Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 03/2002

ROZPOZNAWANIE JUGOSŁOWIAŃSKICH ODMIAN ŚLIWWielu szkółkarzy ma problemy w rozpoznawaniu trzech odmian śliw jugosłowiańskich tolerancyjnych wobec szarki — 'aanska Rana', 'aanska Lepotica' i 'aanska Najbolia'. W poniższym artykule przedstawię opis morfologiczny tych cennych śliw, co w przyszłości pozwoli uniknąć pomyłek w ich rozpoznawaniu.
czytaj


Numer: 03/2002
CZTERY NOWE ODMIANY CZEREŚNI W KRAJOWYM REJESTRZENa podstawie wyników kilkuletnich doświadczeń odmianowych prowadzonych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, w 2001 roku zostały wpisane do Krajowego Rejestru cztery odmiany czereśni: 'Summit', 'Lapins', 'Rainier' i 'Regina'. W 2002 roku mogą wystąpić jeszcze niedobory zrazów tych odmian do szczepienia. Tym bardziej informacje o tych odmianach są szkółkarzom potrzebne.
czytaj


Numer: 03/2002
PRZEDSIEWNE PRZYSPOSABIANIE NASION DRZEW I KRZEWÓW DO KIEŁKOWANIA

OGÓLNE

Z prac badawczych prowadzonych od wielu lat w Zakładzie Biologii Nasion naszego Instytutu wynika, że uproszczonych wzorców (modeli) oddziaływań cieplnych na nasiona jest zaledwie kilka. Poznane dotychczas modele przedstawiono na rysunku. Na szczególną uwagę zasługuje w nich to, że ostatnia faza stratyfikacji musi przebiegać zawsze w chłodzie, najlepiej w 3°C, oddziałującym, w zależności od gatunku, przez 10–16 tygodni. Symuluje to dłuższy lub krótszy okres jesienno-wiosenny. Czas trwania faz ciepłych i chłodnych zależy od potrzeb poszczególnych gatunków.
czytaj


Numer: 03/2002
CIĄĆ CZY NIE CIĄĆ

OGÓLNE

Zabieg przycinania roślin w szkółkach z reguły budzi mieszane uczucia. Z jednej strony poprawia bowiem jakość produkowanych roślin, z drugiej — na pewien czas zatrzymuje ich wzrost oraz zmniejsza wielkość. Cięcie powoduje usunięcie wierzchołka pędu, w którym produkowane są auksyny. Ich ciągły spływ ku dołowi (bazypetalnie) wpływa na hamowanie wzrostu pędów bocznych. Usunięcie źródła auksyn, czyli stożka wzrostu, likwiduje tzw. dominację wierzchołkową i umożliwia krzewienie się roślin.
czytaj


Numer: 03/2002
DRZEWKA LESZCZYNOWE W POJEMNIKACH

OGÓLNE

Edmund Gumułka — szkółkarz z Pszczyny — od kilkunastu lat rozmnaża leszczynę, do niedawna zajmował się również produkcją podkładek dla jabłoni i grusz. Niestety, silna konkurencja i niskie ceny podkładek sprawiły, że zrezygnował z tej drugiej specjalności. Za drzewka leszczyny uzyskuje średnio 7 złotych od sztuki, a materiał szkółkarski tego gatunku nie podlega kwalifikacji przez Inspekcję Nasienną. Jak jednak podkreśla E. Gumułka, nie zwalnia go to z odpowiedzialności za zdrowotność oraz czystość odmianową oferowanych drzewek. Większość z nich sprzedaje w centrach ogrodniczych, dlatego dominuje u niego produkcja pojemnikowa leszczyny.
czytaj


Numer: 03/2002
KALINY

ROŚLINY OZDOBNE

Kaliny (Viburnum sp.) należą do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Większość gatunków to krzewy, rzadziej drzewa (np. kalina kanadyjska — V. lentago), występujące na naturalnych stanowiskach w strefie umiarkowanej półkuli północnej (Ameryka Północna, Europa i Azja). Najwięcej gatunków pochodzi z Chin. W Polsce dziko rośnie jeden — kalina koralowa (V. opulus), drugi — kalina hordowina (V. lantana) — spotykany w Tatrach lub w Sudetach, najczęściej uznaje się za zdziczały.
czytaj


Numer: 03/2002
CZY PHYTOPHTHORA RAMORUM JEST JUŻ W POLSCE?

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 03/2002
OD ZERA DO PIĘĆDZIESIĘCIU HEKTARÓW

ROŚLINY OZDOBNE

Początek historii niemieckiej szkółki Borchers z Bad Zwischenahn przypomina trochę opowieści o amerykańskich karierach, które rodziły się z "niczego". Otóż założyciel 53-letniej obecnie firmy, Gerhard Borchers, zaczynał po wojnie działalność prawie bez pieniędzy, na nieswoim kawałku gruntu, wspomagając się handlem wymiennym (pierwszą "walutą" był obornik, za który udało się uzyskać torf). Obecnie dwaj synowie tego zdeterminowanego szkółkarza — Hugo i Werner — kontynuują rodzinne tradycje prowadząc zarazem jedno z wyróżniających się przedsiębiorstw Ammerlandu.
czytaj


Numer: 03/2002
SPECJALIZACJA - HODOWLA RÓŻ

ROŚLINY OZDOBNE

Dzięki zagranicznym ćwiczeniom terenowym, realizowanym we Francji przez naszą Katedrę Nasiennictwa i Szkółkarstwa Ogrodniczego, mieliśmy okazję zwiedzić gospodarstwo firmy Meilland zajmującej się hodowlą nowych odmian oraz produkcją róż. Jest to unikatowe w skali Europy i świata przedsiębiorstwo — rodzinne (obecni jego właściciele są szóstym pokoleniem hodowców róż), o szerokim zakresie działania.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.