• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
ROŚLINY OZDOBNE

NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM 2004 (CZ. I)

Tradycją międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium, które odbywają się w drugiej połowie sierpnia w Boskoop (czyt. "Szkółkarstwo" 6/2004), jest specjalna promocja nowości odmianowych. Odbywa się ona za pomocą konkursu, w którym profesjonalne jury wybiera spośród zgłoszonych wcześniej taksonów kreacje zasługujące na miano nowości i wyróżnia je złotymi, srebrnymi lub brązowymi medalami. Zwiedzający Plantarium, którzy przyjeżdżają z całego świata, łatwo zaś trafiają na "kącik" z nowościami, a zwłaszcza na zwycięskie odmiany, które zawsze są eksponowane w szczególny sposób. Ta promocja przekłada się potem na wyniki sprzedaży nagrodzonych roślin.

Zasady konkurencji

Kandydatki do konkursu zgłaszane są organizatorom targów wiosną każdego roku (w 2004 r.
były 93 takie zgłoszenia), z których specjaliści z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Bos­koop odrzucają odmiany nieodpowiadające regulaminowi (ostatnio nie dopuszczono 23 kreacji). Nowość oznacza w tym przypadku odmianę niespopularyzowaną jeszcze na rynku holenderskim, która pojawiła się tam nie wcześniej niż 5 lat przed konkursem, a zarazem znajduje się w towarowej produkcji. Ostateczna ocena odbywa się na dzień przed otwarciem targów, na podstawie gotowych do sprzedaży roślin produkcyjnych, dostarczonych w pojemnikach (po 10 szt.).

W 2004 r. około połowy kandydatek na najlepszą nowość Plantarium '04 stanowiły byliny, których sporo znalazło się później wśród medalistek. W tej ostatniej grupie zabrakło natomiast krzewów iglastych, których z roku na rok jest jak na lekarstwo w "kąciku" z nowościami targów w Boskoop. Poniżej przedstawiam pierwszą grupę medalistek ubiegłorocznego Plantarium, których w sumie było 31.

Złote medalistki

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Youmefour' PASSION to najlepsza nowość Plantarium '04. Ta różowo kwitnąca przedstawicielka 6-odmianowej grupy You & Me® została wyhodowana w Japonii przez Ryoji Irie, a zgłoszona do konkursu przez holenderską firmę Plantipp, która jest przedstawicielem hodowcy i zajmuje się sprawami licencyjnymi. Odmiana ta ma półpełne kwiaty (fot. 1) — zarówno płodne, jak i płonne — oraz ładny pokrój. Jest zgłoszona do ochrony* w całej Unii Europejskiej.


Fot. 1. Hydrangea macrophylla 'Youmefour' PASSION

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Verweig' MONET. Wyróżnia się brunatnozielono-różowo-białymi liśćmi (fot. 2) i szerokim, zwartym pokrojem. Ma ciemnoróżowe kwiaty, które pojawiają się późną wiosną, ale nie stanowią szczególnej ozdoby roślin. Właścicielem tej odmiany jest holenderska szkółka Bert Verhoef Boom­kwekerijnen. Jest zgłoszona do ochrony w ca­łej UE.


Fot. 2. Weigela florida 'Verweig' MONET

Sumak octowiec (Rhus typhina)
'Bailtiger' TIGER EYES. Jest mutantem odmiany 'Laciniata' (o wcinanych liściach) znalezionym w amerykańskiej szkółce Bailey, a zgłoszonym do konkursu przez angielskie przedsiębiorstwo Notcutts Nurseries. Sport ten charakteryzuje się zwartym, ale szerokim pokrojem (fot. 3) i powolnym wzrostem — dorasta do wysokości 2 m. Ma nie wytwarzać odrostów. Jego wcinane liście są wiosną zielone, następnie w trakcie sezonu wegetacyjnego stają się żółte, a jesienią barwa ta przybiera bardzo intensywny odcień. Pędy są czerwonobrązowe, co daje ciekawy efekt. Odmiana ta jest zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 3. Rhus typhina 'Bailtiger' TIGER EYES

Tawułka (Astilbe sp.)
'Rock and Roll'. Bylina ta jest przedstawicielką 6-odmianowej grupy "muzycznej" (nazwy odmian nawiązują do stylów w muzyce rozrywkowej) wyhodowanej przez Holendra Henricusa Verduina, a zgłoszonej do konkursu przez holenderskie firmy Pothos Plant oraz Inspirationplant. Rośliny dorastają do wysokości ok. 60 cm i bardzo dobrze prezentują się w pojemnikach. Odmiana 'Rock and Roll' ma czysto białe kwiatostany o czerwonych osiach, co tworzy ładny kontrast (fot. 4). Wyróżnia ją też atrakcyjne ulistnienie. Kwitnie w lipcu, sierpniu i powinna później powtórzyć kwitnienie. Jest chroniona w całej UE.


Fot. 4. Astilbe 'Rock and Roll'

Srebrne i brązowe medalistki Plantarium '04 przedstawię w "Szkółkarstwie" 2/2005.