Doniczki uprawowe. Nowości, które wyznaczają trendy. Czy mają szansę?

fot. I. Stelmasiewicz

Nowości na targach IPM ESSEN i Myplant & Garden nie ominęły tematu środków produkcji. Doniczki uprawowe odgrywają tak istotną rolę w cyklu produkcji, że ciągle w tej dziedzinie pojawiają się nowości. Prezentujemy, te najbardziej atrakcyjne i wydatnie wspierające produkcję roślin ozdobnych.

Doniczki uprawowe dla dobra korzeni

Wykształcenie ładnej bryły korzeniowej może wpłynąć na sukces rynkowy rośliny i produkcji szkółkarskiej. W tym mogą pomóc odpowiednie doniczki produkcyjne.
Takie właśnie zaprezentował ich włoski producent — firma Pasquini & Bini.

W jego ofercie można znaleźć m.in. szeroki wybór pojemników szkółkarskich. Producent opisuje je jako: innowacyjne, trwałe, lekkie, łatwe do transportu i składowania oraz przydatne do recyklingu.

Uwagę zwracają zwłaszcza produkty z linii Varia i Ercole. Dlaczego? Bo zapobiegają skręcaniu się korzeni. W modelu Varia otwory mają mniejszą średnicę i sięgają tylko połowy wysokości pojemnika. Zapewniają to ścianki boczne, które mają nieznacznie karbowaną powierzchnię.

doniczki z otworami w ścianach zapobiegające skręcaniu się korzeni
Pojemniki z linii Varia (z lewej) i Ercole zapobiegające skręcaniu się korzeni, fot. I. Stelmasiewicz

W kontenerach z linii Ercole boki pojemnika są pofałdowane i mają wydłużone szczeliny na całej powierzchni. Dorastające do ścianki korzenie, w zetknięciu z powietrzem, przestają rosnąć. To pobudza korzenie boczne do rozwoju. Dzięki temu udaje się uzyskać ładną bryłę korzeniową rośliny.

Polecane są także doniczki z serii Eracle. Ich charakterystycznie uformowane dno ma zwiększoną liczbę otworów odpływowych. Taka budowa zapobiega gromadzeniu się wody na dnie pojemnika. Zapewnia też stały dostęp powietrza do korzeni i odpowiednie nawilżenie podłoża.
Ścianki boczne są podłużnie żebrowane, co zapobiega skręcaniu się korzeni. W ofercie tego przedsiębiorstwa można znaleźć też m.in. duże kontenery z uchwytami (o maksymalnej średnicy 80 cm) – do uprawy drzew i krzewów.

Doniczki uprawowe bardziej przyjazne środowisku

Firma Modiform, obecna zarówno na targach IPM ESSEN, jak i Myplant & Garden, pokazała  palety uprawowo-transportowe Pristine, wyprodukowane w 100% z recyklatu.

Nie dodaje się do niego barwnika. W rezultacie kolor palet nie zawsze jest czarny. Bywa różnych odcieniach szarości. Nie oznacza to jednak, że palety mają nierównomierne plamy – każda partia jest dokładnie w tym samym, jednolitym odcieniu.

palety uprawowo-transportowe wyprodukowane z recyklatu
Palety uprawowo-transportowe Pristine wyprodukowane w 100% z recyklatu, fot. I. Stelmasiewicz

Ogrodnicy otrzymują od nas wysokiej jakości produkt, choć bez połysku i intensywnie czarnego koloru. Ale uzyskany w sposób bardziej zrównoważony” – informował Tony Christensen z firmy Modiform.

Palety uprawowo-transportowe Pristine będą zastępowały model TrayC. Jest to jeden z elementów polityki firmy Modiform. Realizuje ona program zamkniętego obiegu surowców (Closed Loop Commitment). Firma dąży do zrównoważonego rozwoju, w tym efektywnego wykorzystania surowców.

Premiera nowej linii pojemników

Firma Pöppelmann TEKU® nieustająco podkreśla swoje wieloletnie wysiłki w tworzeniu pojemników uprawowych, których produkcja i dalsze wykorzystanie miałyby jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko.
To ona jako pierwsza wprowadziła na rynek pojemniki z odzyskanego od konsumentów plastiku (PCR), przydatne do recyklingu.

Linia doniczek Baseline wypełnia lukę między tradycyjnymi, czarnymi doniczkami (nienadającymi się do recyklingu) a tymi z serii Circular360 (które są o 20–30% droższe od czarnych).

doniczki ustawione na półkach na targach
Doniczki z linii Baseline, fot. I. Stelmasiewicz

Doniczki z serii Baseline produkuje się wyłącznie z recyklatu (z odpadów pokonsumenckich i poprzemysłowych) i będą dostępne w kolorze szarym.

Nadają się do ponownego wykorzystania, co potwierdza certyfikat Cyclos-HTP. Ich cena, tylko nieznacznie jest wyższa w porównaniu z doniczkami czarnymi. ma to ułatwić producentom roślin wybór i realizację założeń zrównoważonej produkcji.

Nie zostaje z tyłu przedsiębiorstwo Desch Plantpak. W Essen postawiło na wymowny przekaz. Ustawiono rzeźbę stworzoną z plastikowych doniczek, przedstawiającą zamyśloną osobę. Miała ona wywołać u przechodniów refleksję nad wykorzystaniem plastiku i koniecznością jego recyklingu.

rzeźba z pustych doniczek przedstawiająca zamyśloną osobę
Wymowna rzeźba na stoisku firmy Desch Plantpak, fot. I. Stelmasiewicz

Ten holenderski producent dwa lata temu zapowiedział własne „nowe standardy zrównoważonego rozwoju”, wprowadzając marki Recover® i D-Tect®Plus dla pojemników uprawowych.
Są one wykonane z recyklatu i nadają się do recyklingu. Mają certyfikat Cyclos-HTP, który jest rozpoznawalny na całym świecie i wymagany przez wiele sieci handlowych. Świadczy on o wprowadzaniu przez producenta doniczek obiegu zamkniętego tych produktów.

Pojemniki są wykrywalne przez bliską podczerwień w maszynach sortujących. Są łatwiej oddzielane od innych plastików i łatwo je poddać dalszemu obrotowi.

Termoformowalne doniczki Recover® wykonane są z odpadów pokonsumenckich (PCR) i dostępne w sześciu kolorach. Te z serii D-Tect®Plus zaś – z odpadów poprzemysłowych (PIR). Producenci mogą wybierać spośród 14 kolorów. Pod tą marką dostępne są też inne pojemniki uprawowe (np. z serii Epla).

Palety wielokrotnego użytku

Na targach w Essen podnoszono też problem palet Normpack®. Palety te w Holandii mogą być użyte tylko jednokrotnie. Jest to dalekie od obecnych trendów i dążenia do zmniejszenia zużycia tworzyw sztucznych. Obecni na wystawie producenci zamierzają zaproponować ogrodnikom palety wielokrotnego użytku. Uniwersalne (na doniczki o średnicy 9–13 cm), a co najważniejsze – wielokrotnego użytku.

Doniczki uprawowe — podsumowanie

Z jednej strony jest chęć wyprodukowania rośliny najwyższej jakości. Z drugiej – rosnący trend proekologiczny coraz bardziej wkracza w sferę produkcji. Okazuje się, że można to łączyć bez większych kompromisów. Prezentowane doniczki uprawowe są tego przykładem. Tak,  są droższe od stosowanych najczęściej. Jednak jeśli staną się także elementem marketingu, to ten dodatkowy koszt może się zwrócić. Ponadto nie zapominajmy, że nadają się one do ponownego wykorzystania.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.