Królewskie tulipany

'White Liberstar', fot. J. van Holstein

Na całym świecie znanych jest ponad 15 tysięcy odmian tulipanów i hodowcy systematycznie dołączają nowe. Jednymi z ciekawszych są te rejestrowane do stosunkowo nowej grupy – Koronowych, o oryginalnym kształcie kwiatów i mocnych pędach.

W produkcji na większą skalę wykorzystuje się ich 100–150 kreacji tych roślin. Tulipany były dotychczas podzielone na 15 grup (m.in. tulipany Papuzie, Liliokształtne, Triumph, Pojedyncze wczesne, Pojedyncze późne, Pełne), a przy ich klasyfikacji kierowano się m.in. długością łodyg, wielkością i budową kwiatu, liczbą listków okwiatu i kształtu ich brzegów. Królewskie Stowarzyszenie Producentów Cebul (Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur – KAVB) wyodrębniło nową grupę – tulipany Koronowe (Coronet).
Tulipany z grupy Koronowe tworzą mięsiste, pofalowane listki okwiatu, które u podstawy ściśle do siebie przylegają, rozchylając się u góry tworząc kwiat w kształcie korony. Kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne, osadzone są na sztywnych i mocnych pędach. Pierwszą odmianą tego typu była – zarejestrowana już w 1949 r. – ‘Picture’, pierwotnie zaklasyfikowana do grupy tulipanów Pojedyncze późne (pozostaje kreacją wzorcową dla grupy tulipanów Koronowych). Kolejną odmianą była dopiero ‘Witty Picture’, która weszła na rynek w 1992 r. Po niej wprowadzono następne kreacje, m.in. ‘Liberstar’, Yellow Crown’, ‘Arctic Picture’, ‘Red Dress, ‘Dress Code’ i na pewno nie są to ostatnie owoce wysiłków hodowców, którzy widzą w tej grupie spory potencjał rynkowy – ze względu na trwałe kwiaty o oryginalnym kształcie i mocne pędy.

fot. J. van Holstein

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.