Konieczność ogrzewania upraw pod osłonami, stanowi największy koszt związany z uprawą roślin. Dlatego każde rozwiązanie zmniejszające zużycie energii lub poprawiające jej wykorzystanie przekłada się na wydatne oszczędności.
Bufor ciepła jest jednym z takich rozwiązań. Pozwala na znaczne oszczędności energii sięgające 15-20%. Dlatego nie dziwi coraz częstszy widok dużych zbiorników na terenie gospodarstw ogrodniczych.
Czym jest bufor ciepła i jak działa?
Bufor ciepła to dobrze izolowany zbiornik na ogrzany czynnik grzewczy — najczęściej jest nim uzdatniona woda. Pojemność bufora ciepła a co za tym idzie, Ilość podgrzanej wody jest uzależniona od charakterystyki systemu ogrzewania i jego wielkości. Dlatego pojemność bufora ciepła powinna być odpowiednio dobrana. Zazwyczaj waha się od kilkudziesięciu do kilkuset m³.
Czynnik grzewczy (woda) jest ogrzewana przez źródło lub źródła ciepła (kotły). Gdy produkowany jest jej nadmiar to magazynowany w buforze do późniejszego wykorzystania, gdy wzrośnie na nie zapotrzebowanie.
Jak bufor ciepła oszczędza energię?
Przede wszystkim bufor ciepła pozwala na pracę kotła z optymalną mocą grzewczą, przy której jego sprawność jest największa. To powoduje, że aby wytworzyć daną ilość ciepła, potrzeba spalić mniej opału, gdyż opał jest lepiej wykorzystywany przez piec.
Kocioł pracując z największą sprawnością, wytwarza ciepło, którego nadmiar trafia do buforu ciepła i jest w nim magazynowany.
Gdy pod osłonami wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, wykorzystywane jest to, zgromadzone w buforze. Dzięki temu kocioł nie musi zwiększać swojej mocy. A gdy pracuje już z maksymalną, nie ma konieczności załączania kotła dodatkowego. Dlatego możliwe jest chwilowe dostarczenie większej ilości ciepła do szklarni, niż wynosi wydajność kotła.
Bufor ciepła zmniejsza wahania mocy, z jaką pracuje kocioł, gdy zachodzą chwilowe wahania zapotrzebowania na ciepło (wietrzenie, otwieranie kurtyn termoizolacyjnych lub ich zamykanie).
Pozwala też na dużą stabilizację temperatury czynnika grzewczego. Powoduje to lepszą i dokładniejszą regulację temperatury pod osłonami. Lepsza regulacja temperatury to mniejsze jej skoki, które mogą zaszkodzić uprawianym roślinom, gdy temperatura spada. Gdy zaś wzrasta powyżej wymaganej wartości, wzrastają też straty ogrzewania.
Możliwość dokładniejszej regulacji temperatury przynosi zatem kolejne oszczędności na ogrzewaniu. Jest też szczególnie ważna w systemach ogrzewania o dużej bezwładności, a do takich zaliczają się właśnie systemy ogrzewania pod osłonami.
Inne korzyści ze stosowania bufora ciepła
Możliwość magazynowania energii do późniejszego jej wykorzystania pozwala na to, by kocioł pracował w ciągu dnia, a bufor gromadził ciepło na noc. Praca kotła w ciągu dnia pozwala na zastosowanie urządzenia do odzyskiwania dwutlenku węgla ze spalin i dokarmiania nim roślin. Dokarmianie roślin CO2 poprawa ich wzrost i przyśpiesza cykl produkcyjny, podnosząc rentowność danej produkcji.
Przykład z Łabiszyna
Gospodarstwo ogrodnicze z Łabiszyna od 10 lat korzysta z bufora ciepła o pojemności 500 m³. Z punktu widzenia właściciela, to była dobra inwestycja.
A tak o buforze ciepła wypowiada się Maciej Raszka, właściciel gospodarstwa.
„…pozwala palić miałem bez stresu. Producent zapewniał o 15-procentowej oszczędności na ogrzewaniu i zapewne takie osiągamy. Ale nie tylko to. Dzięki buforowi piec po włączeniu pracuje nieprzerwanie 10–15 godzin, na 60–70% swojej mocy, co przekłada się na jego dłuższą żywotność i duże oszczędności na jego eksploatacji – informuje ogrodnik, dodając, że dzięki zbiornikowi buforowemu stres towarzyszący ogrzewaniu obiektów jest znacznie mniejszy. Zdarzały się już nagłe spadki temperatury na przełomie lata i jesieni, które np. w wypadku poinsecji są poważnym problemem. Dzięki możliwości skorzystania z ciepła ze zbiornika buforowego można szybko zareagować na takie niekorzystne warunki, bez rozpalania kotła”