Ukraina zakazała eksportu nawozów

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją – podała w sobotę agencja prasowa Reuters, powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.


Jak przypomniała agencja, Ukraina już wcześniej zakazała eksportu niektórych płodów rolnych i wprowadziła ograniczenia na pszenicę, kukurydzę i olej słonecznikowy. Rząd wprowadza zerowy kontyngent na eksport nawozów mineralnych, czyli de facto zakaz eksportu nawozów z Ukrainy – poinformowało w swoim komunikacie tamtejsze ministerstwo. Wyjaśniło, że „zakaz pomoże utrzymać równowagę na rynku krajowym” i dotyczy nawozów azotowych, fosforowych, potasowych i wieloskładnikowych”.
Agencja zauważyła, że Ukraina tradycyjnie rozpoczyna wiosenne prace polowe pod koniec lutego lub w marcu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że pomimo rosyjskiej inwazji kraj ten musi posiać jak najwięcej roślin. Krajowy związek producentów rolnych poinformował w tym tygodniu, że rolnicy prawdopodobnie zmniejszą tegoroczne obszary zasiewów słonecznika, rzepaku i kukurydzy, zastępując je zbożami – gryką, owsem i prosem.

Żródło: PAP

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.