Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 04/2001

P-HL A® WARTOŚCIOWA PODKŁADKA DLA CZEREŚNIOstatnio wzrasta zapotrzebowanie na owoce czereśni, a sadownicy uzyskują za nie wysokie ceny. Skłania to ich do zakładania sadów towarowych, czemu dodatkowo sprzyja wprowadzanie do praktyki sadowniczej nowoczesnych technologii uprawy drzew tego gatunku, a przede wszystkim karłowych podkładek i wstawek skarlających. Wśród cennych podkładek dla czereśni znajdują się te z serii P-HL, pochodzące z Czech.
czytaj


Numer: 04/2001
W PODKRAKOWSKIEJ SZKÓŁCESzkółka Mariana i Rafała Dudków z Ochmanowa i Wróżenic należy do najbardziej znanych, a zarazem największych w Polsce. Założono ją w 1970 roku na wydzierżawionych gruntach, wkrótce udało się kupić kilka hektarów. Obecnie gospodarstwo ma już powierzchnię 220 ha i w całości należy do właścicieli. Szkółka zajmuje corocznie kilka, kilkanaście procent gruntów (w tym roku — 15 ha). Konsekwentnie stosowany jest płodozmian, na pozostałej części terenu uprawia się zboża.
czytaj


Numer: 04/2001
KALKULACJE KOSZTÓW PRODUKCJI DRZEWEK JABŁONIWspółczesne sadownictwo stawia wysokie wymagania szkółkarzom. Oczekuje się od nich, aby drzewka szybko zaczynały owocować i dawały obfite plony jak najlepszej jakości. Producenci materiału do nasadzeń zastanawiają się jednak, jaki typ produkowanych drzewek ma przeważać w szkółce i na które znajdą zbyt po opłacalnej cenie. Czy będzie to jednoroczny okulant, uzyskany z letniej okulizacji lub ze szczepienia w ręku, dwuletnie drzewko z jednoroczną koroną, czy też może podkładka zaszczepiona odmianą szlachetną. W rozważaniach tych pomocna jest kalkulacja kosztów produkcji różnych typów drzewek.
czytaj


Numer: 04/2001
PIĘĆ HEKTARÓW SUPERELITYczytaj


Numer: 04/2001
GATUNKI I ODMIANY HORTENSJI

ROŚLINY OZDOBNE

Rodzaj Hydrangea, czyli hortensja, należy do grupy najbardziej zróżnicowanych roślin ogrodniczych i obejmuje 37 gatunków oraz 17 podgatunków. Jednak tylko nieliczne — ze względu na odporność na mróz — nadają się do uprawy w Polsce.
czytaj


Numer: 04/2001
FORMY PIENNE

ROŚLINY OZDOBNE

Zwiększająca się podaż materiału szkółkarskiego i ciągłe poszukiwanie nowości zmuszają producentów do poszerzenia asortymentu, między innymi o formy pienne krzewów ozdobnych. Do niedawna na rynku polskim dominowały wśród nich róże, migdałki oraz wierzby. Obecnie — zgodnie z trendami z Europy Zachodniej (fot. 1) — oferta ta uległa rozszerzeniu.
czytaj


Numer: 04/2001
RÓŻE PIENNE

ROŚLINY OZDOBNE

Róże na pniu przeżywają ostatnio w Europie renesans, poszukują ich nie tylko właściciele ogrodów, ale także posiadacze balkonów, tarasów czy okiennych parapetów, pragnący uprawiać te rośliny w pojemnikach (fot.). Ta moda może się okazać interesującym źródłem dochodu dla szkółkarzy — taki produkt kupuje się bowiem "oczami", w okresie kwitnienia, a więc zwykle w lecie, kiedy mniej jest klientów na tradycyjne drzewa i krzewy. Prawidłowo wyprodukowane róże długo nie tracą walorów ozdobnych i można nimi handlować do końca sezonu wegetacyjnego.
czytaj


Numer: 04/2001
UKORZENIANIE W TEORII I PRAKTYCE

ROŚLINY OZDOBNE

Już po raz siódmy Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa zorganizował konferencję poświęconą szkółkarstwu ozdobnemu. Tym razem odbyła się ona mniej więcej w połowie maja i trwała dwa dni, z których pierwszy przeznaczono na wykłady, a drugi — na zwiedzanie gospodarstw oraz Ogrodu Botanicznego w Powsinie.
czytaj


