Wystawa z zamkiem w tle

Autor: Anna Wize

Archiwum Szkółkarstwa

Od 29 czerwca do 2 lipca ponad 40 firm i instytucji uczestniczyło w Festiwalu Architektury i Sztuki dla Ogrodów oraz wystawie szkółkarskiej, zorganizowanych w tym roku po raz pierwszy na tarasach zamku w Pszczynie.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Bolesław Drzewiecki, właściciel firmy „Belweder” zajmującej się projektowaniem ogrodów, a udało się je sfinalizować dzięki współpracy z Muzeum Zamkowym w Pszczynie (niestety, jego dyrektor, Janusz Ziembiński, zmarł na krótko przed wystawą).
Wśród wystawców znalazło się tylko osiem szkółek — wszystkie z województwa śląskiego. Swoje ekspozycje miały tam natomiast głównie firmy zajmujące się projektowaniem terenów zieleni lub dysponujące inną ofertą dla właścicieli ogrodów (m.in. meble i elementy małej architektury, ceramika, metaloplastyka, oświetlenie zewnętrzne). Pojawiło się nawet biuro podróży, które zajmuje się organizowaniem wyjazdów dla miłośników roślin.
Szkółkarze byli zadowoleni z wyboru miejsca na wystawę — tło dla ekspozycji, z jednej strony, stanowił zamek, a z drugiej — otaczający go park (metr kwadratowy takiej powierzchni wystawienniczej kosztował 60 zł + VAT). Nie wszystkim odpowiadał termin, lepsze byłyby miesiące wiosenne — kwiecień, maj — lub jesień, gdy jest większe zapotrzebowanie na szkółkarski towar. Niewątpliwie jednak na początku wakacji można liczyć na to, że dopisze publiczność. Tegoroczna, pierwsza edycja, w ciągu czterech dni zwabiła około 6 tysięcy zwiedzających, gros z nich przybyło w sobotę i niedzielę (kolejka po bilety ciągnęła się wówczas przez niemal cały dziedziniec zamkowy).
Bolesław Drzewiecki ma ambitne plany co do przyszłości festiwalu, chciałby przyciągnąć do niego firmy oferujące materiały budowlane wykorzystywane w urządzaniu ogrodów, rozszerzyć ofertę turystyczną ukierunkowaną na poznawanie dokonań sztuki ogrodowej, w dalszej perspektywie gościć w Pszczynie wystawców również z zagranicy… Tymczasem trudno przewidzieć, ilu krajowych szkółkarzy uda się zainteresować wystawą o takiej formule, w każdym razie uczestnicy tegorocznej chcieliby, aby była ona kontynuowana.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.