Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 05/2002

CZESKIE JABŁONIE I GRUSZEOd kilku lat na naszym rynku — zarówno szkółkarskim, jak i sadowniczym — wzrasta zainteresowanie czeskimi odmianami jabłoni i grusz. Część z tych, rozmnażanych już w Polsce odmian, charakteryzuje się znaczną odpornością na parcha. Właśnie ta cecha decyduje o atrakcyjności wspomnianych odmian ze względu na rosnące nakłady na ochronę roślin i coraz mniejsze zyski z produkcji drzewek lub owoców. Na produkcję odmian pochodzących od naszych południowych sąsiadów zdecydował się kilka lat temu Grzegorz Sękowski prowadzący gospodarstwo szkółkarsko-sadownicze w Biskupicach k. Poznania. Czechy uważa zresztą za prawdziwy rezerwuar nowych atrakcyjnych odmian.
czytaj


Numer: 05/2002
BRYTYJSKI SPOSÓB NA SUKCESW ciągu ostatnich pięciu lat uprawa truskawek w Anglii przeszła ogromne zmiany. Duże sieci supermarketów, przez które w większości odbywa się sprzedaż owoców miękkich, a także konsumenci i prawa rządzące wolnym rynkiem, zmusiły ogrodników do dostarczania owoców wysokiej jakości, prawie przez cały rok. Dlatego też wypracowano nowe metody intensywnej uprawy truskawek (także malin i jeżyn) pod osłonami. W efekcie, producenci zaczęli poszukiwać sadzonek, które — w takich warunkach — zapewnią im obfite plonowanie, a to doprowadziło do zmian również w produkcji szkółkarskiej.
czytaj


Numer: 05/2002
KOSZTY PRODUKCJI DRZEWEK NA PODKŁADCE 'M.9'W ostatnich latach systematycznie wzrasta udział drzewek jabłoni wyprodukowanych na podkładkach karłowych, zwłaszcza na 'M.9'. Mimo to popyt na drzewka poszukiwanych odmian (np. 'Golden Delicious Reinders' czy'Ligol'), wyprodukowanych na tej podkładce jest większa niż podaż. Intensywna produkcja owoców poszukiwanych odmian, która pozwala sadownikowi osiągnąć dobry wynik ekonomiczny, jest bowiem w przypadku jabłoni możliwa pod warunkiem gęstego sadzenia drzew — od 2 do 6 tysięcy sztuk na hektarze. Taką gęstość umożliwia sadzenie drzew miedzy innymi na podkładce 'M.9'.
czytaj


Numer: 05/2002
SZKÓŁKARSTWO SADOWNICZE WE FRANCJI (CZ. II)W pierwszej części artykułu ("Szkółkarstwo" 4/2002) Autorzy przedstawili najważniejsze ośrodki produkcji szkółkarskiej we Francji oraz zasady kwalifikacji roślin sadowniczych. Druga część jest poświecona samej produkcji i zmianom rynkowym jakim muszą stawić czoło francuscy producenci.
czytaj


Numer: 05/2002
W "UŚPIENIU"

ROŚLINY OZDOBNE

Szkółka Lucyny i Andrzeja Grabowskich z Zielonej Góry nie należy do typowych. "Mój Ogród", bo tak brzmi nazwa przedsiębiorstwa, specjalizuje się w produkcji bylin (ponad 700 gatunków i odmian) — dużych okazów dla firm zakładających ogrody oraz rarytasów dla hobbystów. Od innych gospodarstw szkółkarskich różni się stosunkowo niewielką skalą produkcji, ogromnym asortymentem oraz tym, że jeszcze w 1991 roku właściciele nie mieli nic wspólnego z roślinami, a zajmowali się dziennikarstwem.
czytaj


Numer: 05/2002
SPOSÓB NA DUŻE BYLINY

ROŚLINY OZDOBNE

czytaj


Numer: 05/2002
ŚWIĘTO RÓŻANECZNIKÓW

ROŚLINY OZDOBNE

Co cztery lata w niemieckim miasteczku Westerstede niedaleko Oldenburga gości Rhodo — niepowtarzalna wystawa różaneczników i azalii. Urządzają ją okoliczni szkółkarze (rośliny z rodzaju Rhododendron to wszak specjalność tamtejszego regionu) oraz władze Westerstede. W tym roku, pomiędzy 17 a 23 maja, na Rhodo przybyło około 90 tysięcy zainteresowanych.
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.