymiany poglądów, przyświecała redakcji Biuletynu). Niewątpliwie najwyższy już czas na taką dyskusję i sprecyzowanie wyzwań stojących przed polskimi szkółkarzami (red.).
czytaj


Numer: 02/1999
LISTY - PRODUCENT CZY SPRZEDAWCA?

OGÓLNE

Proszę o interpretację przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z 13 lipca 1993 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r., nr 66, poz. 312). Prowadzę sezonową sprzedaż drzew i krzewów we własnym gospodarstwie, przy czym część sprzedawanych roślin pochodzi z mojej szkółki, a część kupuję u innych producentów. Czy można uważać, że podatek od takiej działalności jest już uwzględniony w karcie podatkowej gospodarstwa? Pragnę zaznaczyć, że zakupione drzewa i krzewy często są przetrzymywane w mojej szkółce przez pewien czas, w którym prowadzę zabiegi pielęgnacyjne, czasem rośliny te są przesadzane. E. S.
czytaj


Numer: 02/1999
KOLKWICJA - KRZEW RZADKO SPOTYKANY

ROŚLINY OZDOBNE

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) z rodziny Caprifoliaceae należy do najpiękniejszych krzewów, niezwykle obficie kwitnących. Mimo to w naszym kraju jest rzadko produkowana i sadzona, spotyka się ją głównie w ogrodach botanicznych.
czytaj


Numer: 02/1999
SZKÓŁKARSKA OFERTA IPM '99

ROŚLINY OZDOBNE

Międzynarodowe targi IPM (Internationale Pflanzen Messe), odbywające się na początku roku w niemieckim mieście Essen, stwarzają niepowtarzalną okazję do zapoznania się z różnorodnością europejskiego szkółkarstwa.
czytaj


Numer: 02/1999
TYM RAZEM W NIEMCZECH

ROŚLINY OZDOBNE

Ubiegłoroczna konferencja IPPS (International Plant Propagators Society) - Regionu Wielkiej Brytanii i Irlandii - odbyła się w Hamburgu. Drugi raz, w przeszło trzydziestoletniej historii tego regionu, spotkanie zorganizowano poza Wyspami Brytyjskimi. Nie będzie to jednak ostatni przypadek odstępstwa od reguły. Zarząd Regionu wstępnie bowiem zaplanował, aby konferencja w 2006 r. odbyła się w Polsce. Oto niektóre tematy poruszane w Hamburgu.
czytaj


Numer: 02/1999
TENDENCJE W ZACHODNIOEUROPEJSKIM SZKÓŁKARSTWIE OZDOBNYM

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 02/1999
''KOSZYKOWE'' SZKÓŁKARSTWO

ROŚLINY OZDOBNE

Zarówno kontenerowa, jak i gruntowa produkcja szkółkarskiego materiału ozdobnego ma swoje wady i zalety. Ta pierwsza metoda uprawy powoli wypiera tę drugą. Wielu szkółkarzy wyraża jednak opinię, że wyprodukowane w gruncie duże egzemplarze prezentują się znacznie atrakcyjnej. Dlatego na Zachodzie wciąż poszukuje się sposobów na wykorzystanie w praktyce zalet obydwu metod. Jednym z nich jest, na przykład, uprawa roślin w Root Control Bags, czyli ''workach kontrolujących korzenie''.
czytaj


Numer: 02/1999
CHOROBY Z UBIEGŁEGO SEZONU

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 02/1999
SZKODNIKI ZAGRAŻAJĄCE KRZEWOM LIŚCIASTYM

ROŚLINY OZDOBNE

Prezentujemy uwagi naukowców z ISK, które są plonem obserwacji poczynionych w polskich szkółkach w ubiegłym roku. Można się spodziewać, że wiele z wymienionych w artykule szkodników wystąpi w uprawach także w bieżącym sezonie. Warto zwrócić szczególnie uwagę na gatunki, które po raz pierwszy pojawiły się w 1998 roku (red.).
czytaj


Numer: 02/1999
ZALECENIA JAKOŚCIOWE DLA OZDOBNEGO MATERIAŁU SZKÓŁKARSKIEGO, część IV

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 02/1999
ROZMNAŻANIE LESZCZYNY TURECKIEJ - SPOSÓB NA SUKCES

ROŚLINY OZDOBNE

Leszczyna turecka (Corylus colurna) należy do cennych drzew ozdobnych, zwłaszcza w zadrzewieniach miejskich (czyt. też ''Szkółkarstwo'' 3/94). Znana jest jej duża tolerancja na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby.
czytaj


Numer: 02/1999
DRZEWO ROKU 1999 - WIĄZ, część II. Holenderskla choroba wiązów

ROŚLINY OZDOBNE

Odkąd pojawiła się ta plaga, w miastach wiązy wyginęły niemal całkowicie, w alejach przydrożnych przepadają systematycznie, w lasach także poczyniła ona duże spustoszenia. Leśnicy i specjaliści od terenów zieleni zalecali, aby unikać sadzenia wiązów w Polsce, co miało pomóc zachować w naszej florze trzy rodzime gatunki (wiąz szypułkowy, górski i polny) oraz kilka obcego pochodzenia. Nie powstrzymało to jednak choroby, podobnie jak usuwanie drzew porażonych (a przy okazji innych, jeszcze zdrowych). Jedyną szansę na opanowanie sytuacji dają badania naukowe i, w efekcie, wyhodowanie form genetycznie odpornych lub tolerancyjnych wobec infekcji.
czytaj


Numer: 02/1999
BLISKO NIEBA

ROŚLINY OZDOBNE

W poprzednim artykule poświęconym szkółkarstwu ozdobnemu we Włoszech (nr 4/98) przedstawiłam charakterystyczne dla Italii firmy zajmujące się produkcją formowanych drzew i krzewów - roślinnych ''rzeźb''. Tym razem kolejna osobliwość z tego kraju, jakiej próżno by szukać gdzie indziej na świecie.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.