Wciąż na fali

Z powodu pandemii koronawirusa nie było w 2020 r. okazji do hucznego świętowania „urodzin” grupy Wave® petunii (Petunia) wyhodowanej w firmie PanAmerican Seed. Warto przypomnieć historię hodowli przedstawicielek tej grupy zwłaszcza, że w tym roku powiększyła się ona o kolejne warte uwagi odmiany.

Grupa Wave® pochodzi z nieoczywistego źródła: hodowca japońskiej firmy piwowarskiej Kirin wypatrzył na polach należących do tego przedsiębiorstwa dziko rosnącą petunię. Po kilku latach poprawiania jej niektórych cech na drodze hodowli uzyskał odmianę ‘Purple Classic’, którą w 1995 r. zdecydował się zgłosić do konkursu All-America Selections. Ta rozmnażana z nasion roślina została uhonorowana wieloma wyróżnieniami. Wkrótce przedsiębiorstwo PanAmerican Seed nawiązało współpracę z tym hodowcą i zajęło się jej rozmnażaniem. W ciągu czterech lat petunia ‘Purple Classic’ stała się najlepiej sprzedającą odmianą wśród roślin balkonowo-rabatowych w USA. Została też odmianą wyjściową dla innych kreacji, wprowadzonych na rynek pod nazwą Wave®. Petunie kaskadowe z tej grupy wyróżniają się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (dobrze znoszą zarówno upały, jak i chłodniejszą, deszczową pogodę), kwitną obficie przez cały sezon i są niezawodne w uprawie. Sukcesywnie w obrębie tej grupy powstawały podgrupy o szczególnych cechach.

Petunia Wave® ‘Purple Classic’ dała początek hodowli odmian z grupy Wave®, fot. PanAmerican Seed

Pierwszą (zaoferowano ją w 1999 r.) była Tidal Wave®, której przedstawicielki charakteryzują się silnym wzrostem (pędy osiągają długość do 150 cm), dobrym krzewieniem i obfitym kwitnieniem. Są szczególnie polecane do sadzenia na terenach zieleni miejskiej i do dużych pojemników ustawianych w miejscach reprezentacyjnych. Dobrze regenerują się po deszczu i są bardziej odporne na wyleganie niż inne petunie wykorzystywane do obsadzania rabat. Największe sukcesy z tej podgrupy odniosły odmiany Tidal Wave® ‘Silver’ o srebrzystobiałych kwiatach z ciemniejszymi żyłkami w gardzieli (w 2002 r. zdobyła złoty medal w konkursie All-America Selections) i Tidal Wave® ‘Red Velour’ – winnoczerwonych (w 2015 r. zdobyła złoty medal All-America Selections, a rok później – w konkursie organizacji Fleuroselect).

Odmiana ‘Red Velour’ – najbardziej doceniona petunia w grupie Tidal Wave®, fot. PanAmerican Seed

Największy dotychczas sukces marketingowy odniosła podgrupa Easy Wave® wprowadzona na rynek w 2002 r. Jej przedstawicielki łączą oczekiwania producenta (łatwa uprawa, zwarty i wyrównany wzrost roślin) oraz konsumenta (obficie i długo kwitną, a kwiaty są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne). Są roślinami uniwersalnymi – można je produkować w „pakach”, doniczkach i wiszących pojemnikach, także ich zastosowanie jest różnorodne. Obecnie podgrupę tę reprezentuje 18 odmian, wśród których warto zwrócić uwagę na petunię Easy Wave® ‘Yellow’ (na rynku od 2017 r.) o kwiatach w dwóch odcieniach żółtego, która lepiej się krzewi i tworzy silniejszy system korzeniowy niż inne żółto kwitnące kreacje rozmnażane wegetatywnie.

Odmiana Easy Wave® ‘Yellow’, fot. PanAmerican Seed

W tym roku na rynek wprowadzono kolejną podgrupę tych petunii, opisaną jako E3 Easy Wave®. E3 to skrót od angielskich słów earlyefficientevolutionary (wczesne, wydajne, ewolucyjne), co najlepiej charakteryzuje siedem nowych odmian o wyrazistych kolorach kwiatów. Rośliny te można przeznaczać do najwcześniejszej sprzedaży – kwitną już przy 10-godzinnym dniu. Wydajność to z kolei prosta uprawa, niezawodność oraz wyrównane wzrost i kwitnienie. Petunie z grupy E3 Easy Wave® są jednocześnie trwałe i nie tracą walorów dekoracyjnych w punktach sprzedaży detalicznej. Ewolucyjność tej grupy przekłada się natomiast przede wszystkim na mniejsze zużycie regulatorów wzrostu (w porównaniu z produkcją petunii Easy Wave®). Rośliny te sprawdzą się w pojemnikach wiszących, ustawianych na balkonach i tarasach oraz na terenach zieleni miejskiej.

Trzy przedstawicielki nowej grupy E3 Easy Wave®, fot. PanAmerican Seed

Pięć lat później w ofercie firmy PanAmerican Seed pojawiła się podgrupa Shock Wave®, obejmująca obecnie dziewięć odmian (wyróżniającą się jest Shock Wave® ‘Tie Dye’ o fioletowo-białych kwiatach, z różnymi proporcjami tych barw) o intensywnej barwie średniej wielkości kwiatów, które są bardzo liczne i dobrze regenerują się po deszczu. Rośliny te są wczesne, wyrównane, mają zwarty, płożący (w wypadku uprawy na rabacie) lub przewieszający się (gdy rosną w pojemnikach) pokrój. Dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego szczególnie polecane są do sadzenia na rabatach (także miejskich) i w dużych kontenerach ustawianych w miastach.

Odmiana Shock Wave® ‘Tie Dye’, fot. PanAmerican Seed

Hodowla petunii z grupy Wave® w firmie PanAmerican Seed trwa i regularnie trafiają na rynek kolejne ulepszone lub całkiem nowe kreacje. Rośliny te oferowane są też w atrakcyjnych miksach (Play & Plug).

Na podstawie informacji z firmy PanAmerican Seed

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.