Groot Groen – targi, które rosną w siłę

Autor: Wojciech Górka

Archiwum Szkółkarstwa

Już po raz ósmy, na przełomie września i października ubiegłego roku, w holenderskim Zundert odbyła się wystawa szkółkarska Groot Groen. Ponad 6 tysięcy zwiedzających (co może nie jest liczbą imponującą, dopóki nie weźmie się pod uwagę, że targi dostępne są tylko dla ”ludzi z branży”) miało okazję zapoznać się z ofertą przygotowaną przez 128 wystawców.

Tym razem ilość drzewek i krzewów produkowanych bez bryły korzeniowej (targi w Zundert były dotychczas bastionem takiej właśnie produkcji) została prawie zrównoważona przez materiał szkółkarski w pojemnikach. Za temat przewodni Groot Groen ’98 wybrano hasło ”Zaopatrując wszystkie rynki”, które miało podkreślać, że głównym problemem szkółkarzy jest dzisiaj nie produkcja, ale zbyt towaru.

Rynek Europy Zachodniej podzielony jest na dwa sektory. Pierwszy to handel detaliczny (centra ogrodnicze, supermarkety, firmy wysyłkowe), drugi – tereny zieleni. Te ostatnie – u nas jeszcze nie mające istotnego znaczenia, bo nie dysponujące odpowiednimi funduszami – pochłaniają corocznie lwią część zagranicznej produkcji szkółkarskiej. Według organizatora wystawy, Hansa Verheijena – mogą być żywą reklamą, zachęcającą ludzi do zakupu do własnego ogrodu tych roślin, które spodobały im się w parku czy miejskim ogrodzie.

Co się zmieniło?

W ciągu ośmiu lat wystawa rozrosła się z niewielkiego ”kiermaszu szkółkarskiego” o powierzchni 1500 m2, do dwu- i półdniowych, profesjonalnych targów zajmujących prawie 7000 m2. O ich randze świadczy chociażby fakt, że w kolejce po swoje miejsce w wystawowym namiocie trzeba czekać 3 lata. Organizatorzy nie spieszą się – chcąc zachować tradycyjnie kameralny charakter spotkań – z powiększaniem powierzchni (nie więcej niż o 3000 m2 do 2001 roku). Nadal ze stoiskami szkółkarskich potentatów sąsiadują stoliki niewielkich, często rodzinnych szkółek. Ubiegłoroczną nowością – wzorowaną na targach Plantarium (patrz str. 9) – jest przyznawanie nagród Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Booskop najciekawszym odmianom prezentowanym na targach. Od 1998 r. wręcza się także nagrodę imienia Jaca Loddersa (zmarłego w ubiegłym roku pomysłodawcy i organizatora Groot Groen), która przeznaczona jest dla wystawcy najlepiej wykorzystującego hasło imprezy w aranżacji swojego stoiska. Po raz pierwszy w zeszłym roku pojawili się także producenci i dystrybutorzy szkółkarskich akcesoriów.

Nowe odmiany i środki produkcji

Złotym medalem Groot Groen ’98 nagrodzono c y p r y ś n i k b ł o t n y (Taxodium distichum) 'P e v M i n a r e t’ (fot. 1) – bardzo wolno rosnące drzewo o zwartej, strzelistej koronie.

Fot. 1. Cypryśnik błotny 'Pev Minaret’

Srebro przypadło ex aequo: h o r t e n s j i p i ł k o w a n e j (Hydrangea macrophylla subsp. serrata, syn. H. serrata) 'S p r e a d i n g B e a u t y’ – niskiemu, szeroko rozrastającemu się krzewowi o różowych, płaskich kwiatostanach oraz krzaczastej (!), szczepionej na pniu odmianie m i ł o r z ę b u j a p o ń s k i e g o (Gingko biloba) – 'M a r i k e n’ (fot. 2).

