„Szkółkarstwo” 1/2025 fachowe pismo dla pasjonatów roślin ozdobnych dostępne w sprzedaży

okładka Szkółkarstwo 1/2025

Zima w tym roku daje o sobie znać, niskie temperatury nie odpuszczają. W magazynie „Szkółkarstwo” 1/2025 zapraszamy już na salony wiosnę – oczywiście kwitnąco. Zachęcamy do lektury!

„Szkółkarstwo” 1/2025. Produkcja roślin wczesnowiosennych tematem numeru

W bardzo bogatym asortymencie roślin balkonowo-rabatowych wiosną króluje kilka gatunków. Są to bratki wielkokwiatowe i ich mniejsze „siostry”, czyli fiołki rogate (zwane minibratkami), pierwiosnki, stokrotki i niezapominajki. Ich produkcja w Polsce jest duża, znana, ale wciąż przysparza problemów ogrodnikom.

Wzięliśmy zagadnienie uprawy tych gatunków na warsztat. Dzięki podzieleniu się wiedzą przez ekspertów z branży powstał kompleksowy miniprzewodnik po produkcji roślin wczesnowiosennych. A w nim:

  • najważniejsze zagadnienia dotyczące produkcji roślin wczesnowiosennych
  • plusy i minusy wczesnowiosennej produkcji
  • materiał wyjściowy – od czego zacząć
  • terminy uprawy – rozważenie kilku czynników
  • podłoże
  • nawożenie: podstawowe, pogłówne, technologia nawożenia, odczyn i jego regulacja
  • rozstawa roślin
  • zimowanie roślin
  • podstępowanie z roślinami po zimie
  • ochrona roślin – przegląd najczęściej występujących chorób, zapobieganie im i zwalczanie

Rośliny iglaste – niezastąpione?

Krzewy i drzewa iglaste przez lata przeżywały ogromną hossę w Polsce. Nie było ogrodu przydomowego bez chociaż jednego okazu iglaka. Obecnie konsumenci zachłysnęli się bylinami i trawami, krzewami i drzewami liściastymi – i to bardzo cieszy, bo nic nie dodaje do ogrodu kolorytu, zmienności, zapachu, jak te właśnie rośliny. Ale czy musimy działać skrajnie i wykluczać rośliny iglaste? Dr Adam Marosz w swoim artykule przekonuje o zaletach gatunków iglastych, z którymi trudno się nie zgodzić. Jednocześnie omawia tę grupę roślin w kilku aspektach – produkcji w Polsce oraz możliwości wykorzystania. Także jako żywopłotów. Zachęcamy również do zapoznania się z rubryką „W moim ogrodzie”, którą przygotował dla nad dr Adam Marosz. Sprawdźcie, jakie rośliny zaprosił do swojego ogrodu.

O tym, że rośliny iglaste pozostają ważną grupą, świadczy rozwijana od 25 lat działalność szkółki Multiflora. Specjalizuje się ona w produkcji iglastych roślin szczepionych do dalszej produkcji. Wiedza właściciela, dopracowywanie produkcji i metod rozmnażania sprawiają, że jakość oferowanych roślin jest wysoka i chętnie znajdują one nabywców.

Powrót do późnego lata

W „Szkółkarstwie” 1/2025 wracamy do późnego lata, kiedy firma Vitroflora zaprosiła swoich klientów na dni otwarte. Zorganizowane były pod nazwą „Żywy katalog”. Goście mogli na żywo zapoznać się z ofertą bylin oferowanych przez to przedsiębiorstwo. Zobaczyć je nie tylko w warunkach produkcyjnych, ale także naturalnych – na rozległych rabatach na terenie firmy. Podczas dni otwartych była też możliwość zwiedzenia szklarni produkcyjnych i zapoznania się ze szczegółami technologii uprawy. Wartościowe były też wykłady, na których dyskutowano m.in. o podłożach, nawożeniu, ochronie biologicznej. Gwiazdami takich imprez są zazwyczaj nowości, a tych nie zabrakło w katalogu Vitroflory na najbliższy sezon. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytacie w naszej relacji.

W numerze także wyniki piątego już konkursu róż Warsaw Rose Trials. Zwycięska odmiana zachwyca – okazałymi kwiatostanami, obfitym kwitnieniem i zdrowotnością

Wrzesień to tradycyjny termin festiwalu „Jesienne Barwy Traw” organizowanego przez Małgorzatę i Artura Majów, szkółkarzy i właścicieli centrum ogrodniczego w Rykach. Ich Majowe Ogrody to miejsce relaksu, inspiracji i bogactwa traw ozdobnych. To też miejsce, gdzie testowane są nowe odmiany – także te własne. Co nowego pojawiło się na tym rynku? Przeczytacie o tym w artykule.

W wygodnej formie

To tylko kilka wybranych artykułów, które tworzą magazyn „Szkółkarstwo” 1/2025. Zachęcamy do zapoznania się z tym numerem. Jest on dostępny w sprzedaży internetowej w naszym sklepie.

Jeśli podoba się Państwu nasz magazyn zachęcamy do zaprenumerowania go na cały rok.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.