Dlaczego rośliny nie kwitną (na czas)? Możliwe powody

Dlaczego rośliny nie kwitną na czas? To pytanie zadaje sobie wielu szkółkarzy roślin ozdobnych. Właściwy moment kwitnienia uprawianych roślin często decyduje o uzyskaniu odpowiedniej ceny i opłacalności produkcji. Przytaczamy tłumaczenie tekstu, który odpowiada na to pytanie. Tekst napisał profesor wydziału ogrodnictwa Stanowego Uniwersytetu w Michigan, Erik Runkle.

Wiele gospodarstw kwiaciarskich produkujących rośliny balkonowo-rabatowe stoi przed wyzwaniem związanym z produkcją setek, jeśli nie tysięcy różnych gatunków i odmian.Jest to niezwykle trudne ze względu na różnice w schematach uprawy i wymaganiach roślin.

Odmienne są potrzeby pokarmowe i wymagania pH, siła i charakter wzrostu, zapotrzebowanie na wodę, reakcja na temperaturę i światło oraz czynniki regulujące kwitnienie. Ponadto ogrodnicy muszą mieć produkt – często kwitnącą roślinę – gotowy na dany termin sprzedaży.

Biorąc pod uwagę te wyzwania, nierzadko zdarza się, że dana uprawa nie zakwitnie na czas.

Dlaczego rośliny nie kwiatną?

Czasami przyczyna jest oczywista, np. roślina została przesadzona późno. Zdarza się jedna, że powód jest inny. W artykule omówiono niektóre przyczyny opóźnionego kwitnienia roślin lub jego braku.

Retardanty wzrostu

Zastosowanie retardantu wzrostu może opóźnić kwitnienie. Retardanty są stosowane w celu ograniczenia wzrostu, pobudzenia krzewienia się lub przerwania kwitnienia. Zwykle opryskuje się nim młode rośliny. Zbyt późna aplikacja może zresetować zegar kwitnienia i opóźnić późniejsze kwitnienie.

Podobnie jak etylen uwalniany przez wadliwe piece gazowe, który może spowodować utratę pąków kwiatowych lub nieotwieranie się ich.

I. Stelmasiewicz

Zbyt późne zastosowanie retardantu wzrostu także może opóźnić kwitnienie. Potencjalne opóźnienie kwitnienia jest większe w przypadku stosowania w formie oprysku dolistnego bezpośrednio na pąki kwiatowe.

Dni za krótkie lub za długie

Duża liczba roślin ozdobnych reaguje na długość dnia, czyli fotoperiod. Reakcja ta jest różna w zależności nie tylko od gatunku, ale nawet i odmiany. Wiele jednorocznych roślin balkonowo-rabatowych i bylin kwitnie szybciej, gdy dni są długie, a noce krótkie.

Niektóre popularne rośliny doniczkowe kwitną w ogóle lub wcześniej tylko podczas krótkich dni i długich nocy. Na reakcję rośliny na długość dnia mogą też wpływać inne czynniki związane z oświetleniem. Na przykład ilość fotonów fotosyntetycznie aktywnych (DLI – Daily Light Integral) dostarczanych przez oświetlenie asymilacyjne.

Jeśli uprawa wrażliwa na światło nie zakwitnie w terminie, należy się upewnić, że sterowanie oświetleniem jest prawidłowo ustawione, czas na komputerze sterującym jest prawidłowy oraz że oprawy i żarówki działają i dostarczają co najmniej 1-2 µmol/m 2 /s na wysokości rośliny. Jeśli w celu skrócenia dni.
Wykorzystuje się zasłony zaciemniające, należy sprawdzić, czy są całkowicie zasunięte.

Kiedy niektóre odmiany tego samego gatunku kwitną, a inne nie, możliwe jest, że te wolniej kwitnące mają inny krytyczny fotoperiod niż pozostałe.

Niski współczynnik DLI

Wiele roślin potrzebuje więcej czasu na kwitnienie przy niskim DLI (np. mniejszym niż 8 mol/m 2 /d) niż przy wyższym. Jest to jeden z powodów, dla którego czas produkcji roślinnej późną wiosną jest często krótszy w porównaniu z wczesną wiosną.

Lampy LED oświetlające szklarnię producenta lilii
Fot. Moermanlilium bv

Kiedy rośliny mają być sprzedawane jako kwitnące, a DLI jest niskie, należy zmaksymalizować transmisję światła słonecznego nie tylko przez konstrukcję szklarni, ale także do upraw. Gdy DLI nie jest wystarczająco wysokie, zawieszanie doniczek z roślinami nas stołami uprawowymi może opóźnić czas kwitnienia upraw poniżej.

Zanieczyszczenie światłem to też powód dlaczego rośliny nie kwitną

W przypadku roślin, które zakwitają gdy dzień jest krótki, kwitnienie może zostać opóźnione lub nawet być niemożliwe, gdy światło wpada przez szczeliny w zasłonach zaciemniających lub z pobliskiego oświetlonego obszaru.

Rośliny są bardzo wrażliwe na słabe natężenie światła. Natężenie mniejsze niż 1
µmol/m 2 /s (najniższy odczyt czujnika kwantowego) jest już wystarczająco duże, by w wielu przypadkach opóźnić ich kwitnienie.

W przypadku podejrzenia zanieczyszczenia światłem, nawet gdy pomiar czujnika kwantowego wskazuje zero, należy rozważyć zakup czujnika mierzącego światło w nanomolach na metr kwadratowy i sekundę (nmol-m-2 s-1), co stanowi jedną tysięczną mikromola. Dla większości roślin nie określono progu oddziaływania światła, ale niektóre są wrażliwe na światło nawet o natężeniu 50 nmol/m 2 /s (0,05
µmol/m 2 /s).

Zbyt wysoka temperatura

Wysoka temperatura może opóźnić kwitnienie wielu upraw. To, co stanowi wysoką
temperaturę, zależy od uprawy i może wynosić nawet 23°C w przypadku niektórych
roślin doniczkowych lub jednorocznych roślin rabatowych tolerujących zimno.

Miernik DLI Na wyświetlaczu wartości DLI dla poszczególnych zakresów widma słonecznego
Urządzenie pomiarowe mierzące PPFD i przeliczające na DLI dla różnych pasm widma. Fot. Pixabay

W przypadku niektórych upraw to „opóźnienie w nagrzewaniu” może wystąpić szczególnie w dzień lub w nocy. Na przykład temperatura w nocy (ale nie w dzień) powyżej 23°C opóźnia kwitnienie poinsecji. Wielkość opóźnienia wzrasta wraz ze wzrostem temperatury i czasu jej trwania.

Dlaczego rośliny nie kwitną? Niewystarczająca wernalizacja

Wiele roślin cebulowych (tulipan, narcyz, hiacynt) oraz bylin zakwita wcześniej po wernalizacji. Proces wernalizacji kończy się po 5–12 tygodniach przetrzymywania w niskiej temperaturze (od 1,6°C do 13°C, w zależności od uprawy). Indukcja kwitnienia może być niekompletna lub opóźniona, jeśli czas chłodzenia jest zbyt krótki, temperatura jest zbyt wysoka lub jedno i drugie.

Żródło: Why crops don’t flower (on time), autor: Erik Runkle

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.