Truskawki – piękne kwiaty i pyszne owoce. Jakie odmiany wybrać?

truskawki o ozdobnych kwiatach
fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.

Truskawki są jednymi z najczęściej wybieranych roślin użytkowych do uprawy amatorskiej. Sadzi się je nie tylko w ogrodach przydomowych w gruncie, ale także w pojemnikach na tarasach i balkonach. W obu wypadkach są źródłem przede wszystkich smacznych owoców. Są jednak odmiany, które – zanim zaowocują – zachwycają ozdobnymi kwiatami. Podajemy listę odmian truskawek polecanych do uprawy na balkonach i tarasach.

Jakie odmiany truskawki są najlepsze na balkon?

Największe sukcesy w hodowli truskawek łączących cechy roślin ozdobnych i użytkowych ma firma ABZ Seeds B.V. W jej portfolio można znaleźć kilkanaście odmian truskawek. Owocują obficie i długo, są odporne na mróz. Najbardziej polecane są:

Niezawodna Delizz®

Odmiana bardzo plenna, owocująca od czerwca do października. Owoce są nieduże, ale bardzo słodkie, smaczne i aromatyczne. Można je spożywać na świeżo lub wykorzystywać na przetwory. Z jednej rośliny można zebrać nawet 45 owoców. Kwiaty są białe, typowe dla gatunku.

Truskawka odmiana Delizz®
Odmiana Delizz®, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.

Summer Breeze

To nazwa grupy obejmującej trzy odmiany o podwójnych kwiatach. U odmiany Summer Breeze ‘Snow’ są one białe, u Summer Breeze ‘Cherry Blossom’ – intensywnie różowe, a u Summer Breeze ’Rose’ – ciemnoróżowe. Truskawki te kwitną nieprzerwanie do jesieni i tak samo długo owocują. Rośliny mają zwarty pokrój i znakomicie sprawdzają się w uprawie w pojemnikach. Owoce tych odmian są jasnoczerwone, słodko-kwaśne. Z jednej rośliny można zebrać 0,5–0,75 kg owoców.

Truskawka odmiany Summer Breeze ‘Snow’
Odmiana Summer Breeze ‘Snow’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.
Truskawka odmiany Summer Breeze’Rose’
Odmiana Summer Breeze ’Rose’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.
Truskawka odmiany Summer Breeze ‘Cherry Blossom’
Odmiana Summer Breeze ‘Cherry Blossom’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.

Odmiany o dużych kwiatach

Do takich należą ‘Montana’ kwitnąca biało, ‘Gasana’ – jasnoróżowo i ‘Toscana’ – ciemnoróżowo. Rośliny mają zwarty pokrój i ciemnozielone, błyszczące liście stanowiące dodatkowy walor ozdobny. Owocują całe lato aż do października, a owoce są słodkie (zwłaszcza u odmian ‘Gasana’ i ‘Toscana’), soczyste i aromatyczne.

Truskawka odmiany 'Gasana' o dużych, różowych wkiatach
Odmiana 'Gasana’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.
Truskawka odmiany 'Toscana' polecana na balkony i tarasy
Odmiana 'Toscana’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.

Odmiany do wiszących pojemników

Charakteryzują się one silniejszym wzrostem i dobrym wigorem oraz wczesnym kwitnieniem. Rośliny nie są wrażliwe na długość dnia, dlatego kwitną i owocują aż do października. Są plenne – z jednej rośliny można zebrać 0,7 – 1 kg owoców. Odmiany ‘Elan’ i ‘Beltran’ kwitną biało, ‘Frisan’ – jaskrawo różowo, ‘Roman’ – różowo, ‘Ruby Ann’ – czerwono. Ich owoce są smaczne, aromatyczne, o różnej intensywności barwy – najciemniejsze są u ‘Ruby Ann’, najjaśniejsze – u ‘Elan’ i ‘Beltran’. Owoce odmiany ‘Elan’ zawierają 30 – 50% więcej witaminy C niż innych truskawek.

Truskawka odmiany 'Elan'
Odmiana 'Elan, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.
Odmiana truskawki 'Ruby Ann' o czerwonych kwiatach i smacznych owocach
Odmiana 'Ruby Ann’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.
Truskawka odmiany 'Frisan' o różowych kwiatach
Odmiana 'Frisan’, fot. mat. pras. ABZ Seeds B.V.

Truskawki – najważniejsze zalecenia uprawy

Uprawa własnych warzyw i owoców na balkonie – odmian dedykowanych do takiego celu – t dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają własnego ogrodu. Truskawka nie sprawia kłopotów w uprawie pod warunkiem zapewnienia jej odpowiednich warunków. Wymaga stanowiska słonecznego, wówczas rośliny będą obficie kwitły, a ich owoce będą słodkie i aromatyczne. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu truskawek. Do uprawy wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa lub substrat torfowy, o pH 5,5 – 6,5, które można wymieszać z perlitem poprawiającym właściwości powietrzne podłoża. Na dno pojemnika dobrze jest wysypać warstwę keramzytu, zapewniającego odpowiedni drenaż.

Truskawki uprawiane przez cały sezon na balkonie można przezimować. Jeśli w tych samych pojemnikach, w których rosły, można to zrobić na dwa sposoby. Najłatwiej jest zadołować je w gruncie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można zabezpieczyć pojemnik np. styropianem i wstawić do pudła kartonowego. W tym drugim wypadku należy pamiętać o lekkim podlewaniu roślin, zwłaszcza jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 0°C. Przed zimowaniem warto usunąć wszystkie pędy, na których truskawka owocowała w danym sezonie.

Truskawki są łatwe i niezawodne w uprawie. Są nie tylko źródłem smacznych i wartościowych owoców. Wybierając odmiany o ozdobnych kwiatach możemy się nimi cieszyć także jako roślinami ozdobnymi.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.