Wciąż na fali

Z powodu pandemii koronawirusa nie było w 2020 r. okazji do hucznego świętowania „urodzin” grupy Wave® petunii (Petunia) wyhodowanej w firmie PanAmerican Seed. Warto przypomnieć historię hodowli przedstawicielek tej grupy zwłaszcza, że w tym roku powiększyła się ona o kolejne warte uwagi odmiany.

Grupa Wave® pochodzi z nieoczywistego źródła: hodowca japońskiej firmy piwowarskiej Kirin wypatrzył na polach należących do tego przedsiębiorstwa dziko rosnącą petunię. Po kilku latach poprawiania jej niektórych cech na drodze hodowli uzyskał odmianę ‘Purple Classic’, którą w 1995 r. zdecydował się zgłosić do konkursu All-America Selections. Ta rozmnażana z nasion roślina została uhonorowana wieloma wyróżnieniami. Wkrótce przedsiębiorstwo PanAmerican Seed nawiązało współpracę z tym hodowcą i zajęło się jej rozmnażaniem. W ciągu czterech lat petunia ‘Purple Classic’ stała się najlepiej sprzedającą odmianą wśród roślin balkonowo-rabatowych w USA. Została też odmianą wyjściową dla innych kreacji, wprowadzonych na rynek pod nazwą Wave®. Petunie kaskadowe z tej grupy wyróżniają się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (dobrze znoszą zarówno upały, jak i chłodniejszą, deszczową pogodę), kwitną obficie przez cały sezon i są niezawodne w uprawie. Sukcesywnie w obrębie tej grupy powstawały podgrupy o szczególnych cechach.

Petunia Wave® ‘Purple Classic’ dała początek hodowli odmian z grupy Wave®, fot. PanAmerican Seed

Pierwszą (zaoferowano ją w 1999 r.) była Tidal Wave®, której przedstawicielki charakteryzują się silnym wzrostem (pędy osiągają długość do 150 cm), dobrym krzewieniem i obfitym kwitnieniem. Są szczególnie polecane do sadzenia na terenach zieleni miejskiej i do dużych pojemników ustawianych w miejscach reprezentacyjnych. Dobrze regenerują się po deszczu i są bardziej odporne na wyleganie niż inne petunie wykorzystywane do obsadzania rabat. Największe sukcesy z tej podgrupy odniosły odmiany Tidal Wave® ‘Silver’ o srebrzystobiałych kwiatach z ciemniejszymi żyłkami w gardzieli (w 2002 r. zdobyła złoty medal w konkursie All-America Selections) i Tidal Wave® ‘Red Velour’ – winnoczerwonych (w 2015 r. zdobyła złoty medal All-America Selections, a rok później – w konkursie organizacji Fleuroselect).

Odmiana ‘Red Velour’ – najbardziej doceniona petunia w grupie Tidal Wave®, fot. PanAmerican Seed

Największy dotychczas sukces marketingowy odniosła podgrupa Easy Wave® wprowadzona na rynek w 2002 r. Jej przedstawicielki łączą oczekiwania producenta (łatwa uprawa, zwarty i wyrównany wzrost roślin) oraz konsumenta (obficie i długo kwitną, a kwiaty są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne). Są roślinami uniwersalnymi – można je produkować w „pakach”, doniczkach i wiszących pojemnikach, także ich zastosowanie jest różnorodne. Obecnie podgrupę tę reprezentuje 18 odmian, wśród których warto zwrócić uwagę na petunię Easy Wave® ‘Yellow’ (na rynku od 2017 r.) o kwiatach w dwóch odcieniach żółtego, która lepiej się krzewi i tworzy silniejszy system korzeniowy niż inne żółto kwitnące kreacje rozmnażane wegetatywnie.

Odmiana Easy Wave® ‘Yellow’, fot. PanAmerican Seed

W tym roku na rynek wprowadzono kolejną podgrupę tych petunii, opisaną jako E3 Easy Wave®. E3 to skrót od angielskich słów earlyefficientevolutionary (wczesne, wydajne, ewolucyjne), co najlepiej charakteryzuje siedem nowych odmian o wyrazistych kolorach kwiatów. Rośliny te można przeznaczać do najwcześniejszej sprzedaży – kwitną już przy 10-godzinnym dniu. Wydajność to z kolei prosta uprawa, niezawodność oraz wyrównane wzrost i kwitnienie. Petunie z grupy E3 Easy Wave® są jednocześnie trwałe i nie tracą walorów dekoracyjnych w punktach sprzedaży detalicznej. Ewolucyjność tej grupy przekłada się natomiast przede wszystkim na mniejsze zużycie regulatorów wzrostu (w porównaniu z produkcją petunii Easy Wave®). Rośliny te sprawdzą się w pojemnikach wiszących, ustawianych na balkonach i tarasach oraz na terenach zieleni miejskiej.

Trzy przedstawicielki nowej grupy E3 Easy Wave®, fot. PanAmerican Seed

Pięć lat później w ofercie firmy PanAmerican Seed pojawiła się podgrupa Shock Wave®, obejmująca obecnie dziewięć odmian (wyróżniającą się jest Shock Wave® ‘Tie Dye’ o fioletowo-białych kwiatach, z różnymi proporcjami tych barw) o intensywnej barwie średniej wielkości kwiatów, które są bardzo liczne i dobrze regenerują się po deszczu. Rośliny te są wczesne, wyrównane, mają zwarty, płożący (w wypadku uprawy na rabacie) lub przewieszający się (gdy rosną w pojemnikach) pokrój. Dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego szczególnie polecane są do sadzenia na rabatach (także miejskich) i w dużych kontenerach ustawianych w miastach.

Odmiana Shock Wave® ‘Tie Dye’, fot. PanAmerican Seed

Hodowla petunii z grupy Wave® w firmie PanAmerican Seed trwa i regularnie trafiają na rynek kolejne ulepszone lub całkiem nowe kreacje. Rośliny te oferowane są też w atrakcyjnych miksach (Play & Plug).

Na podstawie informacji z firmy PanAmerican Seed

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.