Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 03/2001

STARE I NOWE PODKŁADKI GENERATYWNE DLA ŚLIWW "Szkółkarstwie" 1/1998 i 4/2000 informowałem Czytelników o możliwościach wykorzystania siewek 'Węgierki Wiedeńskiej' i 'Eruni' do produkcji drzewek śliw. Podkładki te wpisano do Rejestru Odmian w 2000 roku i otrzymały one nazwy, odpowiednio, 'Wala' oraz 'Erunosid'. Poniższy artykuł jest próbą wstępnej oceny ich przydatności sadowniczej w porównaniu z tradycyjnymi podkładkami.
czytaj


Numer: 03/2001
ROZMNAŻANIE DRZEW WIŚNI Z ODROSTÓW KORZENIOWYCHW artykule "Rodzaje drzew wiśni i ich przydatność dla sadownictwa" (Szkółkarstwo" 1/2001) porównana została wartość sadownicza drzew własnokorzeniowych z okulizowanymi na podkładkach. Poniższy tekst poświęcamy drzewom własnokorzeniowym uzyskiwanym z odrostów korzeniowych. We współczesnym szkółkarstwie produkowanie drzew owocowych z odrostów ma znaczenie tylko w przypadku śliw oraz wiśni, i to lokalnie. Ten sposób rozmnażania jest jednak najtańszy, toteż w niektórych regionach ciągle ma duże znaczenie praktyczne.
czytaj


Numer: 03/2001
UWAGA NA ANTRAKNOZĘ TRUSKAWKIW większości krajów europejskich choroba ta stanowi obecnie poważne zagrożenie, może bowiem doprowadzić do zniszczenia nawet całej uprawy. W ubiegłym roku stwierdzono ją także w Polsce, na plantacji matecznej założonej z hiszpańskich sadzonek odmian 'Tudla' i 'Camarosa'. Grzyb wywołujący chorobę — Colletotrichum acutatum — atakuje nadziemne części roślin — ogonki liściowe, liście, rozłogi (fot). Pojawiają się na nich brązowe, gnijące plamy. Patogen poraża także koronę, która w wyniku infekcji gnije. Zaatakowane rośliny zamierają.
czytaj


Numer: 03/2001
NOWELIZACJA USTAWY O OCHRONIE ROŚLIN

OGÓLNE


16 lutego br. uchwalono ustawę o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych. Zmiany — w stosunku do ustawy z 12 lipca 1995 roku — były konieczne ze względu na dostosowywanie naszych przepisów do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Wśród nowych rozwiązań znalazły się te oparte na regulacjach ustanowionych przez Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin FAO (Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Ustawa wchodzi w życie po czterech miesiącach od momentu ogłoszenia, z wyjątkiem artykułu 13., który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2003 roku.
czytaj


Numer: 03/2001
ODPOWIEDNIE DAĆ RZECZY SŁOWO

OGÓLNE

W numerze 1/2001 "Szkółkarstwa" zamieszczone zostało sprawozdanie z corocznego walnego zgromadzenia członków Związku Szkółkarzy Polskich. Do tekstu sprawozdania pt. "Skazani na marketing" wkradły się dwie nieścisłości, które znacznie wypaczają obraz tego, co miało miejsce na naszym zjeździe. Pragniemy je sprostować, jednocześnie precyzując nasze stanowisko w tych sprawach.
czytaj


Numer: 03/2001
'BAMBUSY' ODPORNE NA MRÓZ

ROŚLINY OZDOBNE

W ostatnich latach na Zachodzie obserwuje się rosnące zainteresowanie bambusowatymi, wykorzystywanymi do ozdoby ogrodów, patiowych pojemników (gatunki tropikalne także do mieszkań), a nawet jako materiał na żywopłoty. Niektóre szkółki holenderskie, niemieckie czy francuskie wyspecjalizowały się już w produkcji tych roślin, oferując kilkadziesiąt gatunków i odmian.
czytaj


Numer: 03/2001
ROŻANECZNIKOWA KRAINA

ROŚLINY OZDOBNE

Ammerland, szkółkarski rejon leżący w północno-zachodnich Niemczech, kojarzy się obecnie z szerokim asortymentem drzew i krzewów ozdobnych. Jego wizytówką pozostają jednak od lat różaneczniki, których uprawę rozpoczęto tam już pod koniec XVIII wieku.
czytaj


Numer: 03/2001
UKORZENIENIE TO TYLKO KWESTIA CZASU

ROŚLINY OZDOBNE

Szkółkarstwo ozdobne to obecnie główna specjalizacja firmy Hodowla Roślin Bronisze sp. z o.o. Tymczasem jeszcze 10 lat temu przedsiębiorstwo z Bronisz k. Warszawy znane było przede wszystkim z produkcji sadzonek goździków.
czytaj


Numer: 03/2001
SZKÓŁKARSTWO W USA, część II - Organizacja pracy i sprzedaży

ROŚLINY OZDOBNE

Pierwszą część moich spostrzeżeń na temat produkcji drzew i krzewów ozdobnych oraz bylin w Stanach Zjednoczonych (czyt. w numerze 5/2000) poświęciłam ogólnym wiadomościom na ten temat. Tym razem — rzecz o najbardziej charakterystycznych, oprócz wielkości gospodarstw i ich rozmachu, cechach amerykańskiego biznesu szkółkarskiego.
czytaj


Numer: 03/2001
RÓŻANY KRYZYS

ROŚLINY OZDOBNE

Od dwóch lat mamy w Polsce nadprodukcję krzewów róż, ze wszystkimi, typowymi dla tego zjawiska objawami: gwałtownym spadkiem cen i ograniczeniem zbytu. Okresy koniunktury i jej braku przeżywaliśmy już w przeszłości wielokrotnie, jednak w miarę regularnie następowały po sobie lata lepsze i gorsze, z przewagą tych pierwszych. Pozwalało to nie tylko utrzymać produkcję na określonym poziomie, ale ją wyraźnie zdynamizować (w latach 1980–95 nastąpił prawie dziesięciokrotny wzrost). Jednak obecna sytuacja różni się od poprzednich zasadniczo. Nie tylko skalą problemu, wynikającą z wielkości produkcji, ale przede wszystkim brakiem optymistycznych perspektyw na najbliższą przyszłość.
czytaj


Numer: 03/2001
DRZEWO ROKU 2001 - DĄB, część II. Gatunki i odmiany zagraniczne

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 03/2001
KRZEWUSZKI

ROŚLINY OZDOBNE

Rodzaj Weigela, czyli krzewuszka, należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae) i obejmuje 12 gatunków roślin pochodzących z Chin, Korei oraz z Japonii. Są to krzewy o sezonowych, ułożonych na pędach na krzyż, liściach, których brzegi są drobno piłkowane. Kwiaty mają kształt dzwonkowaty oraz długą rurkę. Ich barwa — najczęściej czerwona, rzadziej biała lub żółtawa — jest dość zmienna.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.