Modne Mangave już w Polsce

Mangave
Mangave MAD ABOUT MANGAVE® ‘Lavender Lady’, fot. mat. pras. Plantarium Digital Expo 2020

Co jakiś czas, a zwłaszcza ostatnio w czasie pandemii COVID-19, nowe grupy roślin doniczkowych trafiają na szczyty popularności. Tak stało się np. z bardzo modną od kilku lat rośliną o nazwie Mangave, sprzedawaną pod marką MAD ABOUT MANGAVE®. W Polsce do niedawna zdobywano ją głównie na aukcjach internetowych, ale pod koniec lutego trafiła do jednej z sieci sklepów w naszym kraju.

Te sukulenty to ciekawostka botaniczna uzyskana dzięki skrzyżowaniu dwóch rodzajów: Manfreda oraz Agave. W efekcie krzyżowania powstała cała seria odmian tych roślin, z których trzy w 20020 r. zdobyły brązowe medale targów Plantarium Digital Expo 2020 w Niderlandach. Nagrodzone kreacje to odmiany ‘Lavender Lady’, ‘Mission to Mars’ i ‘Pineapple Express’, różniące się zabarwieniem liści. Rośliny przypominają wyglądem miniaturowe agawy, ale ich liście są mniej mięsiste i zabarwione w różnych kombinacjach barw szarej, niebieskawej i fioletowej. Ponieważ ich wytrzymałość na mróz nie przekracza temperatury -5 stopni C, w Polsce (ale i w Niderlandach) mogą być traktowane jako rośliny doniczkowe, przydatne do sezonowej dekoracji balkonów i tarasów. Hodowcą tych odmian jest firma Walters Gardens Inc. ze Stanów Zjednoczonych, a do konkursu Plantarium zgłosiła je firma Plantipp z Niderlandów.

Mangave
Mangave MAD ABOUT MANGAVE® ‘Mission to Mars’, fot. mat. pras. Plantarium Digital Expo 2020
Mangave
Mangave MAD ABOUT MANGAVE® ‘Pineapple Express’, fot. mat. pras. Plantarium Digital Expo 2020

Obecnie na rynku dostępnych jest już około 30 odmian barwnych tych roślin, które zazwyczaj osiągają wysokość 20–60 cm i szerokość do 50 cm, co czyni je bardziej przydatnymi od agaw dla właścicieli mieszkań czy małych ogrodów. Rośliny można uprawiać jako doniczkowe dekoracje wnętrz i tarasów, ale np. na Wyspach Brytyjskich, gdzie klimat jest cieplejszy, stały się one bardzo modnym elementem ogrodów niewymagających podlewania. Ciekawostką może być fakt, że powstanie pierwszych mieszańców Mangave było dziełem przypadku. Rośliny odkryto jako nietypowe siewki w partii roślin z rodzaju Manfreda, otrzymanych z nasion roślin, które rosły w pobliżu agaw (Agave mitis), a następnie były wymieniane między przyjaciółmi, jako ciekawostka, dopóki nie zwróciły uwagi profesjonalnych hodowców. Kolejne odmiany barwne to już efekt zamierzonej hodowli, prowadzonej głównie w USA.

Mangave
Mangave oferowane jako produkt markowy w atrakcyjnych papierowych osłonkach, fot. W. Górka
Mangave
Mangave w jednej z polski sieci handlowych, fot. W. Górka
Mangave
Mangave na targach IPM Essen w 2020 r., fot. W. Górka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.