Warto szczepić jodły koreańskie z kolorowymi szyszkami

Autor: mgr Edward Tuczyński

Archiwum Szkółkarstwa

Przeciętny obywatel naszego kraju szukając drzewa iglastego z niebieskimi szyszkami ma na myśli jodłę koreańską (Abies koreana)*. Pogląd, że jodła koreańska wydaje szyszki wyłącznie w tym kolorze, utrwalił się również wśród sprzedawców materiału szkółkarskiego.

Sprzedający jodły koreańskie wyprodukowane z nasion (tzw. siewki) oferują je jako „piękne drzewo iglaste z niebieskimi szyszkami”. Wynika to z faktu, że w katalogach zamieszcza się popularną „koreankę” właśnie z niebieskimi szyszkami, najczęściej występującymi u A. koreana. Wśród drzew tego gatunku zmienność barw szyszek jest jednak olbrzymia — od różowych przez czerwone (fot.), bordowe, fioletowe, niebieskie, po zielone, a nawet żółte (kolor nie jest trwały i często zmienia się w miarę dojrzewania). Kupując więc młody okaz trudno przewidzieć, jakiej barwy szyszki będzie miał, gdy zacznie je wykształcać.Na zachodzie Europy już kilkadziesiąt lat temu selekcjonowano i szczepiono typy jodeł koreańskich o różnych kolorach szyszek. Jest to oczywiście produkcja o wiele droższa niż tradycyjna i właśnie ze względu na koszty oraz trudności z wyprowadzeniem prostego przewodnika metoda ta straciła znaczenie. Wydaje się jednak, że selekcjonowanie i szczepienie „kolorowych koreanek” wzbogaciłoby ofertę handlową jodeł. Ponadto szczepione jodły wcześniej wydają szyszki; w pierwszym przypadku opisany wyżej efekt dekoracyjny pojawia się już u młodych, niskich roślin.

* Spora część oferowanych na rynku jodeł koreańskich to przypuszczalnie jodły Arnolda (Abies x arnoldiana), czyli mieszańce pomiędzy A. koreana i A. veitchi, stąd duża zmienność w rozmiarach i barwie szyszek oraz wielkości igieł, a także w pokroju drzewa (red.).

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.