Królewskie tulipany

'White Liberstar', fot. J. van Holstein

Na całym świecie znanych jest ponad 15 tysięcy odmian tulipanów i hodowcy systematycznie dołączają nowe. Jednymi z ciekawszych są te rejestrowane do stosunkowo nowej grupy – Koronowych, o oryginalnym kształcie kwiatów i mocnych pędach.

W produkcji na większą skalę wykorzystuje się ich 100–150 kreacji tych roślin. Tulipany były dotychczas podzielone na 15 grup (m.in. tulipany Papuzie, Liliokształtne, Triumph, Pojedyncze wczesne, Pojedyncze późne, Pełne), a przy ich klasyfikacji kierowano się m.in. długością łodyg, wielkością i budową kwiatu, liczbą listków okwiatu i kształtu ich brzegów. Królewskie Stowarzyszenie Producentów Cebul (Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur – KAVB) wyodrębniło nową grupę – tulipany Koronowe (Coronet).
Tulipany z grupy Koronowe tworzą mięsiste, pofalowane listki okwiatu, które u podstawy ściśle do siebie przylegają, rozchylając się u góry tworząc kwiat w kształcie korony. Kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne, osadzone są na sztywnych i mocnych pędach. Pierwszą odmianą tego typu była – zarejestrowana już w 1949 r. – ‘Picture’, pierwotnie zaklasyfikowana do grupy tulipanów Pojedyncze późne (pozostaje kreacją wzorcową dla grupy tulipanów Koronowych). Kolejną odmianą była dopiero ‘Witty Picture’, która weszła na rynek w 1992 r. Po niej wprowadzono następne kreacje, m.in. ‘Liberstar’, Yellow Crown’, ‘Arctic Picture’, ‘Red Dress, ‘Dress Code’ i na pewno nie są to ostatnie owoce wysiłków hodowców, którzy widzą w tej grupie spory potencjał rynkowy – ze względu na trwałe kwiaty o oryginalnym kształcie i mocne pędy.

fot. J. van Holstein

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here