Temat wojny nie ominął targów

Kiścień wawrzynowy 'Opstal55'/CURLY GOLD, fot. mat. pras. Plantipp
Kiścień wawrzynowy 'Opstal55'/CURLY GOLD, fot. mat. pras. Plantipp

1 marca 2022 r. w belgijskim Waregem odbyły się targi roślin ozdobnych Florall. To jednodniowe, regionalne wydarzenie przyciągnęło około 300 zwiedzających. Mniej, niż w poprzednich edycjach, było wystawców (61 producentów i 10 firm zaopatrzeniowo-eksportowych), co organizator – branżowa federacja flamandzkich producentów roślin ozdobnych – AVBS – tłumaczy zwiększonym popytem na rośliny w ostatnim czasie i brakami w szkółkach i gospodarstwach kwiaciarskich. To, oprócz inflacji i wojny na Ukrainie, zdominowało targowe dyskusje. Niektórzy wystawcy już odczuli skutki konfliktu rosyjsko-ukraińskiego pod względem spadku eksportu roślin np. do Rosji.


Z Belgii na Wschód
Wśród uczestników wystawy nie zabrakło jednak pozytywnych opinii na temat obecnej sytuacji na rynku szkółkarskim. Wydaje mi się, że dobra passa trwa. To, że jeden rynek kuleje, to jeszcze nie dramat, trzeba poszukać nowych klientów. A temu sprzyja chociażby uczestnictwo w targach – poinformował przedstawiciel szkółki drzew Peers z Ranst.
Rosnąca inflacja i wojna na Ukrainie bardzo jednak niepokoi przedstawicieli szkółki Willy De Nolf. Około 10% naszego towaru trafia do Rosji, na Ukrainę i innych byłych republik sowieckich. Od ataku Rosji na Ukrainę handel utknął w martwym punkcie i nie wiemy, co będzie z zamówieniami – mówił Lucas De Nolf.
Jak informowała Miet Poppe z AVBS wiele flamandzkich szkółek eksportowało do Rosji i na Ukrainę swój towar. Mamy nadzieję, że konflikt zostanie wkrótce zakończony. Nie z powodu wstrzymanego handlu, ale przede wszystkim ludzkiego życia i cierpienia – podsumowała M. Poppe.

Nagrody Florall dla innowacyjnych roślin
Co roku przyznawane są nagrody Florall Awards za innowacyjną roślinę lub koncepcję. Decyduje o nich niezależne jury składające się z ekspertów z branży. Z trzynastu zgłoszeń zwycięzcą został pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, syn. P. acaulis) Rubens 'Antique Rose’ o podwójnych, pachnących kwiatach (płatki są pofalowane), które zmieniają barwę w trakcie rozwoju i na jednej roślinie mienią się kolory od żółtego, przez brudnopomarańczowy, po różowy. Jest to odmiana późna. Jej hodowcą jest firma Rudy Raes z Belgii.

Pierwiosnek bezłodygowy Rubens 'Antique Rose', fot. mat. pras. Rudy Raes
Pierwiosnek bezłodygowy Rubens 'Antique Rose’, fot. mat. pras. Rudy Raes

Drugie miejsce zdobyła szkółka Ron van Opstal z Niderlandów za kiścień wawrzynowy (Leucothoe axillaris) 'Opstal55’/CURLY GOLD charakteryzujący się kędzierzawymi, zimozielonymi liśćmi. Młode blaszki liściowe są pomarańczowoczerwone, starsze – złotożółte i zielonkawe. Odmiana ta osiąga wysokość ok. 60 cm i szerokość 40 cm, a dzięki takim niewielkim rozmiarom znakomicie sprawdzi się w uprawie w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Kiścień wawrzynowy 'Opstal55'/CURLY GOLD, fot. Plantipp
Kiścień wawrzynowy 'Opstal55’/CURLY GOLD, fot. Plantipp

Brązowy medal przyznano flamandzkiej firmie Leybaert za jedną z „gwiezdnych” odmian azalii z grupy StarStyle® – o liliowych, bardzo licznych kwiatach z wąskimi płatkami. To rośliny o zwartym pokroju (osiągają wysokość i szerokość do 50 cm), kwitnące do czterech tygodni, mogą być uprawiane zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach.

Azalia StarStyle®Lila, fot. Leybaert
Azalia StarStyle® Lila, fot. Leybaert

Na podstawie www.floraldaily.com i informacji własnych

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.