Bratki – jakie hity w tym roku?

Fiołki rogate minbratki
fot. I. Sprzączka

Pierwszym wiosennym towarem gospodarstw oferujących rośliny balkonowo-rabatowe są bratki ogrodowe (Viola x wittrockiana) i ich mniejsze „wersje” – fiołki rogate (Viola cornuta), popularnie nazywane „minibratkami”. To jedne z wielu pozycji w asortymencie rodzinnego gospodarstwa ogrodniczego Gajos z miejscowości Wyźrał k. Krakowa. Można w nim znaleźć nie tylko tradycyjnie „podane” rośliny w doniczkach P9, ale także trzyodmianowe zestawy w barwnych, większych pojemnikach, a nawet kreacje o półzwieszającym się pokroju oferowane w wiszących doniczkach.

W tym sezonie – ze względu na dość późno przypadające święta Wielkiej Nocy i nocne przymrozki – ich sprzedaż rozpoczęła się na dobre w 11. tygodniu – wcześniej towar ten też był widoczny na giełdach, jednak zainteresowanie nim nie było duże. Zapał odbiorców hurtowych przystopowała też sytuacja za naszą wschodnią granicą i obawy, czy nie wpłynie ona na decyzje zakupowe klientów, co skutkowało mniejszą ilością towaru nabywanego do punktów sprzedaży detalicznej. Dwa lata temu, gdy wybuchła pandemia, też świat się na chwilę zatrzymał i nie wiadomo było, jak się skończy sezon, który nawet nie zdążył zacząć. Wróciliśmy z tarczą, dlatego teraz też robimy swoje i wierzymy, że i tym razem kwiaty będą synonimem nadziei, radości i wiosennego optymizmu i nie będzie problemu z ich sprzedażą – podzieliła się swoimi spostrzeżeniami Maria Gajos.

Minibratki
fot. I. Sprzączka

fiołki rogate minibratki
Zdecydowaną większość wiosennej oferty stanowią „minibratki”, fot. I. Sprzączka

W „bratkowym” asortymencie w ostatnich latach zaszły zmiany – już 70% oferty tego gospodarstwa stanowią „minibratki”, a tylko 30% tradycyjne odmiany wielkokwiatowe. Mniejsze „siostry” bratka wygrywają szeroką gamą kolorów, długim i obfitym kwitnieniem oraz ładnym pokrojem – stwierdza M. Gajos. Wśród produkowanych fiołków rogatych prym wiodą kreacje z grup Twix® i Twixini® (Volmary), których intensywne barwy kwiatów przyciągają wzrok.

Fiołki rogate wygrywają z bratkami ogrodowymi szerszą paletą barw oraz dłuższym kwitnieniem, fot. I. Sprzączka

W ofercie wyróżniają się odmiany z grupy Grandissimo (dostarcza je firma Greenpunkt) – nieco późniejsze, natomiast o bardzo dużych kwiatach, wielkości między tymi u fiołków rogatych a bratków ogrodowych i znakomitym krzewieniu się roślin. Równie interesującą propozycją od tego samego dostawcy materiału wyjściowego są fiołki rogate z grupy Arcobaleno Wave o półzwisającym pokroju, dużych kwiatach, obfitym i długim kwitnieniu, które oferowane są klientom w wiszących doniczkach. Warto odbiorcom końcowym pokazywać inne oblicze i wykorzystanie bratków i „minibratków”, bo na tym rynku też zachodzi wiele zmian, a nie każdy śledzi trendy w prasie czy w Internecie – podkreślała M. Gajos.

Fiołki rogate z grupy Grandissimo mają znacznie większe kwiaty niż inne odmiany tego gatunku na rynku, fot. I. Sprzączka
Fiołki rogate z grupy Grandissimo mają znacznie większe kwiaty niż inne odmiany tego gatunku na rynku, fot. I. Sprzączka
Fiołki rogate z grupy Arcobaleno Wave o półzwisającym pokroju i bardzo dużych kwiatach, fot. I. Sprzączka
Fiołki rogate z grupy Arcobaleno Wave o półzwisającym pokroju i bardzo dużych kwiatach, fot. I. Sprzączka

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się barwne zestawy z trzech odmian fiołka rogatego oferowane w atrakcyjnym pojemniku. Przez kilka lat sami staraliśmy się dobierać pasujące kreacje, łączyliśmy w jednej doniczce siewki wybranych odmian – nie zawsze wychodziło to dobrze. Obecnie korzystamy z gotowych „miksów” – kupujemy u dostawców materiału wyjściowego trzy siewki w jednym „korku”. Tym samym mamy mniej pracy, gwarantowane dobre dopasowanie odmian (nie tylko pod względem kolorystycznym, ale i pokroju) i krótszy okres produkcji – wyjaśnia ogrodniczka. W produkcji można znaleźć różne wariacje barwne zestawów Twix® for Mix (Volmary) i MultiColours (Syngenta Flowers).

Kilkuodmianowe zestawy oferowane w barwnych pojemnikach cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców, fot. I. Sprzączka
Kilkuodmianowe zestawy oferowane w barwnych pojemnikach cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców, fot. I. Sprzączka

W asortymencie bratków ogrodowych niezmiennie prym wiodą odmiany z grupy Delta® (Syngenta Flowers).
Sprzedaż bratków i „minibratków” ruszyła na dobre w tym gospodarstwie w 10. tygodniu roku. Jak poinformowała M. Gajos, co roku największą popularnością cieszyły się żółte bratki, chyba najbardziej kojarzące się odbiorcom detalicznym z wiosną. Trend ten nie powtórzył się jednak w tym sezonie – największy dotychczas popyt odnotowano na odmiany w różnych odcieniach różowego. W drugiej kolejności pod względem zainteresowania cieszyły się odmiany o niebieskich kwiatach.

Atrakcyjne zestawy z roślin wiosennych stanowią dodatkową ofertę przeznaczoną głównie dla odbiorców detalicznych, fot. I. Sprzączka

To nie jedyny wiosenny asortyment tego gospodarstwa – dostępne już były także stokrotki, goździki, zawilce, a niedługo oferowane będą te byliny wiosenne, m.in. floks szydlasty, żagwin, skalnica, ubiorek.

Stokrotka pospolita 'Ruby Salmon Pink', fot. I. Sprzączka

Stokrotka pospolita 'Ruby Salmon Pink', fot. I. Sprzączka
Stokrotka pospolita 'Ruby Salmon Pink’, fot. I. Sprzączka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.