Ogrodnictwo w skali mikro

Fleuroselect
Uczestnicy konferencji organizacji Fleuroselect, fot. Fleuroselect

Konferencja organizacji Fleuroselect – Home Garden – zgromadziła 31 sierpnia i 1 września br. w niemieckim Monachium ponad 80 gości. Dwudniowy program był okazją dla ekspertów z branży ogrodniczej do zapoznania się z najnowszymi trendami w ogrodnictwie przydomowym. To temat, który wciąż dynamicznie się rozwija.

Główny temat konferencji – ogrodnictwo na małej przestrzeni – był widoczny we wszystkich punktach programu, pozwalając na wszechstronne spojrzenie na ten niezwykle istotny temat. O trendach i profilach klientów na niemieckim rynku opakowań obrazkowych mówił Rolf Pohlen z firmy Bruno Nebelung. Wyjaśnił, że po 2020 r. i 2021 r. – kiedy sprzedaż nasion roślin w niedużych opakowaniach jednostkowych (do użytku w ogrodzie przydomowym i innej niewielkiej powierzchni) znacznie wzrosła z powodu pandemii COVID-19 – rynek obecnie słabnie z powodu niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej. Reprezentując Państwową Szkołę Ogrodniczą i Instytut Badawczy w Heidelbergu, Vera Joedecke przedstawiła wyniki swoich badań nad bioróżnorodnością w mieście, koncentrując się na przyjazności roślin jednorocznych i bylin dla zapylaczy – podając która odmiana danego gatunku jest atrakcyjna np. dla pszczół. Zbadano również różnice między rodzimymi dla Niemiec gatunkami roślin a tymi obcego pochodzenia, jako źródło pokarmu dla owadów. Florian Demling z Bawarskiego Departamentu Rolnictwa poinformował o najnowszych inicjatywach publicznych mających na celu wspieranie ogrodów społecznych i ogrodnictwa przydomowego na małych przestrzeniach. W siedmiu ogrodach społecznych w całej Bawarii ogrodnik miejski czerpie inspirację z nowych technik, takich jak wieże roślinne, ogrodnictwo mobilne i pionowe, podniesione rabaty, hydroponika, bioponika i aeroponika. Katrin Kell przedstawiła Uniwersytet Weihenstephan i jego działalność. Uczelnia odgrywa wiodącą rolę w kształceniu lokalnego ogrodnika rekreacyjnego, oferując kursy, wycieczki z przewodnikiem i pakiety informacyjne. Mimo deszczu delegaci z ciekawością odwiedzili uniwersytecki ogród doświadczalny, który został założony już w 1947 r. Na powierzchni ponad 5 ha testowane są drzewa, krzewy i byliny pod kątem ich praktycznego zastosowania. Ważnym aspektem jest sadzenie bylinowych gatunków ziół w ekologicznie harmonijnych i estetycznych kombinacjach, w sposób dostosowany do lokalnych warunków. W ogrodzie można było zapoznać się z wieloma sprawdzonymi, ale i nowymi odmianami warzyw i ziół (zgromadzono np. 40 odmian bazylii), które można polecać do uprawy w ogrodach przydomowych – ale nie tylko, bo można było też podpatrzyć rozwiązania na uprawę warzyw na balkonie w pojemniku.

Weihenstephan

Weihenstephan

Weihenstephan

Weihenstephan
Ogród doświadczalny przy Uniwersytecie Weihenstephan w Niemczech, fot. Fleuroselect

Drugi dzień konferencji Home Garden Conference odbył się w centrum ogrodniczym Pflanzen Kölle w Monachium. W ciągu ostatnich 200 lat ta rodzinna firma rozwinęła się w sieć sklepów z 13 lokalizacjami na terenie Niemiec i trzema własnymi szkółkami. W czasie wizyty uczestników konferencji Fleuroselectu podkreślano, że obecnie najwięcej uwagi przykłada się do upraw ekologicznych i tych, w których minimalizuje się ochronę chemiczną roślin. Delegaci zostali oprowadzeni z przewodnikiem po centrum ogrodniczym, gdzie dużą uwagę przykuł bogaty asortyment nasion w opakowaniach jednostkowych do wykorzystania w ogrodach przydomowych.

Fleuroselect konferencja

konferencja Fleuroselect

konferencja Fleuroselect
Uczestnicy konferencji odwiedzili centrum ogrodnicze Pflanzen Kölle, fot. Fleuroselect

Na podstawie informacji Fleuroselect

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.