Pierwszym wiosennym towarem gospodarstw oferujących rośliny balkonowo-rabatowe są bratki ogrodowe (Viola x wittrockiana) i ich mniejsze „wersje” – fiołki rogate (Viola cornuta), popularnie nazywane „minibratkami”. To jedne z wielu pozycji w asortymencie rodzinnego gospodarstwa ogrodniczego Gajos z miejscowości Wyźrał k. Krakowa. Można w nim znaleźć nie tylko tradycyjnie „podane” rośliny w doniczkach P9, ale także trzyodmianowe zestawy w barwnych, większych pojemnikach, a nawet kreacje o półzwieszającym się pokroju oferowane w wiszących doniczkach.
W tym sezonie – ze względu na dość późno przypadające święta Wielkiej Nocy i nocne przymrozki – ich sprzedaż rozpoczęła się na dobre w 11. tygodniu – wcześniej towar ten też był widoczny na giełdach, jednak zainteresowanie nim nie było duże. Zapał odbiorców hurtowych przystopowała też sytuacja za naszą wschodnią granicą i obawy, czy nie wpłynie ona na decyzje zakupowe klientów, co skutkowało mniejszą ilością towaru nabywanego do punktów sprzedaży detalicznej. Dwa lata temu, gdy wybuchła pandemia, też świat się na chwilę zatrzymał i nie wiadomo było, jak się skończy sezon, który nawet nie zdążył zacząć. Wróciliśmy z tarczą, dlatego teraz też robimy swoje i wierzymy, że i tym razem kwiaty będą synonimem nadziei, radości i wiosennego optymizmu i nie będzie problemu z ich sprzedażą – podzieliła się swoimi spostrzeżeniami Maria Gajos.
W „bratkowym” asortymencie w ostatnich latach zaszły zmiany – już 70% oferty tego gospodarstwa stanowią „minibratki”, a tylko 30% tradycyjne odmiany wielkokwiatowe. Mniejsze „siostry” bratka wygrywają szeroką gamą kolorów, długim i obfitym kwitnieniem oraz ładnym pokrojem – stwierdza M. Gajos. Wśród produkowanych fiołków rogatych prym wiodą kreacje z grup Twix® i Twixini® (Volmary), których intensywne barwy kwiatów przyciągają wzrok.
W ofercie wyróżniają się odmiany z grupy Grandissimo (dostarcza je firma Greenpunkt) – nieco późniejsze, natomiast o bardzo dużych kwiatach, wielkości między tymi u fiołków rogatych a bratków ogrodowych i znakomitym krzewieniu się roślin. Równie interesującą propozycją od tego samego dostawcy materiału wyjściowego są fiołki rogate z grupy Arcobaleno Wave o półzwisającym pokroju, dużych kwiatach, obfitym i długim kwitnieniu, które oferowane są klientom w wiszących doniczkach. Warto odbiorcom końcowym pokazywać inne oblicze i wykorzystanie bratków i „minibratków”, bo na tym rynku też zachodzi wiele zmian, a nie każdy śledzi trendy w prasie czy w Internecie – podkreślała M. Gajos.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się barwne zestawy z trzech odmian fiołka rogatego oferowane w atrakcyjnym pojemniku. Przez kilka lat sami staraliśmy się dobierać pasujące kreacje, łączyliśmy w jednej doniczce siewki wybranych odmian – nie zawsze wychodziło to dobrze. Obecnie korzystamy z gotowych „miksów” – kupujemy u dostawców materiału wyjściowego trzy siewki w jednym „korku”. Tym samym mamy mniej pracy, gwarantowane dobre dopasowanie odmian (nie tylko pod względem kolorystycznym, ale i pokroju) i krótszy okres produkcji – wyjaśnia ogrodniczka. W produkcji można znaleźć różne wariacje barwne zestawów Twix® for Mix (Volmary) i MultiColours (Syngenta Flowers).
W asortymencie bratków ogrodowych niezmiennie prym wiodą odmiany z grupy Delta® (Syngenta Flowers).
Sprzedaż bratków i „minibratków” ruszyła na dobre w tym gospodarstwie w 10. tygodniu roku. Jak poinformowała M. Gajos, co roku największą popularnością cieszyły się żółte bratki, chyba najbardziej kojarzące się odbiorcom detalicznym z wiosną. Trend ten nie powtórzył się jednak w tym sezonie – największy dotychczas popyt odnotowano na odmiany w różnych odcieniach różowego. W drugiej kolejności pod względem zainteresowania cieszyły się odmiany o niebieskich kwiatach.
To nie jedyny wiosenny asortyment tego gospodarstwa – dostępne już były także stokrotki, goździki, zawilce, a niedługo oferowane będą te byliny wiosenne, m.in. floks szydlasty, żagwin, skalnica, ubiorek.