Katedra Sadownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zorganizowała 18–21 sierpnia w Warszawie międzynarodowe seminarium na temat podkładek jabłoni. Na konferencji tej reprezentowane były prawie wszystkie polskie ośrodki badawcze zajmujące się sadownictwem. Przybyli także naukowcy z większości krajów Europy Środkowowschodniej, a także z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin i Kanady. Podczas spotkania omówiono wyniki wielu doświadczeń dotyczących wpływu różnych podkładek na jakość owoców oraz wzrost i plonowanie drzew (więcej na ten temat można znaleźć w „Haśle Ogrodniczym” 11/99). Przedstawiono także kilka nowych, obiecujących podkładek dla jabłoni.
Różnice między klonami a 'M9′
W Europie Zachodniej najwięcej jabłoni produkuje się na podkładce 'M 9′ (w ostatnich latach również w Polsce szybko rośnie jej popularność) oraz jej klonach, których na rynku pojawia się coraz więcej. Jak wynika z licznych doświadczeń, różnice w plonowaniu i sile wzrostu drzew, w zależności od typu 'M 9′, są jednak bardzo niewielkie. Jedynie klony 'Fleuren 56′ i 'Schmidt’ wykazują nieco słabszy wzrost w porównaniu z pozostałymi typami. 'Fleuren 56′ rośnie o 10–15% słabiej od pozostałych klonów 'M 9′ i charakteryzuje się wysokim współczynnikiem plenności. Pewne różnice między typami 'M 9′ można zaobserwować głównie na etapie produkcji szkółkarskiej. Na przykład 'Pajam 1′ jest formą senilną (starczą), w mateczniku wydaje więc mniej pędów niż 'Pajam 2′, który jest formą juwenilną (młodocianą). W tym drugim przypadku odebrane podkładki charakteryzują się jednak większą liczbą cierni.
Nowe interesujące podkładki
Spośród nowo wyhodowanych podkładek najwięcej uwagi poświęca się tym, które mają siłę wzrostu pośrednią między 'M 27′ a 'M 9′. W Niemczech wprowadza się do produkcji podkładki z serii Supporter, które wyhodowano w Instytucie Sadownictwa w Dresden-Pilnitz. 'Supporter 1′, 'Supporter 2′ i 'Supporter 3′ charakteryzują się wzrostem słabszym o 8–20% od 'M 9′. Są mniej wrażliwe od niej na parcha i mączniaka jabłoni, a drzewa na nich plonują na podobnym poziomie, jak na 'M 9′. Na podstawie kilkuletnich niemieckich doświadczeń stwierdzono, że 'Supporter 3′ bardzo dobrze nadaje się dla odmiany 'Jonagored’. Czwarta podkładka z tej serii — 'Supporter 4′ — rośnie podobnie silnie, jak 'M 26′, ale na tej pierwszej drzewa owocują prawie o 20% lepiej.
Z Czech pochodzą podkładki serii J-TE. Najbardziej znane są trzy: 'J-TE-E’ i 'J-TE-H’ i 'JTE-G’. Dwie pierwsze nie są zbyt interesujące, gdyż rosną nieco silniej od 'M 9′ i drzewa na nich wydają mniejsze plony. Ciekawa jest natomiast 'J-TE-G’, na której jabłonie rosną nieco silniej niż na 'M 27′ i znacznie lepiej plonują. Poza tym owoce z drzew na 'J-TE-G’ nie drobnieją. Podkładka ta może więc być przydatna dla silnie rosnących odmian.
Interesująco zapowiada się podkładka rumuńska 'Voinesti 2′, która powstała ze skrzyżowania 'M 9′ z lokalna odmianą 'Cretesc’. Podkładka ta charakteryzuje się wzrostem słabszym o około 20% od 'M 9′ i znacznie wyższym od niej współczynnikiem plenności (tabela).
W Polskim rejestrze odmian pojawiły się kolejne podkładki serii P — 'P 61′, 'P 62′, 'P 66′ i 'P 67′. Pierwsza z nich ma słabszy wzrost, o około 25%, od 'P 22′, a 'P 66′ rośnie podobnie, jak 'P 22′. 'P 62′ i 'P 67′ charakteryzują się wzrostem słabszym o około 10–20% od 'M 9′ i wykazują wyższą produktywność.