Powrót zimowej aury

Śnieg i lód na krzewach
fot. I. Sprzączka

Słońce i coraz wyższa temperatura obudziły nie tylko rośliny, ale i wlały wiosenny nastrój w ludzi. Niestety od dziś czeka nas zwrot akcji, zapowiadany jest bowiem powrót chłodu i padów śniegu. Czego można się spodziewać w najbliższych dniach?

W czwartek najintensywniejsze opady, głównie deszczu (nawet do 15-20 mm w ciągu 12 godzin), będą występować na południowym wschodzie. W północno-zachodniej części Polski oraz w górach będzie dominować deszcz ze śniegiem i śnieg. W Tatrach może spaść 15 cm śniegu. Zarówno w środę, jak i w czwartek na południu Polski zaznaczy się podwyższone stężenie pyłu znad Sahary, co może objawiać się zmianą koloru śniegu w górach. Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C, a na północy kraju, gdzie napłynie powietrze pochodzenia arktycznego, chłodniej – od 1°C do 4°C.
W piątek dalsze ochłodzenie. Niż „Katharina” przesunie się w kierunku Węgier, a pofalowany front nad Polską będzie niemal stacjonarny. Temperatura minimalna w nocy od – 3°C do 1°C, a maksymalna w dzień od 0°C do 7°C. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu wystąpią na południu i południowym wschodzie kraju. Miejscami możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 10-20 cm w czasie 24 godzin, a na Podkarpaciu sumy opadów mogę przekraczać 30 mm na dobę. Dodatkowo w strefie opadów nasili się wiatr i będzie on okresami dość silny, z porywami do 60 km/h, co może powodować miejscami zawieje śnieżne.
W sobotę prognozujemy dalsze, intensywne opady śniegu i śniegu z deszczem na południowym wschodzie. W niedzielę opady będą zanikać, a z północy napłynie chłodniejsze powietrze. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura w całym kraju spadnie poniżej 0°C, na południu nawet do –6°C, a na Podhalu do –10°C. Od wtorku możliwa kolejna strefa z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami deszczu, która będzie wkraczać do Polski od zachodu.
Jak podaje IMGiW, z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny marzec można jak na razie (do 29.03), mimo chłodnego jego początku, uznać za miesiąc normalny termicznie. W najbliższych dniach na terenie całego kraju będziemy mieli do czynienia ze znacznym zróżnicowaniem anomalii temperatury. Na północy wartości te spadną poniżej – 6°C, podczas gdy na południu i południowym wschodzie przekroczą +4°C, a lokalnie na południowym wschodzie nawet +6°C.
Już dzisiejszy poranek przyniósł znaczne spadki temperatury w niektórych rejonach kraju – jak informują ogrodnicy, w Wielkopolsce termometry pokazywały – 4°C, w woj. kujawsko-pomorskim nawet – 7°C, a z kolei w południowo-wschodniej części kraju temperatura wciąż się utrzymywała na poziomie +7-8°C.

Żródło: IMGiW i własne

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.