Nowy rok, nowy numer

Szkółkarstwo 1/2022

Za oknem zmienna, niekiedy dość niepokojąca pogoda, a my oddajemy na Państwa ręce pierwszy numer „Szkółkarstwa”. Zachęcamy się do zapoznania z opublikowanymi w nim artykułami.

Numer otwiera artykuł dr. inż. Adama Marosza, który przypomina, że krzewy i drzewa to nie tylko ozdobne liście i kwiaty, ale też kora, która właśnie zimą gra pierwsze skrzypce. W pierwszej części artykułu Autor prezentuje gatunki o korze strzępiastej (w tym najbardziej charakterystyczny w tej grupie klon strzępiastokory czy brzozy – chińską, dahurską czy czarną ‘Fox Valley’) i łaciatej (taką charakteryzuje się nie tylko platan klonolistny, ale też m.in. klon jawor, brzostownice, stewarcja kameliowa itd.).
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia z nami szkółki Piech, w której produkowane są krzewy i drzewa ozdobne oraz byliny. Jej założyciele – Joanna i Bogdan Piechowie – mają to szczęście, że ich córka Agnieszka Piech-Szumowska z mężem Michałem dołączyli do firmy. To dało im siły do dalszego rozwoju i inwestycji. Jak przyznają szkółkarze, „zielona” branża daje im zdrowe podejście do rzeczywistości, a ich praca – przynosi ogromnie dużo satysfakcji.
W rubryce „Polskie odmiany” tym razem prezentujemy atrakcyjną odmianę ‘Złoto Rogowa” (syn. ‘Aurea Rogów’) cisa pospolitego, u której młode przyrosty rozświetlają ogród złotożółtą barwą. To jednak nie wszystkie jej zalety.
W dziale kwiaciarskim szczególnie polecamy relację z gospodarstwa Izabeli i Arkadiusza Jendrysików ze Świbia, którzy dzielą się cennymi wskazówkami dotyczącymi produkcji poinsecji. Zaglądamy też do Niderlandów, gdzie w listopadzie odbyły się długo wyczekiwane targi Trade Fair Aalsmeer. Wyraźnie widoczne na nich były gatunki doniczkowe do dekorowania wnętrz, co jest dowodem na większe zainteresowanie tą grupą roślin.
Jaki był 2021 r. dla branży kwiaciarskiej? Jakie są nastroje wśród producentów? Czy tak dobry popyt na rośliny ozdobne zrekompensuje galopujące ceny środków produkcji? Wypowiedziały się na ten temat osoby blisko związane z branżą – zachęcamy do zapoznania się z ich opiniami.
W dziale „Rośliny w miastach” dr inż. Adam Marosz przekonuje, że prawidłowo pielęgnowane wierzby mogą być cennym składnikiem miejskiego drzewostanu.
Wracamy też wspomnieniami i w relacjach na Międzynarodową Wystawę „ZIELEŃ TO ŻYCIE” – tym razem prezentujemy nowe odmiany bylin i pnączy oraz przegląd nowości u dostawców środków produkcji.
Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem Heinricha Beltza i współautorów, w którym podjęta jest próba odpowiedzi na pytanie: czy istnieje alternatywa dla powszechnego w herbicydach, używanych także w szkółkach, glifosatu?
Zapraszamy też na spacer po Afloparku – niezwykłym parku-ogrodzie w Pabianicach, gdzie szanuje się „stare” i potrafi pięknie w nie wkomponować to, co współczesne. Można tu zobaczyć niezwykłe kolekcje bylin, roślin „cebulowych”, krzewów – zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca w sezonie. Na koniec Krystyna Bargieł przybliży nam tajniki pisania takich newsletterów do klientów, które zachęcą ich do zapoznania się z ofertą szkółki czy gospodarstwa kwiaciarskiego.

To tylko niektóre z artykułów – dwumiesięcznik „Szkółkarstwo” można zamówić w naszym sklepie internetowym: https://www.plantpress.pl/produkt/szkolkarstwo-1-2022/

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.