Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 06/2001

PRODUKCJA WIŚNI WŁASNOKORZENIOWYCH Z SADZONEKDługoletnie badania przeprowadzone na AR w Lublinie wykazały możliwość produkcji materiału szkółkarskiego uprawnych odmian wiśni z sadzonek zielnych. Wiśnie tak otrzymane rosną słabiej od drzewek okulizowanych na podkładkach i mogą być sadzone gęściej niż te, produkowane tradycyjnie.
czytaj


Numer: 06/2001
USZKODZENIA GRADOWEW lipcu nad gospodarstwem Alfreda Krupińskiego z Karniowa koło Krakowa przeszła burza gradowa, niszcząc przeznaczone do sprzedaży drzewka owocowe (około 120 tys. szt.). Grad był tak silny, że nie pozostawił ani jednej nieuszkodzonej rośliny.
czytaj


Numer: 06/2001
BORÓWKA ROZMNAŻANA IN VITROEwa i Tadeusz Kusibab od 20 lat specjalizują się w rozmnażaniu roślin in vitro. Zajmują się głównie borówką wysoką, różanecznikami i azaliami — poprzestając na produkcji "młodzieży". W najbliższych latach nie obawiają się przesycenia rynku krzewów borówki, ponieważ jej owoce — jako deserowe — bardzo dobrze się sprzedają, zarówno w kraju, jak i za granicą. Co więcej, jeszcze nikt w Polsce nie przetwarza ich przemysłowo.
czytaj


Numer: 06/2001
NOWE WYMAGANIA CO DO JAKOŚCI SADOWNICZEGO MATERIAŁU SZKÓŁKARSKIEGODo niedawna w naszym kraju obowiązywało 11 Polskich Norm, które dla poszczególnych gatunków lub ich grup określały: wygląd, sposób wyprodukowania (np. wysokość okulizacji), wiek, zdrowotność, jednolitość jakościową — podział na wybory jakości lub wymagania minimalne oddzielnie dla różnych grup wiekowych materiału szkółkarskiego. 17 października br. weszły w życie dwa rozporządzenia wykonawcze ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zmieniające przepisy, które obowiązywały do tej pory.
czytaj


Numer: 06/2001
SOSNY, cz. I - GATUNKI DWUIGIELNE

ROŚLINY OZDOBNE

Na świecie jest około 80 gatunków z rodzaju Pinus, z których w Europie występuje zaledwie kilka. Na naszym kontynencie największym zasięgiem wyróżnia się sosna pospolita (P. sylvestris). Oprócz niej w Europie rosną też sosny: limba (P. cembra), alepska (P. halepensis), bośniacka (P. leucodermis), górska (P. mugo), czarna (P. nigra), rumelijska (P. peuce), nadmorska (P. pinaster), pinia (P. pinea) i hakowata (P. uncinata). Na półkuli północnej drzewa te należą do najważniejszych gatunków lasotwóczych i mają duże znaczenie gospodarcze.
czytaj


Numer: 06/2001
''POT IN POT''

ROŚLINY OZDOBNE

W Polsce systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na duże rośliny, zwłaszcza drzewa uprawiane w pojemnikach (fot. 1) i gotowe do sadzenia przez cały sezon wegetacji przy ulicach na publicznych terenach zieleni, a także w ogrodach prywatnych. Dużymi drzewami oraz krzewami w pojemnikach interesują się też centra ogrodnicze. Takie rośliny trudniej jednak wyprodukować niż te w małych pojemnikach, gdyż duże egzemplarze są łatwo przewracane przez wiatr, a poważnym problemem jest zabezpieczenie ich systemu korzeniowego przed uszkodzeniami mrozowymi.
czytaj


Numer: 06/2001
PRZEDZIMOWE ZABEZPIECZENIE KRZEWÓW I DRZEW OZDOBNYCH PRZED CHOROBAMI

ROŚLINY OZDOBNE

Jesienią, w natłoku prac, szkółkarze rzadko kiedy myślą o tym, co zrobić, aby wartość zdrowotna materiału szkółkarskiego po przezimowaniu — wiosną — była zadowalająca. Tymczasem niewiele trzeba, aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami na okres jesienno-zimowego przechowywania.
czytaj


