Floks szydlasty i jego mocne strony

floks szydlasty bylina kwitnąca wiosną
fot. Florensis

W asortymencie roślin oferowanych wczesną wiosną wyróżnia się floks szydlasty (Phlox subulata). A to głównie za sprawą obfitego kwitnienia i jaskrawych kolorów kwiatów, kontrastujących z dominującymi wówczas bratkami czy forsycjami. Floks szydlasty to bylina, której sprzedaż nie musi się kończyć wraz z ich przekwitaniem.

Jak zachęcić klientów do sadzenia floksa szydlastego?

Floks szydlasty, poza atrakcyjnym kwitnieniem, kiedy zamienia się w okazałe, barwne kobierce, ma wiele innych zalet. Jedną z nich jest darniowy charakter wzrostu, dzięki czemu rośliny szczelnie pokrywają powierzchnię gleby, nie dopuszczając do rozwoju chwastów. Ich pędy pokryte zimozielonymi, szydlastymi, intensywnie zielonymi liśćmi, pełzają niczym te u jałowców. Warto te byliny sadzić zwłaszcza na skarpach, gdzie trudno jest manewrować kosiarką. Wiosną uzyskamy barwny ogród, który po kwitnieniu floksów zamieni się w zieloną darń, stanowiącą dobre tło dla innych roślin.

Floks szydlasty – roślina dla architektów krajobrazu

Bylina ta może być nazwana „żywą ściółką”. Ogranicza wzrost chwastów. Chroni glebę przed przegrzewaniem się oraz nadmiernym wyparowywaniem wody. Jej korzenie stabilizują podłoże na skarpach i zboczach. Floks szydlasty poza okresem kwitnienia jest odporny na deptanie. Kwitnące kobierce tej byliny rozjaśnią tarasy i murki oporowe w ogrodach. Floksy można też uprawiać w pojemnikach balkonowych i tarasowych.

floks szydlasty w pojemniku
Floksy mogą zdobić także balkony i tarasy, fot. Florensis

Jakie odmiany wybrać?

Nie zawsze kolor kwiatów wystarczy, by skraść serce ogrodnika. Tak też jest w wypadku floksa szydlastego. W USA jedną z chętniej kupowanych odmian jest ‘Emerald Cushion Blue’. Dlaczego, skoro ‘Drummond Pink’ ma kwiaty w intensywniejszym kolorze? Okazuje się, że ‘Drummond Pink’ w upalne lato nie zachwyca wyglądem liści, podczas gdy u ‘Emerald Cushion Blue’ są one wciąż zielone i atrakcyjne. W wypadku tego gatunku należy liczyć się z zahamowaniem wzrostu latem, jeśli panują ekstremalne warunki termiczne.

Nowsze odmiany floksa szydlastego

Do takich zaliczają się odmiany z grupy Fabulous, o bardzo ciekawie zabarwionych kwiatach. Na przykład, u odmiany ‘Blue Dark Center’ są niebieskie z ciemnym oczkiem, a u ‘Blue Violet’ – fioletowo-białe. Rośliny znakomicie się krzewią, kwitną już w marcu.

floks szydlasty o niebieskich kwiatach
Floks szydlasty Fabulous 'Blue Dark Centre’, fot. Florensis

Ciekawa jest odmiana Phloxtrot ‘Pink’, która tworzy bardzo duże, jasnoróżowe kwiaty.

floks szydlasty o dużych, jasnoróżowych kwiatach
Floks szydlasty 'Phloxtrot Pink’, fot. Syngenta Flowers

Grupa odmian GoldiPhlox obejmuje pięć odmian o dużych kwiatach w kolorach: białym, białoniebieskim, czerwonoróżowym i w dwóch odcieniach różowego. Rośliny te wcześnie kwitną i charakteryzują się równomiernym wzrostem w obrębie grupy. Niestety, rośliny czasem przepadają po kilku latach uprawy i trzeba odświeżyć nasadzenie.

Floks szydlasty GoldiPhlox 'Pink
Floks szydlasty GoldiPhlox 'Pink’, fot. Syngenta Flowers

Dużymi kwiatami w intensywnych kolorach charakteryzują się odmiany z grupy Spring®: Spring® ‘Blue’ – o kwiatach białoniebieskich, Spring® ‘Dark Pink’ – o różowych, Spring® ‘Hot Pink’ – o ciemnoróżowych, Spring® ‘Lilac’ – o brudnoróżowych, Spring® ‘Purple’ – o fioletowych, Spring® ‘Scarlet’ – o różowoczerwonych i Spring® ‘White’ – o białych.

Floks szydlasty i starsze, sprawdzone jego odmiany.

Hodowcy nieustająco dążą do ulepszania odmian floksa szydlastego, chcąc uzyskać m.in. większe kwiaty czy lepsze krzewienie się roślin. Należy jednak pamiętać, że na rynku wciąż dostępne są starsze odmiany, o ugruntowanej pozycji i dobrze sprawdzające się w ogrodach. Do nich należą m.in.

  • ‘Atropurpurea’ – o ciemnoróżowych kwiatach
  • ‘Bavaria’ – o białych kwiatach z fioletowym oczkiem
  • ‘Benita’ – o bladoróżowych kwiatach
  • ‘Candy Stripes’ – o kwiatach białych z różowymi wzorami
  • ‘Emerald Cushion Blue’ – o liliowoniebieskich kwiatach
  • ‘Drummond Pink’ – o kwiatach łososioworóżowych
  • ‘Mac Daniel’s Cushion’ – o dużych, różowoczerwonych kwiatach
  • ‘Scarlet Flame’  – o karminowoczerwonych kwiatach
  • ‘Samson’ – o fioletowych kwiatach
  • ‘White Delight’ – o białych kwiatach

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.