• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
ROŚLINY OZDOBNE

NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM 2004 (CZ. II)


W pierwszej części artykułu ("Szkółkarstwo" 1/2005) przedstawiliśmy najlepsze — zdaniem jurorów Plantarium 2004 — nowe odmiany krzewów ozdobnych i bylin pokazane na tych targach. Tym razem prezentujemy kolejne, wybrane medalistki, których w sumie było 31 (red.).

Srebrne medalistki

Czeremcha pospolita (Prunus padus) 'Red Ball'. Silnie krzewiąca się, kulista odmiana o czerwonobrunatnych liściach (wiosną — czerwonych), które w kwietniu, maju ładnie kontrastują z białymi kwiatami. Jest to mutant odmiany 'Colorata', znaleziony jako "czarcia miot­ła" w holenderskiej szkółce Marcel van Nijnatten en Zn. 'Red Ball' produkowana jest tam jako szczepiona forma pienna (fot. 1).


Fot. 1. Prunus padus 'Red Ball'

Łyszczec rozesłany (Gypsophila repens) 'Silver Carpet'. Pstrolistna forma płożącej byliny (fot. 2), wyróżniająca się wśród tego typu odmian gipsówki trwałym efektem kolorys­tycznym. Białoróżowawe kwiaty pojawiają się od czerwca, lipca. Mutant ten znaleziony został w holenderskiej szkółce Kwekerij De Hulst-hof, a w konkursie nowości zaprezentowało go przedsiębiorstwo-agencja Compass Plants. Jest zgłoszony do ochrony w całej Unii Europejskiej wyłącznym prawem do odmiany.


Fot. 2. Gypsophila repens 'Silver Carpet'

Serduszka (Dicentra sp.) 'Candy Hearts'. Kolejna bylina — mieszaniec międzygatunkowy, otrzymany w wyniku krzyżowania dwóch gatunków serduszki: wspaniałej (D. eximia) i D. peregrina. Hodowcą nowej odmiany jest Japończyk Akira Shiozaki. Wyróżnia się ona różowymi kwiatostanami, które licznie pojawiają się od maja do jesiennych przymrozków, oraz srebrzystozielonymi liśćmi (fot. 3 ). Rośliny dorastają do wysokoś­ci 30 cm. 'Candy Hearts' została zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 3. Dicentra 'Candy Hearts'

Tawułka (Astilbe sp.) 'Drum and Bass'. Jest to odmiana z tej samej grupy, co wyróżniona złotym medalem 'Rock and Roll', różniąca się barwą kwiatów (różowoczerwone — fot. 4 ) i liści (ciemnozielone). Również zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 4. Astilbe 'Drum and Bass'

Wielosił rozesłany (Polemonium reptans) 'Stairway to Heaven'. Bylina (mutant) o pstrych, zielono-białych liściach (fot. 5), która kwitnie — tak, jak gatunek — na niebiesko. Właścicielem tej odmiany, którą do konkursu nowości zaproponowało holenderskie przedsiębiorstwo CNB, jest szkółka Sunny Border z USA. Została zgłoszona do ochrony w całej UE.

 
Fot. 5.Polemonium 'S. to Heaven'

Brązowe medalistki

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Starbust'. Odmiana o liściach na wiosnę różowo-zielono-kremowych, w pełni sezonu ciemnozielono-białych, a pod koniec lata czerwonoróżowo-białych (fot. 6). Dorasta do wysokości 1,20 m. Została wyhodowana przez Brytyjczyka Steve'a Yandalla w wyniku krzyżowania odmian 'Rose Glow' oraz 'Harlequin'. Do konkursu nowości zgłosiły ją holenderskie przedsiębiorstwo Valkplant oraz angielska szkółka New Place Nurseries.


