Ogrodnictwo w skali mikro

Fleuroselect
Uczestnicy konferencji organizacji Fleuroselect, fot. Fleuroselect

Konferencja organizacji Fleuroselect – Home Garden – zgromadziła 31 sierpnia i 1 września br. w niemieckim Monachium ponad 80 gości. Dwudniowy program był okazją dla ekspertów z branży ogrodniczej do zapoznania się z najnowszymi trendami w ogrodnictwie przydomowym. To temat, który wciąż dynamicznie się rozwija.

Główny temat konferencji – ogrodnictwo na małej przestrzeni – był widoczny we wszystkich punktach programu, pozwalając na wszechstronne spojrzenie na ten niezwykle istotny temat. O trendach i profilach klientów na niemieckim rynku opakowań obrazkowych mówił Rolf Pohlen z firmy Bruno Nebelung. Wyjaśnił, że po 2020 r. i 2021 r. – kiedy sprzedaż nasion roślin w niedużych opakowaniach jednostkowych (do użytku w ogrodzie przydomowym i innej niewielkiej powierzchni) znacznie wzrosła z powodu pandemii COVID-19 – rynek obecnie słabnie z powodu niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej. Reprezentując Państwową Szkołę Ogrodniczą i Instytut Badawczy w Heidelbergu, Vera Joedecke przedstawiła wyniki swoich badań nad bioróżnorodnością w mieście, koncentrując się na przyjazności roślin jednorocznych i bylin dla zapylaczy – podając która odmiana danego gatunku jest atrakcyjna np. dla pszczół. Zbadano również różnice między rodzimymi dla Niemiec gatunkami roślin a tymi obcego pochodzenia, jako źródło pokarmu dla owadów. Florian Demling z Bawarskiego Departamentu Rolnictwa poinformował o najnowszych inicjatywach publicznych mających na celu wspieranie ogrodów społecznych i ogrodnictwa przydomowego na małych przestrzeniach. W siedmiu ogrodach społecznych w całej Bawarii ogrodnik miejski czerpie inspirację z nowych technik, takich jak wieże roślinne, ogrodnictwo mobilne i pionowe, podniesione rabaty, hydroponika, bioponika i aeroponika. Katrin Kell przedstawiła Uniwersytet Weihenstephan i jego działalność. Uczelnia odgrywa wiodącą rolę w kształceniu lokalnego ogrodnika rekreacyjnego, oferując kursy, wycieczki z przewodnikiem i pakiety informacyjne. Mimo deszczu delegaci z ciekawością odwiedzili uniwersytecki ogród doświadczalny, który został założony już w 1947 r. Na powierzchni ponad 5 ha testowane są drzewa, krzewy i byliny pod kątem ich praktycznego zastosowania. Ważnym aspektem jest sadzenie bylinowych gatunków ziół w ekologicznie harmonijnych i estetycznych kombinacjach, w sposób dostosowany do lokalnych warunków. W ogrodzie można było zapoznać się z wieloma sprawdzonymi, ale i nowymi odmianami warzyw i ziół (zgromadzono np. 40 odmian bazylii), które można polecać do uprawy w ogrodach przydomowych – ale nie tylko, bo można było też podpatrzyć rozwiązania na uprawę warzyw na balkonie w pojemniku.

Weihenstephan

Weihenstephan

Weihenstephan

Weihenstephan
Ogród doświadczalny przy Uniwersytecie Weihenstephan w Niemczech, fot. Fleuroselect

Drugi dzień konferencji Home Garden Conference odbył się w centrum ogrodniczym Pflanzen Kölle w Monachium. W ciągu ostatnich 200 lat ta rodzinna firma rozwinęła się w sieć sklepów z 13 lokalizacjami na terenie Niemiec i trzema własnymi szkółkami. W czasie wizyty uczestników konferencji Fleuroselectu podkreślano, że obecnie najwięcej uwagi przykłada się do upraw ekologicznych i tych, w których minimalizuje się ochronę chemiczną roślin. Delegaci zostali oprowadzeni z przewodnikiem po centrum ogrodniczym, gdzie dużą uwagę przykuł bogaty asortyment nasion w opakowaniach jednostkowych do wykorzystania w ogrodach przydomowych.

Fleuroselect konferencja

konferencja Fleuroselect

konferencja Fleuroselect
Uczestnicy konferencji odwiedzili centrum ogrodnicze Pflanzen Kölle, fot. Fleuroselect

Na podstawie informacji Fleuroselect

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.