• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
OGÓLNE

ŁADOWARKI

W usprawnieniu pracy w gospodarstwach bardzo pomocne okazują się specjalistyczne ładowarki kołowe lub hydrauliczne. Maszyny te doskonale nadają się do prac w miejscach, do których nie można, na przykład, dojechać ciągnikami specjalistycznymi, a potrzebne jest szybkie i sprawne poruszanie się w wąskich alejkach lub po halach produkcyjnych czy pod osłonami. Charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i można nimi prowadzić prace załadunkowe (m.in. materiały o dużej objętości, w tym trociny), a także wykorzystywać je w urządzaniu terenów zieleni. Na życzenie mogą być wyposażane w nietypowe urządzenia niezbędne do pracy w danym gospodarstwie. Wiele takich maszyn można było zobaczyć podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show (24–27 wrześ-
nia 2004 roku) w Bednarach koło Poznania.

Firma Manitou BF Polska, specjalizująca się w produkcji maszyn do załadunku, przeładunku, rozładunku, jest równocześnie jednym z największych na świecie producentów ładowarek teleskopowych. W ofercie tego przedsiębiorstwa są również terenowe wózki wid­łowe, które mogą być szeroko stosowane w ogrodnictwie. Firma ta w bieżącym roku wprowadza na polski rynek ładowarkę teleskopową Twisco SLT415B (fot. 1), której promień skrętu, mierzony od osi przednich kół, wynosi 2,22 m, a mierzony po osi zewnętrznej — 3,05 m. Szerokość tej maszyny to 1,60 m, a wysokość 1,90 m. Ładowarka ta może podnieść ciężar o masie 1500 kg na wysokość 4 metrów oraz może być wyposażona w dodatkowy osprzęt, taki jak łyżki do ładowania, widły do palet czy inne specjalistyczne chwytaki. Wszystkie operacje w tym modelu sterowane są za pomocą jednej wielofunkcyjnej dźwigni, popularnie nazywanej joystikiem. Maszyna wyposażona jest w wysokoprężny silnik o mocy 40 KM
(od przyszłego roku w ofercie będzie model z silnikiem o mocy 64 KM), kosztuje około 38 000 euro (netto).


Fot. 1. Firma Manitou BF Polska jako jedyna oferowała teleskopową maszynę trzykołową

Z kolei firma TECH-KOM z Paczkowa prezentowała ładowarkę pomocniczą Avanti 528 Plus (fot. 2), wielofunkcyjne urządzenie do kopania, zgarniania i zamiatania. Maszyna ta podnosi na wysokość do 2,2 m, a udźwig łyżki to około 600 kg. W prezentowanej wersji jest to maszyna przegubowa, w ofercie są także modele ze sztywną konstrukcją i skrętną przednią osią. Avanti 528 Plus ma napęd na cztery koła i silnik o mocy 28 KM. Wszelkie operacje związane z pracą elementów roboczych maszyny sterowane są joystickiem. Może ona współpracować, na przykład, z kosiarką bijakową czy zamiatarką. Koszt tej maszyny wyposażonej w łyżkę i widły do palet wynosi 85 000 zł (netto).


Fot. 2. Avanti 528 Plus to maszyna przegubowa

Uniwersalną ładowarkę ma w swojej ofercie również firma P.U.P. AGROMIX z miejscowości Rojęczyn koło Rydzyna. Jedną z takich maszyn, polecaną do pracy w gospodarstwach specjalistycznych, jest model 300 DYA (fot. 3), wyposażony w 3-cylindrowy silnik. Minimalna szerokość robocza tego modelu wynosi 970 mm, a wewnętrzny promień skrętu — 850 mm. Maszyna ta może być wyposażona w silnik o mocy 22–34 KM. Wysokość podnoszenia w tej ładowarce to 3,12 m, a udźwig — 1800 kg. Może ona współpracować z wiertnicą, łyżkami, widłami czy zamiatarką. Koszt oferowanych przez firmę AGROMIX ładowarek, w zależności od modelu, waha się od 10 000 do 20 000 euro (netto).


Fot. 3. Ładowarka uniwersalna

Firma Weidemann Polska z Torunia w ofercie ładowarek kołowych do wykorzystania w ogrodnictwie ma maszyny z serii Hoftrac. Na przykład model 1130 (fot. 4) ma silnik 3-cylindrowy o mocy 27 KM. Szerokość całkowita prezentowanej maszyny wynosi 860 mm, promień wewnętrzny skrętu — 559 mm, a wysokość podnoszenia — 2,72 m. Trochę większy model 1240 (fot. 5) to urządzenie z podnośnikiem wznoszącym się do wysokości 2,8 metra albo 3,1 m. W tym modelu użytkownik ma do wyboru dwa silniki — o mocy 43 KM lub 50 KM. Sterowanie zarówno funkcjami jazdy, jak i podnoszenia odbywa się za pomocą wielofunkcyjnej dźwigni. Wewnętrzny promień skrętu dla najmniejszych z oferowanych modeli zaczyna się już od 0,56 m. Maszyny te, mimo niewielkich gabarytów, cechują się dużymi udźwigami — od 800 kg do 2,5 t. Nowością jest możliwość zamontowania kabin, które pozwalają na pracę tych maszyn w niesprzyjających warunkach, w opcji jest również klimatyzacja. Ładowarki te mogą być wyposażone w różnego rodzaju widły do przewozu palet, kosiarki czołowe lub boczne, zamiatarki, wiertnice. W większych modelach jednostki napędowe mają moc 70 KM. Maszyny z serii 1240 kosztują od 14 000 euro (netto), cena najczęściej obejmuje przystawkę do przewozu palet. Największe maszyny z serii Hoftrac kosztują około 31 000 euro (netto).


Fot. 4. Model 1130 — najmniejsza maszyna z serii Hoftrac


Fot. 5. Model 1240 z serii Hoftrac współpracujący z kosiarką