Byliny wiosny, które warto poznać

Kuklik ‘Bohema Pink’PBR, fot. Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski
Kuklik ‘Bohema Pink’PBR, fot. Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski

Do najpopularniejszych bylin kwitnących wiosną należą floks szydlasty, skalnica Arendsa, żagwin ogrodowy, ubiorek wiecznie zielony i gęsiówka kaukaska. Cała grupa trwałych roślin zielnych jest jednak tak ogromna, że warto poznać także inne, mniej znane – ale dostępne na rynku – gatunki. W artykule zwracamy uwagę na tegoroczne nowości.


Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) Shoeshine 'Pink’ i Shoeshine ‘Appelblossom’ – to kolejne kreacje rozmnażane z nasion. Pod względem charakteru wzrostu – wyrównania, krzewienia się roślin – dorównują odmianom rozmnażanym wegetatywnie. Obie nowe bergenie – oferowane przez firmę Syngenta Flowers – kwitną w 100% w pierwszym roku uprawy. Dobrze zimują w naszych warunkach klimatycznych.

Bergenia sercolistna  Shoeshine 'Appelblossom’, fot. Syngenta Flowers
Bergenia sercolistna Shoeshine 'Appelblossom’, fot. Syngenta Flowers
Bergenia sercolistna Shoeshine 'Pink', fot. Syngenta Flowers
Bergenia sercolistna Shoeshine 'Pink’, fot. Syngenta Flowers

Firletka smółka (Lychnis viscaria) to bylina osiągająca wysokość ok. 40 cm, o trawiastych liściach i atrakcyjnych kwiatostanach. Odmiana ‘Lollipop Pink’, której materiał wyjściowy oferuje firma Vitroflora, tworzy charakterystyczne, kuliste kwiatostany osadzone na sztywnych łodygach. Intensywnie różowe kwiaty i atrakcyjne, błyszczące ciemnozielone liście wyróżniają ją spośród innych odmian. Bylina ta jest odporna na mróz.

Firletka smółka ‘Lollipop Pink’, fot. Vitroflora
Firletka smółka ‘Lollipop Pink’, fot. Vitroflora

Kuklik (Geum) ‘Bohema Pink’PBR to polska odmiana wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego w szkółce w Skubiance. Charakteryzuje się wyjątkowo dużymi (o średnicy do 5 cm), półpełnymi kwiatami o różowołososiowej barwie. Płatki korony są pomarszczone i pofalowane. Szczególnie atrakcyjny w maju, kiedy jeszcze niewiele bylin kwitnie – przyciąga nie tylko ludzkie spojrzenie, ale i owady zapylające. Bylina ta tworzy rozety ciemnozielonych liści, w czasie kwitnienia osiąga wysokość 30–40 cm. Ukorzenione rośliny do dalszej produkcji dostępne są w firmie Vitroflora.

Kuklik ‘Bohema Pink’PBR, fot. Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski
Kuklik ‘Bohema Pink’PBR, fot. Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski

Miodunka wąskolistna (Pulmonaria angustifolia) ‘Twinkle Toe’ zdobi jasnoniebieskimi kwiatami i charakterystycznymi liśćmi, pokrytymi srebrzystymi plamkami. Bylina ta polecana jest do sadzenia w półcieniu. Jest bardzo atrakcyjna dla owadów zapylających. Materiał wyjściowy do dalszej produkcji dostarcza firma Vitroflora.

Miodunka wąskolistna ‘Twinkle Toe’, fot. Vitroflora
Miodunka wąskolistna ‘Twinkle Toe’, fot. Vitroflora

Nawrot rozpierzchły (Lithodora diffusa) to rzadziej spotykana bylina o okrywowym charakterze wzrostu, wykorzystywana na skalniakach. Wyróżnia ją wyjątkowy kolor kwiatów – rośliny w czasie kwitnienia tworzą intensywnie niebieskie „poduszki”. ‘Tidepool’ to nowa odmiana z firmy Syngenta Flowers, która – w odróżnieniu od kreacji dostępnych na rynku – charakteryzuje się naturalnym, kulistym pokrojem oraz wcześniejszym kwitnieniem. W naszych warunkach klimatycznych gatunek powinien być chroniony przed silnymi mrozami np. agrowłókniną bądź stroiszem.

Nawrot rozpierzchły  ‘Tidepool’, fot. Syngenta Flowers
Nawrot rozpierzchły ‘Tidepool’, fot. Syngenta Flowers

Pszonak (Erysimum hybrida) ‘Canaries Goldfinch’ to kolejna bylina kwitnąca wczesną wiosną. W odróżnieniu od tradycyjnych odmian rozmnażanych z nasion charakteryzuje się zwartym pokrojem i bardzo dobrym krzewieniem. Ciemnozielone liście atrakcyjnie kontrastują z kwiatami. Jest to kreacja wyhodowana w firmie Syngenta Flowers.

Pszonak  ‘Canaries Goldfinch’ , fot. Syngenta Flowers
Pszonak ‘Canaries Goldfinch’ , fot. Syngenta Flowers

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.