Najczęściej występujące choroby bukszpanu

Autor: Adam Wojdyła

Archiwum Szkółkarstwa

Fizjologiczne zamieranie liści i pędów

Objawy. Wczesną wiosną najmłodsze liście, poczynając od wierzchołków, zmieniają kolor na rdzawobrązowy (fot. 1). Przebarwienia te stopniowo rozszerzają się obejmując całą powierzchnię blaszki liściowej, a następnie także pędy. Osłabione organy często zakażane są przez grzyby chorobotwórcze i z czasem zamierają.

Fot. 1. Zmiana zabarwienia liści po zimie na rdzawo-brązowe

Przyczyną choroby może być niska temperatura panująca w końcu zimy oraz na początku wiosny, a także wiatry wysuszające tkanki roślinne. Gwałtowny wzrost temperatury powietrza w tym okresie sprzyja szybkiemu rozpoczęciu wegetacji nadziemnych części rośliny, choć podłoże ciągle jest jeszcze zamarznięte. W takich warunkach krzewy nie mogąc uzupełnić (przez korzenie) wody utraconej w czasie transpiracji reagują zamieraniem liści i pędów. Zapobieganie. * Sadzić bukszpan w miejscach osłoniętych od wiosennych wiatrów. * W okresie zagrożenia cieniować rośliny używając włókniny (uzasadnione tylko na niewielkich powierzchniach). * Wiosną deszczować plantacje w celu zwiększenia wilgotności powietrza w otoczeniu roślin.

Fytoftoroza

Objawy. Liście oraz najmłodsze pędy gwałtownie więdną, żółkną, brązowieją i zamierają. Jest to wynik porażenia bukszpanu przez grzyby Phytophthora cinnamomi, P. nicotianae. Po wyjęciu roślin z podłoża widać bardzo słabo rozwinięty, gnijący system korzeniowy. U nasady korzeni pojawia się nekroza, która z czasem rozszerza się także na podstawę pędu. W obrębie plantacji można zaobserwować pojedyncze porażone rośliny, choć zdarza się i tak, że wypadają gniazdowe sąsiadujące ze sobą, zainfekowane krzewy. Szczególnie szybko objawy rozwijają się w szkółkach. Zapobieganie i zwalczanie. * Nie sadzić bukszpanu w podłożach o dużej zawartości substancji organicznej – szczególnie w torfie – w których grzyb rozwija się bardzo intensywnie. * Nie uprawiać bukszpanu w podłożu po roślinach, na których mógł występować grzyb, na przykład po: cisach, cyprysikach, jodłach, różanecznikach, sosnach. * Nie dopuszczać, by podłoże w pojemnikach było zbyt wilgotne. * Z nasadzeń usuwać chore rośliny, a pozostałe podlewać jednym z fungicydów: Aliette 80 WP (0,3%), Fongarid 25 WP (0,05%), Galben M 73 WP (0,25%), Previcur 607 SL (0,3%), Ripost M 67,2 WP (0,2%), Sandofan Manco 64 WP (0,2%) stosując 4-6 l cieczy użytkowej na m2.

Zgorzel zgnilakowa

Objawy. Można je zaobserwować najczęściej już w okresie ukorzeniania sadzonek w mnożarce. Po wyjęciu roślin z podłoża widoczna jest zgnilizna korzeni oraz podstawy pędu sadzonki powodowana przez grzyby z rodzaju Pythium Patogen atakuje także starsze rośliny. Krzewy mają wówczas zahamowany wzrost, a liście tracą naturalną, intensywną, zieloną barwę. Zapobieganie i zwalczanie. * Z nasadzeń usuwać chore sadzonki, a pozostałe podlewać jednym z fungicydów polecanych do zwalczania fytoftorozy stosując 2-4 l cieczy użytkowej na m2.

