Zima w tym roku daje o sobie znać, niskie temperatury nie odpuszczają. W magazynie „Szkółkarstwo” 1/2025 zapraszamy już na salony wiosnę – oczywiście kwitnąco. Zachęcamy do lektury!
„Szkółkarstwo” 1/2025. Produkcja roślin wczesnowiosennych tematem numeru
W bardzo bogatym asortymencie roślin balkonowo-rabatowych wiosną króluje kilka gatunków. Są to bratki wielkokwiatowe i ich mniejsze „siostry”, czyli fiołki rogate (zwane minibratkami), pierwiosnki, stokrotki i niezapominajki. Ich produkcja w Polsce jest duża, znana, ale wciąż przysparza problemów ogrodnikom.
Wzięliśmy zagadnienie uprawy tych gatunków na warsztat. Dzięki podzieleniu się wiedzą przez ekspertów z branży powstał kompleksowy miniprzewodnik po produkcji roślin wczesnowiosennych. A w nim:
- najważniejsze zagadnienia dotyczące produkcji roślin wczesnowiosennych
- plusy i minusy wczesnowiosennej produkcji
- materiał wyjściowy – od czego zacząć
- terminy uprawy – rozważenie kilku czynników
- podłoże
- nawożenie: podstawowe, pogłówne, technologia nawożenia, odczyn i jego regulacja
- rozstawa roślin
- zimowanie roślin
- podstępowanie z roślinami po zimie
- ochrona roślin – przegląd najczęściej występujących chorób, zapobieganie im i zwalczanie
Rośliny iglaste – niezastąpione?
Krzewy i drzewa iglaste przez lata przeżywały ogromną hossę w Polsce. Nie było ogrodu przydomowego bez chociaż jednego okazu iglaka. Obecnie konsumenci zachłysnęli się bylinami i trawami, krzewami i drzewami liściastymi – i to bardzo cieszy, bo nic nie dodaje do ogrodu kolorytu, zmienności, zapachu, jak te właśnie rośliny. Ale czy musimy działać skrajnie i wykluczać rośliny iglaste? Dr Adam Marosz w swoim artykule przekonuje o zaletach gatunków iglastych, z którymi trudno się nie zgodzić. Jednocześnie omawia tę grupę roślin w kilku aspektach – produkcji w Polsce oraz możliwości wykorzystania. Także jako żywopłotów. Zachęcamy również do zapoznania się z rubryką „W moim ogrodzie”, którą przygotował dla nad dr Adam Marosz. Sprawdźcie, jakie rośliny zaprosił do swojego ogrodu.
O tym, że rośliny iglaste pozostają ważną grupą, świadczy rozwijana od 25 lat działalność szkółki Multiflora. Specjalizuje się ona w produkcji iglastych roślin szczepionych do dalszej produkcji. Wiedza właściciela, dopracowywanie produkcji i metod rozmnażania sprawiają, że jakość oferowanych roślin jest wysoka i chętnie znajdują one nabywców.
Powrót do późnego lata
W „Szkółkarstwie” 1/2025 wracamy do późnego lata, kiedy firma Vitroflora zaprosiła swoich klientów na dni otwarte. Zorganizowane były pod nazwą „Żywy katalog”. Goście mogli na żywo zapoznać się z ofertą bylin oferowanych przez to przedsiębiorstwo. Zobaczyć je nie tylko w warunkach produkcyjnych, ale także naturalnych – na rozległych rabatach na terenie firmy. Podczas dni otwartych była też możliwość zwiedzenia szklarni produkcyjnych i zapoznania się ze szczegółami technologii uprawy. Wartościowe były też wykłady, na których dyskutowano m.in. o podłożach, nawożeniu, ochronie biologicznej. Gwiazdami takich imprez są zazwyczaj nowości, a tych nie zabrakło w katalogu Vitroflory na najbliższy sezon. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytacie w naszej relacji.
W numerze także wyniki piątego już konkursu róż Warsaw Rose Trials. Zwycięska odmiana zachwyca – okazałymi kwiatostanami, obfitym kwitnieniem i zdrowotnością
Wrzesień to tradycyjny termin festiwalu „Jesienne Barwy Traw” organizowanego przez Małgorzatę i Artura Majów, szkółkarzy i właścicieli centrum ogrodniczego w Rykach. Ich Majowe Ogrody to miejsce relaksu, inspiracji i bogactwa traw ozdobnych. To też miejsce, gdzie testowane są nowe odmiany – także te własne. Co nowego pojawiło się na tym rynku? Przeczytacie o tym w artykule.
W wygodnej formie
To tylko kilka wybranych artykułów, które tworzą magazyn „Szkółkarstwo” 1/2025. Zachęcamy do zapoznania się z tym numerem. Jest on dostępny w sprzedaży internetowej w naszym sklepie.
Jeśli podoba się Państwu nasz magazyn zachęcamy do zaprenumerowania go na cały rok.