Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

 

Szukaj: w roku:Numer: 06/2002

'PB4' - NOWA PODKŁADKA DLA JABŁONIWedług prognoz ISK, w ciągu najbliższych kilku lat na pierwsze miejsce w Polsce wysunie się podkładka 'M.9', która ze swoimi podklonami osiągnie ponad 50-procentowy udział w krajowej produkcji drzewek jabłoni (obecnie wynosi on około 30%). Część sadowników uważa jednak, że 'M.9' jest niedostatecznie wytrzymała na mróz i dlatego szuka drzewek na takich podkładkach karłowych, na których ryzyko uszkodzeń mrozowych byłoby jak najmniejsze.
Z dużym zainteresowaniem obserwowane są więc w doświadczeniach sadowniczych nowe podkładki karłowe dla jabłoni. Jedną z takich obiecujących podkładek, których wysoką odporność na mróz gwarantuje pochodzenie, jest białoruska 'PB-4'.
czytaj


Numer: 06/2002
SPROSTAĆ ZAMÓWIENIOMCoraz częściej właściciele szkółek sadowniczych decydują się na dodatkową produkcję materiału ozdobnego. Stanisław Wieczorek prowadzący 250-hektarowe gospodarstwo w Kostrzynie Wielkopolskim koło Poznania nie potrafi przewidzieć, jak się będzie zmieniała struktura upraw w jego szkółce. Gospodarstwo znane jest m.in. z produkcji róż — około 98 tys. krzewów i 3 mln podkładek rocznie — powiększa się także asortyment odmianowy i gatunkowy materiału sadowniczego. Utrzymanie dużej różnorodności w gospodarstwie pozwala na zapewnienie płynności finansowej i sprostanie zamówieniom.
czytaj


Numer: 06/2002
ASORTYMENT DRZEW I KRZEWÓW W POLSKICH SZKÓŁKACH

OGÓLNE

Przemiany polityczno-ekonomiczne ostatnich lat w Polsce stymulowały szybki rozwój szkółkarstwa roślin ozdobnych (fot. 1). Duży w tym okresie popyt na drzewa i krzewy doprowadził do powstania wielu nowych gospodarstw i kilkukrotnego wzrostu powierzchni już istniejących. Rosnąca w związku z tym konkurencja wpłynęła z kolei na zmiany w asortymencie uprawianych roślin. Na rynek krajowy trafia więc coraz więcej atrakcyjnych drzew i krzewów, nie zawsze odpornych na mróz. Aby scharakteryzować te zmiany, prześledziłem katalogi i oferty handlowe krajowych szkółek z 2000 roku, a także przeprowadziłem wiele rozmów ze szkółkarzami.
czytaj


Numer: 06/2002
BEZ DLA SADOWNIKÓW

OGÓLNE

W Polsce dziko występują trzy gatunki z rodzaju Sambucus: bez hebd (S. ebulus) — bylina o niezdrewniałych pędach i czarnych niejadalnych owocach, bez koralowy (S. racemosa) — krzew o trujących koralowoczerwonych owocach oraz bez czarny (S. nigra). Z tych gatunków tylko bez czarny jest polecany do uprawy. W formie dzikiej spotyka się go na terenie całego kraju, nie ma natomiast towarowych plantacji owocowych.
czytaj


Numer: 06/2002
PRZY OKAZJI DZIESIĘCIOLECIA

OGÓLNE

czytaj


Numer: 06/2002
SZKODNIKI JARZĘBU I ICH ZWALCZANIE (CZ. I)

OGÓLNE

czytaj


Numer: 06/2002
JAK PORADZIĆ SOBIE ZE SZROTÓWKIEM?

OGÓLNE

Od dwóch lat obserwuje się latem masowe zamieranie liści kasztanowców, a jesienią — ponowny rozwój i kwitnienie tych drzew (fot.). Przyczyną tych anomalii botanicznych jest szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella). O tym, jak zwalczać tego niebezpiecznego szkodnika, dyskutowano podczas odbywającej się 19–20 września w Krakowie konferencji, zorganizowanej przez Katedrę Ochrony Roślin Wydziału Ogrodniczego tutejszej AR i Ogród Botaniczny UJ, a poświęconej ochronie przed chorobami i szkodnikami kolekcji roślin w ogrodach botanicznych.
czytaj