Fot. 2. Miłorząb japoński 'Mariken’

Brązem uhonorowano jeszcze jedną odmianę c y p r y ś n i k a – 'P e v Y e l l o w’ – o złocistych, odpornych na poparzenia słoneczne i długo jesienią utrzymujących się na roślinie igłach. Do ciekawych, aczkolwiek nienagrodzonych, nowości należały ponadto: m i k r o b i o t a s y b e r y j s k a (Microbiota decussata) 'J a c o b s o n’ (fot. 3), charakteryzująca się pionowo wzniesionymi pędami, i s k i m i a j a p o ń s k a (Skimmia japonica) 'L u w i a n’ – ozdobna nie dzięki owocom, ale atrakcyjnym pąkom kwiatowym.

Fot. 3. 'Jacobson’ – jedna z nielicznych odmian mikrobioty syberyjskiej

W części targów prezentującej nowinki techniczne największy tłok panował przy stoisku brytyjskiej firmy Caledonian Tree Company polecającej szkółkarzom dwa australijskie patenty. Root Control Bags (RCB), czyli ”worki kontrolujące korzenie” (czyt. ”Szkółkarstwo” 3/93 9 2/94), umożliwiają produkcję dużych roślin w polu bez potrzeby szkółkowania oraz znacznie łatwiejsze ich wykonywanie i przygotowanie do transportu. Pojemniki te wykonane są z grubej, odpornej na rozkład biologiczny tkaniny, mają specyficzną strukturę ścianek, pozwalającą na przerastanie na zewnątrz tylko korzeniom o średnicy mniejszej niż 3 mm (fot. 4) – te grube dorastając do ścianki ulegają ”obrączkowaniu”.

Fot. 4. Tylko najcieńsze korzenie mogą przerastać ściany pojemników RCB

Z kolei Spring Rings (SR), czyli w dosłownym tłumaczeniu ”sprężyste pierścienie”, są pojemnikami o specyficznie profilowanych i perforowanych ściankach bocznych (fot. 5), w których nie dochodzi do skręcania korzeni (można sadzić drzewo bezpośrednio do dużego kontenera SR – będzie w nim rosło aż do czasu sprzedaży). Według przedstawiciela Caledonian Tree Comp., Jamiego Single’a, pomimo wysokiej ceny RCB i Spring Rings (odpowiednio: 4,55-32,30NLG i 8,78-63,44 NLG, w zależności od wielkości), w Wielkiej Brytanii już 10% drzew alejowych (szczególnie tych największych) jest produkowane w kontenerach tego typu.

Fot. 5. Już 10% drzew alejowych w Wielkiej Brytanii produkuje się w pojemnikach ”Spring Rings”

Szkółkarzy zaopatrujących w rośliny zieleń miejską szczególnie interesowały, ulegające biodegradacji, doniczki kokosowe (fot. 6) z niemieckiej firmy ContiTech. Szkółka Boot & Co z Zundert wyprodukowała w nich w zeszłym roku 150 000 forsycji, róż okrywowych i pęcherznic. Taki materiał chwalą sobie firmy wysadzające duże ilości krzewów w miastach czy przy autostradach, gdyż sadzenie roślin wraz z doniczką oszczędza czas i rozwiązuje problem utylizacji kontenerów.

Fot. 6. Róża okrywowa wyprodukowana w doniczce kokosowej

Czasem duże korzyści mogą przynieść rozwiązania najprostsze. Przykładem są gumki do podwiązywania drzew alejowych do palików (fot. 7). Oferowane w kilku rozmiarach (a od przyszłego roku także w formie ulegającej po jednym roku) i jednolitej cenie 45 NLG za 1 kg, przyciągały wielu szkółkarzy.

Fot. 7. Gumka do podwiązywania drzewek do palików

Tytułem podsumowania

Targi w Zundert wrastają powoli w kalendarz znaczących wydarzeń szkółkarskich w Europie, o czym może świadczyć liczba gości przybywających z zagranicy – w 1998 roku zjechali się oni z Belgii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii oraz krajów skandynawskich i stanowili w sumie 30% wszystkich zwiedzających. Może więc warto już teraz zarezerwować sobie kilka wolnych dni na początku jesieni (w tym roku targi Groot Groen odbędą się 6-10 października 1999 r.) i odwiedzić Zundert, tym bardziej, że gospodarze chętnie otwierają przed zainteresowanymi nie tylko wystawowy namiot, ale i bramy, licznych w tej okolicy, szkółek.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.