Numer: 04/2001
DRZEWO ROKU 2001 - DĄB, część III. Produkcja nasion

ROŚLINY OZDOBNE

Obydwa rodzime gatunki dębów, szypułkowy (Quercus robur) i bezszypułkowy (Q. petraea) rozmnaża się z siewu nasion — żołędzi. Dojrzewają one na przełomie września i października w pierwszym roku, po czym szybko opadają. Żołędzi opadłych najwcześniej nie powinno się wykorzystywać, gdyż dopiero te opadające później są pełnowartościowe (najlepiej zbierać je na płachty rozkładane pod drzewami). W 1 kg znajduje się 145–500 (średnio 250) żołędzi dębu szypułkowego i 132–650 (średnio 375) bezszypułkowego. Masa 1000 nasion tego pierwszego gatunku wynosi 2–7 (średnio 4) kg, a drugiego 1,5–5 (średnio 3,1) kg.
czytaj


Numer: 04/2001
NAJGROŹNIEJSZE SZKODNIKI DĘBU I ICH ZWALCZANIE

ROŚLINY OZDOBNE

Dęby uprawiane w szkółkach są zasiedlane i niszczone przez szereg gatunków owadów. Opisujemy tylko najważniejsze, które wyrządzają szkody o znaczeniu gospodarczym.
czytaj


Numer: 04/2001
JAK W TYM ROKU CHRONIĆ SZKÓŁKI PRZED CHOROBAMI?

ROŚLINY OZDOBNE

Tegoroczny sezon nie rozpieszcza szkółkarzy — producentów roślin ozdobnych. Bardzo łagodna zima, a następnie wilgotna i zimna wiosna sprzyjały rozwojowi szarej pleśni (Botrytis cinerea) oraz mączniaka rzekomego (Peronospora sp., Bremia sp.). Grzyby te infekowały masowo byliny, ale także siewki oraz sadzonki krzewów i drzew powodując niekiedy zamieranie pędów (fot. 1).
czytaj


Numer: 04/2001
KOMPTONIA AMERYKAŃSKA ORYGINALNY KRZEW OZDOBNY

ROŚLINY OZDOBNE

Komptonię amerykańską (Comptonia peregrina) widziałem po raz pierwszy w 1967 roku na terenie arboretum Wyższej Szkoły Rolniczej (Norges Landbrugshgskole) w As-Vollebekk w południowo-wschodniej Norwegii (tamtejszy klimat charakteryzuje się surowymi zimami i stosunkowo ciepłym latem, a roczna suma opadów wynosi 1120 mm). Kilka lat później oglądałem komptonię w słynnym parku krajobrazowym w Mużakowie koło Łęknicy, w dawnym woj. zielonogórskim.
czytaj


Numer: 04/2001
PALECZNIK CHIŃSKI

ROŚLINY OZDOBNE

Palecznik chiński (Decaisnea fargesii) reprezentuje rodzinę Lardizabalaceae. Oprócz niego do tego samego rodzaju należy jeszcze palecznik himalajski (D. insignis), ale tylko pierwszy gatunek spotykany jest w polskich ogrodach botanicznych i arboretach. W swojej ojczyźnie — w Chinach — krzew ten dorasta do 5 m wysokości, w Polsce osiąga 2, 3 m.
czytaj


Numer: 04/2001
NASZE SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE W OBLICZU WEJŚCIA POLSKI DO UE

ROŚLINY OZDOBNE

Integracja Polski z Unią Europejską jest przesądzona, a kwestią sporną pozostaje tylko data naszego przystąpienia do Wspólnoty. Korzyści, jakie przynosi ten akces, to stabilność polityczna i lepsze perspektywy gospodarcze. Kontrowersyjna pozostaje jednak kwestia wpływu członkostwa w UE na nasze rolnictwo.
czytaj


Numer: 04/2001
ŚWIĘTO KWITNĄCYCH AZALII

ROŚLINY OZDOBNE

Wielu Polaków słyszało o japońskim święcie kwitnących wiśni oraz o święcie kwitnących jabłoni w Łącku na Sądecczyźnie, ale Święto Kwitnących Azalii wymyślono dopiero w ubiegłym roku, w szkółce krzewów ozdobnych Eugeniusza Pudełka w Pisarzowicach koło Bielska-Białej. W tym roku (19–27 maja) obchodzono je — bardzo udanie — po raz drugi.
czytaj


Numer: 04/2001
WYSTAWA ''ZIELEŃ TO ŻYCIE'' JUŻ WKRÓTCE!

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.