Numer: 06/2001
TARASOWE UPRAWY SPOSÓB NA ''WIELKĄ WODĘ''

ROŚLINY OZDOBNE

Nasza szkółka roślin wrzosowatych, znajdująca się niedaleko Puław, wygląda dość szczególnie. Prawie w całości jest usytuowana na sztucznie utworzonych tarasach, zakończonych wysokimi skarpami (fot. 1). Takie uformowanie terenu wyniknęło z konieczności, ale okazało się dobrym systemem, który sprawdził się już przez dwa, obfitujące w ulewne deszcze, sezony.
czytaj


Numer: 06/2001
DRZEWO ROKU 2001 - DĄB, część IV. Rozmnażanie wegetatywne

ROŚLINY OZDOBNE

Dęby, w tym najważniejszy gatunek rodzimy — dąb szypułkowy (Quercus robur) — odznaczają się dużą zdolnością regeneracji. Przejawia się ona, między innymi, stosunkowo szybkim i łatwym gojeniem się ran. Właściwość ta decyduje także o możliwości rozmnażania tych drzew przez szczepienie (fot. 1), za pomocą sadzonek pędowych oraz metodą kultur tkankowych.
czytaj


Numer: 06/2001
SZKÓŁKARSKA WIEŻA BABEL

ROŚLINY OZDOBNE

Wspólny "zielony język" był przewodnim tematem tegorocznych międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium (fot. 1), które odbyły się 22–25 sierpnia w Boskoop (Holandia). I tak, najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona szkółkarstwu roślin ozdobnych stała się tym razem okazją do rozważań nad narastającymi problemami, które dotyczą komunikowania się producentów i handlowców. W efekcie szybkiego rozwoju komputeryzacji oraz elektronicznej wymiany informacji, a także nabywania tą drogą towarów, wprowadzenie jednolitego "języka" stało się koniecznością dla szkółkarskiej branży. Nie jest to jednak proste.
czytaj


Numer: 06/2001
BALKON, TARAS, PODWÓRKO

ROŚLINY OZDOBNE

Już po raz piąty Olba gościła w niemieckim mieście Oldenburg, tym razem 25–27 sierpnia. Tegorocznym tematem przewodnim tej wystawy był "Balkon-taras-podwórko", zwracający szczególną uwagę na drzewa, krzewy i byliny do dekoracji wymienionych, małych enklaw.
czytaj


Numer: 06/2001
KIERUNEK ''WSCHÓD''

ROŚLINY OZDOBNE

Jednym z głównych celów tegorocznej, międzynarodowej wystawy "Zieleń to Życie", która odbyła się w Warszawie na przełomie sierpnia i września, była promocja polskiego szkółkarstwa w krajach Europy Środkowowschodniej. Organizatorzy imprezy — Agencja Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich (ZSzP) — gościli więc dziennikarzy branżowej prasy z Czech, Litwy, Łotwy, Rosji oraz Węgier, proponując im nie tylko obejrzenie wystawy, ale także kilku szkółek. Do wzięcia udziału w wystawie zaproszono również siostrzane organizacje producenckie, z czego skorzystał Związek Szkółkarzy Republiki Czeskiej.
czytaj


Numer: 06/2001
LISTY - PODATEK OD DZIERŻAWIONEGO MIEJSCA SPRZEDAŻY

ROŚLINY OZDOBNE

Jestem rolnikiem, prowadzę niewielką szkółkę w swoim gospodarstwie. Ponieważ znajduje się ona na "zapadłej" wsi, wydzierżawiłem od sąsiedniej gminy kawałek placu przy drodze, by móc tam sprzedawać wyprodukowane przez siebie rośliny. Na wydzierżawionym terenie uprawiam również krzewy i byliny. Czy władze tej sąsiedniej gminy mają prawo żądać ode mnie podatku od działalności gospodarczej, czy powinienem płacić tylko podatek gruntowy? E. R.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.