Biała plamistość liści

Objawy. Na blaszkach liściowych, poczynając od ich brzegów, pojawiają się białe, suche, jajowate – jedna lub po kilka – plamy (© 2-3 mm). Przy wysokiej wilgotności powietrza przebarwienia te powiększają się i łączą ze sobą. Silnie porażone liście opadają. Na górnej stronie blaszki liściowej, w obrębie plam, formują się skupienia zarodników grzyba Mycosphaerella patouillardi, niekiedy widoczne w postaci czarnego nalotu. Wraz z kroplami rozpryskującej się wody, np. w czasie podlewania, uwalniające się zarodniki przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zapobieganie i zwalczanie. * Sadzonki pobierać tylko ze zdrowych roślin matecznych. * Wycinać silnie porażone pędy, a rośliny opryskiwać 1-2-krotnie stosując przemiennie fungicydy: Sarfun 500 SC (0,1%), Systhane 125 EC (0,03%) lub Topsin M 70 WP (0,08%).

Mączniak prawdziwy

Objawy. Na dolnej stronie liści pojawia się biały, delikatny nalot strzępek, trzonków i zarodników konidialnych grzyba Phyllactinia guttata. Na powierzchni nalotu zaobserwować można również czarne otocznie, w których formowane są zarodniki workowe. Silnie porażone liście żółkną i niekiedy opadają. Źródłem infekcji są zarodniki, które wraz z prądami powietrza przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zapobieganie i zwalczanie. * Rośliny podlewać tak, aby nie moczyć liści. * Po zaobserwowaniu symptomów chorobowych krzewy opryskiwać 1-2-krotnie jednym z fungicydów: Eminent Star 312 EC (0,05%), Nimrod 25 EC (0,2%), Saprol (0,15%), Score 250 EC (0,05%) pokrywając bardzo dokładnie cieczą użytkową dolną stronę liści.

Zamieranie pędów

Objawy. Wiosną, z chwilą rozpoczęcia wzrostu, liście najmłodszych pędów przebarwiają się na jasnozielone, a następnie na żółtobrązowo. Na pędach pojawiają się brązowe, szybko powiększające się plamy. Niekiedy widoczne są one na całym obwodzie pędu, którego część powyżej miejsca infekcji zamiera. Nekroza może rozszerzać się także ku podstawie pędu (fot. 2). Objawy te powodowane są przez grzyb Volutella buxi. Na dolnej stronie liści oraz na zainfekowanych pędach pojawiają się obfite, różowe sporodochia, będące skupieniami trzonków i zarodników konidialnych (fot. 3). Drogą infekcji są najczęściej przemrożone, wysuszone wiosennymi wiatrami tkanki, bądź uszkodzenia spowodowane przez inne czynniki chorobotwórcze lub owady. Rozwojowi patogenu i choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza.

Fot. 2. Zamieranie pędów powodowane przez grzyb Volutella buxi
Fot. 3. Zarodnikowanie grzyba Volutella buxi

Zapobieganie i zwalczanie. * W trakcie uprawy nie wolno dopuszczać do przesuszenia podłoża, a także przemarznięcia lub uszkodzenia korzeni przez owady. * Należy wycinać i palić porażone pędy, a rośliny opryskiwać 1-2-krotnie jednym z następujących fungicydów: Bravo 500 SC (0,2%), Clortosip 500 SC (0,2%), Eminent Star 312 SL (0,05%), Score 250 EC (0,05%), Sportak Alpha 380 EC (0,05%), Topas MZ 61 WP (0,2%).

Zamieranie pędów i liści

Objawy. Obumierające, jasnobrązowe lub brązowe, suche pędy i liście – uszkodzone przez niską temperaturę – porażane są wiosną przez grzyb Macrophoma candollei. Na tych organach tworzą się czarne, o średnicy 0,5 mm, piknidia, w których formowane są – uwalniane następnie – zarodniki grzyba (fot. 4). Źródło infekcji stanowią zarodniki, które wraz z kroplami wody przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zdrowe krzewy, w dobrej kondycji bardzo rzadko ulegają zakażeniu.

Fot. 4. Piknidia grzyba Macrophoma candollei

Zapobieganie i zwalczanie. * Wycinać i palić chore pędy, a rośliny opryskiwać jednym z fungicydów: Sarfun 500 SC (0,1%), Sportak Alpha 380 EC (0,05%), Topsin M 70 WP (0,08%).

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.