„Inspirująca moc natury” to tytuł III Konferencji Garden MasterClass Polska, która odbędzie się w piątek 14 marca 2025 r. w Auli SGGW przy Rakowieckiej 30 w Warszawie. Prelegentami będzie pięciu znakomitych wykładowców: Tomasz Aniśko, Bettina Jaugstetter, Michał Książek, Joanna Rayss oraz Cassian Schmidt. Swoją obecność potwierdził też Noel Kingsbury – brytyjski projektant, ogrodnik, nauczyciel i autor książek, współzałożyciel portalu edukacyjnego Garden MasterClass. Konferencję tradycyjnie już poprowadzi Maja Popielarska.
III Konferencję Garden MasterClass Polska wypełnią wykłady poświęcone ważnym tematom, o których mówi się coraz śmielej, ale wciąż pokazuje się zbyt mało praktycznych przykładów. A są to m.in. ogrody bioróżnorodne, retencyjne, zagadnienia dotyczące fenologii, projektowaniu roślinności z uwzględnieniem warunków życia dla ptaków, bezkręgowców i małych ssaków. Podczas konferencji uczestnicy będą mogli nie tylko czerpać wiedzę od specjalistów w tym zakresie, ale także zapoznać się z konkretnymi przykładami rozwiązań na potrzeby naszych czasów.
Czas na kwiaty
To tytuł wykładu Tomasza Aniśko. Przedstawi w nim wyniki swoich wieloletnich obserwacji fenologicznych prowadzonych w Pensylwanii. Badania te dotyczyły kwitnienia bylin. Jak na to wpływają warunki środowiskowe, przebieg pogody i zabiegi pielęgnacyjne – o tym można będzie usłyszeć już w najbliższy piątek.
Projekty zieleni inspirowane naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi
Ten temat przedstawią Betina Jaugstetter i Cassian Schmidt – specjaliści zielonej branży z Niemiec. Z ich obserwacji wynika, że we współczesnym projektowaniu zieleni coraz częściej sięga się do natury. Naturalne zbiorowiska i siedliska roślinne stają się trzonem projektów. Czy można jednak zastąpić niektóre gatunki z naturalnych zbiorowisk bardziej atrakcyjnymi i dobrze zachowującymi się taksonami? Podczas wykładu omówione zostaną przykładowe projekty tego typu zrealizowane miastach.
Zieleń retencyjna
NbS (Nature Based Solutions,), EbS, (Ecosystem based Solutions), bioróżnorodność, BZI, ZBI, zielona infrastruktura, usługi ekosystemów. Obecnie spotykamy się z coraz większą liczbą takich pojęć. Ich zrozumienie staje się niezbędne, aby umieć się poruszać swobodnie projektując, tworząc i dbając o krajobraz współczesnych miast i ogrodów przydomowych. Tematykę tę omówi Joanna Rayss, opierając swoje wystąpienie na swojej wiedzy do doświadczeniach praktycznych.
Tu nic nie ma
To temat wykładu Michała Książka, pisarza i przyrodnika, a jednocześnie często padające stwierdzenie na widok fragmentu pola czy łąki. Prelegent będzie przekonywał, że te pozornie puste przestrzenie są pełne życia. Jak tworzyć ogrody aby były przyjazne nie tylko dla ich właścicieli, ale także dla ptaków, owadów i małych ssaków? Jak zaprosić dzikie życie do naszych ogrodów? Na te i inne pytania M. Książek odpowie już na piątkowej konferencji.
Wydarzenie: III Konferencja Garden MasterClass Polska
Miejsce: Aula SGGW, Rakowiecka 30, Warszawa
Data i czas: 14 marca, g. 9–17:30
Informacje: www.gardenmasterclasspolska.org