Numer: 06/2002
PROMOCJI NIGDY DOSYĆ

OGÓLNE

Szkółkarskie ekspozycje na poznańskich targach Polagra pojawiały się w ostatnich latach często. Były to jednak stoiska indywidualnych producentów, porozrzucane pomiędzy innymi wystawcami na Krajowej Wystawie Ogrodniczej, znajdujące się w innych halach targowych lub na zewnątrz. W tym roku — oprócz takich stoisk — po raz pierwszy na Polagrze (10–13 października) znalazła się wspólna prezentacja przygotowana przez członków Związku Szkółkarzy Polskich, głównie z Oddziału Wielkopolskiego. Ich materiał roślinny zajął większą część nowego działu targów pod nazwą Horti-Logistyka, służącego promocji polskich warzyw, owoców oraz materiału szkółkarskiego.
czytaj


Numer: 06/2002
JODŁY (CZ. I)

ROŚLINY OZDOBNE

Jodły to zimozielone drzewa występujące na półkuli północnej, głównie we wschodniej Azji i Ameryce Północnej. Na świecie znane jest około 50 gatunków i ponad 150 odmian (należą jednak zaledwie do 15 gatunków) z tego rodzaju. W Polsce w warunkach naturalnych występuje tylko jodła pospolita (Abies alba), a najpiękniejsze bory jodłowe znajdują się w Górach Świętokrzyskich, w Karpatach i na Roztoczu.
czytaj


Numer: 06/2002
SZKÓŁKARSKA GALANTERIA

ROŚLINY OZDOBNE

Bernadeta i Jan Konikowie (fot. 1) z Rogoźnej koło Żor prowadzą szkółkę roślin ozdobnych Conica już od 30 lat. Należą do Związku Szkółkarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Zaczynali od produkcji krzewów jagodowych, głównie szczepionych form porzeczek i agrestu. Później przyszedł czas na drzewa i krzewy iglaste. Oferowany obecnie asortyment obejmuje kilka gatunków jagodowych (borówka wysoka, borówka brusznica, jeżyna, suchodrzew siny, czyli tzw. jagoda kamczacka, i żurawina) oraz ozdobne rośliny iglaste i liściaste, w tym pnącza i drzewa alejowe. Na szczególną uwagę zasługują pienne formy krzewów liściastych. Drogą prób i błędów Jan Konik dopracował technologię ich uprawy, zainspirowany przed około 10 laty materiałem szkółkarskim sprowadzanym z Holandii.
czytaj


Numer: 06/2002
DWA KIERUNKI

ROŚLINY OZDOBNE

W zachodnioeuropejskiej produkcji szkółkarskiej roślin ozdobnych zarysowały się dwa skuteczne, a zarazem skrajnie różne sposoby zwiększania opłacalności. Z jednej strony powstaje coraz więcej "fabryk" oferujących towar masowy i kooperujących z dużymi odbiorcami, a z drugiej — szkółek z rarytasami, czyli produktami trafiającymi w rynkowe nisze. Przykłady takiej polaryzacji najłatwiej znaleźć w centrach intensywnej produkcji szkółkarskiej, np. w holenderskim Boskoop.
czytaj


Numer: 06/2002
SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE NA WARSZTACIE NAUKOWCÓW

ROŚLINY OZDOBNE

Doniesienia z XXVI Międzynarodowego Kongresu Ogrodniczego
czytaj


Numer: 06/2002
POD HASŁEM ZMIAN

ROŚLINY OZDOBNE

X Międzynarodowa Wystawa "Zieleń to Życie", zorganizowana 30 sierpnia–1 września przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni, okazała się — adekwatnie do jubileuszowej "dziesiątki" — przełomowa. Zmieniła się bowiem lokalizacja imprezy, którą z warszawskiego Ursynowa przeniesiono do nowoczesnego Centrum Expo XXI na Woli, a także jej formuła. Otóż po raz pierwszy zaproszono w charakterze wystawców polskich szkółkarzy spoza ZSzP. Poszerzono też zakres tematyczny targowych prezentacji roślinnych nie ograniczając ich do materiału szkółkarskiego, ale dopuszczając i inne grupy produktów służących do dekoracji ogrodu. Obecny charakter wystawy najlepiej oddaje jej podtytuł: "Rośliny, szkółka, ogród, działka, park, plac zabaw".
czytaj


Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.