Warto szczepić jodły koreańskie z kolorowymi szyszkami

Autor: mgr Edward Tuczyński

Archiwum Szkółkarstwa

Przeciętny obywatel naszego kraju szukając drzewa iglastego z niebieskimi szyszkami ma na myśli jodłę koreańską (Abies koreana)*. Pogląd, że jodła koreańska wydaje szyszki wyłącznie w tym kolorze, utrwalił się również wśród sprzedawców materiału szkółkarskiego.

Sprzedający jodły koreańskie wyprodukowane z nasion (tzw. siewki) oferują je jako „piękne drzewo iglaste z niebieskimi szyszkami”. Wynika to z faktu, że w katalogach zamieszcza się popularną „koreankę” właśnie z niebieskimi szyszkami, najczęściej występującymi u A. koreana. Wśród drzew tego gatunku zmienność barw szyszek jest jednak olbrzymia — od różowych przez czerwone (fot.), bordowe, fioletowe, niebieskie, po zielone, a nawet żółte (kolor nie jest trwały i często zmienia się w miarę dojrzewania). Kupując więc młody okaz trudno przewidzieć, jakiej barwy szyszki będzie miał, gdy zacznie je wykształcać.Na zachodzie Europy już kilkadziesiąt lat temu selekcjonowano i szczepiono typy jodeł koreańskich o różnych kolorach szyszek. Jest to oczywiście produkcja o wiele droższa niż tradycyjna i właśnie ze względu na koszty oraz trudności z wyprowadzeniem prostego przewodnika metoda ta straciła znaczenie. Wydaje się jednak, że selekcjonowanie i szczepienie „kolorowych koreanek” wzbogaciłoby ofertę handlową jodeł. Ponadto szczepione jodły wcześniej wydają szyszki; w pierwszym przypadku opisany wyżej efekt dekoracyjny pojawia się już u młodych, niskich roślin.

* Spora część oferowanych na rynku jodeł koreańskich to przypuszczalnie jodły Arnolda (Abies x arnoldiana), czyli mieszańce pomiędzy A. koreana i A. veitchi, stąd duża zmienność w rozmiarach i barwie szyszek oraz wielkości igieł, a także w pokroju drzewa (red.).

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.