Fot. 6. Berberis thunbergii ' Starbust'

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Sheila' DUTCH LADIES. To kolejna odmiana z nagradzanej już na Plantarium grupy Dutch Ladies charakteryzującej się m.in. ciemnozielonymi liśćmi. Ma duże płaskie kwiatostany, w których wyróżniają się różowe pojedyncze kwiaty płonne (fot. 7). Odmianę tę wyhodowano w holenderskiej firmie Sidaco BV, a do konkursu nowości została zgłoszona przez przedsiębiorstwo Handelskwekerij De Riethof.


Fot. 7. Hydrangea macrophylla 'Sheila' DUTCH LADIES

Jabłoń (Malus sp.) 'Fontana'. "Płacząca" odmiana (fot. 8), wywodząca się z Czech (hodowca — Jan Zima z Turnova), ale wprowadzona na europejski rynek przez grupę Artus (w 2003 r.) i zgłoszona do konkursu nowości Plantarium '04 przez niemiecką szkółkę Heino und Uwe Berens. Ma atrakcyjne biało-różowe kwiaty oraz małe czerwone owoce. Zazwyczaj produkuje się ją jako szczepioną formę o wysokości pnia 60–120 cm.
Odmiana ta ma być odporna na parcha jabłoni. Została zgłoszona przez czeskiego hodowcę do ochrony w całej UE.


Fot. 8. Malus 'Fontana'

Płomyk (Phlox sp.) 'Elizabeth'. Jest to mutant pochodzący od płomyka wiechowatego (P. paniculata) wyróżniający się pstrym, zielono-białym ulistnieniem (fot. 9). Kwiaty tej byliny, zebrane w gęste baldachogrona, mają ciemnoróżową barwę i ładnie kontrastują z liśćmi. Odmiana została znaleziona w holenderskiej firmie Eternal Plant Boyl BV, a do konkursu nowości Plantarium '04 zaproponowana przez przedsiębiorstwo Compass Plants BV. Jest zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 9. Phlox 'Elizabeth'

Powojnik (Clematis sp.) 'Ashva'. Został wyhodowany na Litwie w 1992 roku przez L. Bakeviciusa i wprowadzony na rynek w 1998 r. przez S. Rinhevciausa, ale do konkursu zgłoszony przez niemiecką szkółkę Adrian Straver. Odmiana ta wyróżnia się obfitym kwitnieniem (fot. 10). Ma stosunkowo niewielkie kwiaty — niebieskofioletowe z czerwonawą pręgą biegnącą wzdłuż każdego z 6 listków okwiatu ("płatków") — które pojawiają się na roślinie od czerwca do września.


Fot. 10. Clematis 'Ashva'

Powojnik (Clematis sp.) 'Cleminov 51' SAPHYRA INDIGO. Odmiana ta jest efektem współpracy francuskiego instytutu naukowego INRA z Angers oraz tamtejszej grupy producentów Saphinov. Została otrzymana w wyniku krzyżowania C. integrifolia 'Olgae' i C. 'The President'. Dorasta do wysokości 1,2 m oraz szerokości 0,6 m i, dzięki tym niewielkim rozmiarom, nadaje się do uprawy tarasowo-balkonowej w doniczkach. Kwiaty są fioletowe
(fot. 11), mają średnicę do 10 cm i zbudowane są z 4–6 listków okwiatu ("płatków"). Pojawiają się licznie na roślinie od czerwca do jesieni.


Fot. 11. Clematis 'Cleminov 51' SAPHYRA INDIGO

Rozchodnik (Sedum sp.) 'Samuel Oliphant'. Jest to mutant odmiany 'Matrona' charakteryzujący się atrakcyjnie zabarwionymi, szarozielono-różowo-kremowymi liśćmi (fot. 12). Pochodzi z firmy N. Casterano Greenhouse & Farms Inc. z USA. Do konkursu nowości zaproponowało go holenderskie przedsiębiorstwo CNA. Odmiana 'Samuel Oliphant' została zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 12. Sedum 'Samuel Oliphant'