Konflikt rosyjsko-ukraiński ograniczył eksport kwiatów

Przygotowywanie róż do wysyłki w jednym z kenijskich gospodarstw tuż przed walentynkami, fot. Xinhua
Przygotowywanie róż do wysyłki w jednym z kenijskich gospodarstw tuż przed walentynkami, fot. Xinhua

Trwający konflikt rosyjsko-ukraiński negatywnie wpłynął na eksport kwiatów w Kenii – poinformowało w piątek 15 kwietnia lobby branżowe. Clement Tulezi, dyrektor generalny Kenya Flower Council (KFC) powiedział, że zamówienia na kwiaty cięte i rośliny ozdobne do Rosji i na Ukrainę zostały anulowane od 24 lutego, kiedy rozpoczęła się wojna. Nie byliśmy w stanie wysłać kwiatów i obawiamy się, że możemy stracić rynek, jeśli kryzys rosyjsko-ukraiński nie zostanie rozwiązany – stwierdził C.Tulezi.
Według KFC, w 2021 r. Kenia wyeksportowała do Rosji i Ukrainy kwiaty cięte i inne rośliny ozdobne o wartości około 18 miliardów szylingów (155 milionów dolarów). Dane z Krajowego Biura Statystycznego Kenii wskazują, że kraj ten wyeksportował w 2021 r. około 210 000 ton kwiatów o wartości 952 mln USD – kwiaty dostarczają niemal tyle samo pieniędzy, co herbata i turystyka. Tulezi zauważył, że ponad 70% towaru eksportowane jest do Unii Europejskiej, głównie za pośrednictwem holenderskich aukcji. Nasze inne kluczowe rynki to Japonia, Australia, Chiny i region Bliskiego Wschodu – dodał. Zaznaczył, że producenci kwiatów, którzy byli uzależnieni od rynku rosyjskiego i ukraińskiego, poszukują alternatywnych rynków, aby móc kontynuować działalność.
Ojepat Okisegere, dyrektor generalny konsorcjum Fresh Produce of Kenya, powiedział, że eksport kwiatów do Rosji został wstrzymany, gdy kraj ten został wykluczony z platformy płatniczej Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Nasi eksporterzy nie mogą już otrzymywać płatności z Rosji, dlatego nie możemy im sprzedawać – poinformował Okisegere. Zaznaczył też, że branża kwiatowa również została dotknięta sankcjami dla Rosji, ponieważ kraj ten jest również kluczowym dostawcą nawozów do Kenii.

Na podstawie www.globaltimes.cn

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.