Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 01/2002

PODKŁADKI WEGETATYWNE DLA WIŚNIWiększość podkładek dla czereśni może być używana do produkcji drzewek wiśni, ze względu na bliskie pokrewieństwo tych gatunków. Drzewa na tych podkładkach mogą być wykorzystywane do zakładania intensywnych sadów wiśniowych. Przedstawione w artykule informacje wymagają jednak potwierdzenia w dalszych doświadczeniach wykonanych w szkółkach i w sadach wiśniowych.
czytaj


Numer: 01/2002
PRODUCENCI ROŚLIN JAGODOWYCHNa rynku roślin jagodowych ceny gwarantujące opłacalność produkcji uzyskuje się przede wszystkim za nowe odmiany, z których owoce zbierane są poza głównymi terminami zbiorów (truskawka, malina). Ciągle dużym powodzeniem cieszą się maliny owocujące na jednorocznych pędach, borówka wysoka, jeżyna oraz poziomki. W matecznikach malinowych przeważają nowe odmiany, 'Polana', 'Beskid', 'Polka', 'Poranna Rosa', 'Nawojka', które w 2000 r. w stanowiły już prawie 80% wszystkich zakwalifikowanych.
czytaj


Numer: 01/2002
OSIĄGNIĘCIA W HODOWLI GRUSZ NA ŚWIECIENadprodukcja jabłek i kłopoty z ich zagospodarowaniem stały się jednym z powodów zwiększonego zainteresowania uprawą grusz. W krajach przodujących w ich produkcji areał uprawy tego gatunku szybko wzrasta. Drugim, istotnym czynnikiem wzrostu popularności grusz jest duży postęp w hodowli ich nowych odmian. Szacuje się, że w ostatnim dziesięcioleciu do produkcji trafiło ponad 100 nowości (niektórzy uważają, że liczba ta jest dwukrotnie większa).
czytaj


Numer: 01/2002
OPŁATY ZA OCENĘ MATERIAŁU SZKÓŁKARSKIEGO

OGÓLNE

Stawki opłat za ocenę polową plantacji i badania laboratoryjne określa rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 27 sierpnia 2001 r. w sprawie niektórych opłat i wynagrodzeń stosowanych w nasiennictwie (Dz. U. nr 97 poz. 1061). Poniżej zamieszczamy wybrane pozycje, interesujące dla szkółkarzy.
czytaj


Numer: 01/2002
NOWE FITOPLAZMATYCZNE CHOROBY DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH (CZ. I)

ROŚLINY OZDOBNE

Fitoplazmy, dawniej zwane organizmami mikoplazmopodobnymi (MLOs), przedstawione w "Szkółkarstwie" 3/2000, są groźnymi patogenami m.in. ozdobnych roślin drzewiastych. Poza żółtaczką wiązu wywołują one żółtaczkę jesionu, czarcią miotlastość i zamieranie topoli, klonu, dębu i olszy oraz głogu, lilaka, derenia, tawuły i hortensji.
czytaj


Numer: 01/2002
NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM '2001

ROŚLINY OZDOBNE

Podczas międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium, które — jak zwykle — odbyły się w sierpniu, w holenderskiej miejscowości Boskoop (czyt. też "Szkółkarstwo" 6/2001), tradycyjnie wyłoniono najlepsze nowości roślinne. Są to odmiany wcześniej zgłoszone do tego "konkursu", a następnie dopuszczone do niego i oceniane przez profesjonalne jury, które składa się z członków Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop. Spośród 48 odmian (mniej niż w 2000 roku) specjaliści ci nagrodzili 25, zwracając uwagę, że — podobnie jak w kilku poprzednich sezonach — dużym zainteresowaniem hodowców i szkółkarzy cieszą się rośliny o liściach pstrych. Takich okazów znalazło się bowiem sporo w grupie ocenianych kreacji (głównie bylin). Wyróżniały się również — tak, jak na całych targach — z roku na rok popularniejsze hortensje, gdyż wśród medalistek znalazły się aż cztery z nich. W tej grupie zaskoczył natomiast całkowity brak krzewów lub drzew iglastych. Poniżej przedstawiam niektóre z nagrodzonych odmian, pomijając zwłaszcza te o niedostatecznej odporności na mróz.
czytaj


Numer: 01/2002
TARGI Z WŁASNYM OGRODEM

ROŚLINY OZDOBNE

Ubiegłoroczne targi Groot Groen (3–5.10.2001 r.) w holenderskim Zundert były już jedenastą edycją tej imprezy. Tym razem zgromadziła ona ponad 160 wystawców — szkółkarzy oraz firmy zaopatrujące tę branżę w środki produkcji — na powierzchni 8300 m2, o 300 m2 większej od ubiegłorocznej. To dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że są to targi lokalne, na których prezentować mogą się jedynie wystawcy z rejonu Zundert. Wśród zwiedzających przeważali handlowcy z Holandii, Belgii i Niemiec (nieco mniej było Francuzów i Brytyjczyków), ale z roku na rok rośnie liczba gości z Europy Środkowej — Polski, Czech, Węgier, Słowenii oraz Chorwacji. Organizatorów zaskoczyła natomiast wizyta przedstawicieli Chin, którzy próbowali w Zundert nawiązać bezpośrednie kontakty z tamtejszymi szkółkarzami.
czytaj


Numer: 01/2002
SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE WE FRANCJI

ROŚLINY OZDOBNE

Większość szkółek roślin ozdobnych we Francji to gospodarstwa rodzinne. Te liczące się na rynku mają zwykle status spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i wielomilionowy kapitał akcyjny skupiony w rękach jednej osoby lub najbliższej rodziny. Wiąże się to z francuskimi przepisami podatkowymi, a ponadto czyni firmę bardziej konkurencyjną na rynku krajowym i zagranicznym.
czytaj


Numer: 01/2002
JAŚMIN NAGOKWIATOWY

ROŚLINY OZDOBNE

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) jest atrakcyjnym, choć mało znanym krzewem ozdobnym. Pochodzi z północnych Chin, a do Europy sprowadzono go w 1844 roku. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae), tej samej, w której znaleźć można także lilaki, forsycje czy ligustry. Ponieważ jest wrażliwy na niską temperaturę, poleca się go do cieplejszych rejonów Polski, w pozostałych musi być zabezpieczany na zimę — podstawa krzewu liśćmi, a pędy stroiszem lub matami.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.