• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
ROŚLINY OZDOBNE

WYRÓŻNIONE NOWOŚCI TARGÓW GROOT GROEN


Ostatnia, 14. edycja targów Groot Groen miała miejsce 6-8 października ubiegłego roku w Zundert w Holandii. W imprezie uczestniczyło około 190 szkółkarzy z tego kraju, z Belgii oraz Francji. Jak co roku, jury — złożone z członków Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (to samo, które wydaje werdykt podczas Plantarium) — wyróżniło najlepsze nowe odmiany drzew i krzewów. Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest zaprezentowanie nowości w Zundert po raz pierwszy. Poniżej przedstawiliśmy większość roślin, które zwróciły uwagę jurorów (red.)

Dereń kousa (Cornus kousa)
'Peve Foggy'

Odmiana nadesłana przez Pieta Vergeldta z Lottum w Holandii. Została znaleziona jako sport odmiany 'Milky Way' o ciemnozielonych liściach.
W przeciwieństwie do tej ostatniej, 'Peve Foggy' ma liście szarozielone z bardzo wąską wyraźną srebrzystobiałą obwódką. Młode pędy są purpurowobrązowe i kontrastują z liśćmi, które jesienią zmieniają barwę na różowozieloną. Pokrój 'Peve Foggy' ma być bardziej zwarty niż u odmiany wyjściowej.

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Monber' ICEE BLUE®

Tę odmianę o bardzo płaskim, ścielącym się pokroju zaprezentował Wim Streng z Boskoop. Została znaleziona latach 90. ub. wieku jako sport jałowca płożącego 'Wiltonii'. Krzewy wyróżniają się dobrą zdrowotnością oraz intensywnie szaroniebieskimi, błyszczącymi igłami (fot. 1). Rośliny mają być bardzo odporne na mróz i przydatne do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowych.


Fot. 1. Juniperus horizontalis 'Monber' ICEE BLUE®

Jarząb (Sorbus sp.) 'Flanrock' AUTUMN SPIRE®

Mieszańcowa odmiana jarzębu zgłoszona do konkursu przez szkółkę Van Vliet  New Plants z Boskoop. Roślina została wyselekcjonowana jako siewka jarzębu 'Joseph Rock'. AUTUMN SPIRE® ma wąski, kolumnowy pokrój, widoczny już w młodym wieku. Pierzaste liście są ciemnozielone, a jesienią zmieniają barwę na purpurową. Z drobnych białych kwiatów zebranych w baldachogronach jesienią tworzą się żółtopomarańczowe owoce.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'B r i c u t t s' CHINA CHIFFON®

Odmiana zgłoszona do konkursu przez szkółkę Andr Briant Jeunes Plants z Angers we Francji. Ta ketmia — mutant H. syriacus 'Notwoodone' LAVENDER CHIFFON® — wyróżnia się wznios­łym, zwartym pokrojem oraz dużymi (średnicy do 9 cm) półpełnymi kwiatami. Te ostatnie są jasnofioletowe, nieco ciemniejsze w środku.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) 'Gajo'

Odmiana zgłoszona do konkusu przez szkółkę Nouws-Verheijen z Zundert, a znaleziona jako sport odmiany 'Otto Luyken'. Nowa laurowiśnia wyróżnia się szerokokolumnowym pokrojem. Krzewy są gęste i mają nieco mniejsze liście niż u odmiany wyjściowej (fot. 2). Kwiaty są białe, zebrane w wyprostowanych gronach. 'Gajo' ma być przydatna na niskie żywopłoty oraz do tworzenia form strzyżonych (kule lub sześciany).


Fot. 2. Prunus laurocerasus 'Gajo'

Modrzew japoński (Larix kaempferi) 'Peve Tunnis'

Został nasesłany do konkursu przez Pieta Vergeldta z Lottum. Nowy modrzew został znaleziony jako czasrcia miotła na modrzewiu japońskim. Odmiana 'Peve Tunnis' jest niższa i bardziej zwarta niż większość odmian karłowych (np. L. kaempferi 'Blue Dwarf'). Rośliny są bardzo gęste i może być prowadzona zarówno w formie krzaczastej, jak i piennej.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Whipcord'

Ten żywotnik został zgłoszony do konkursu przez firmę Kools z Deurne (a znaleziony w szkółce Drake Crossing Nursery w USA). Odmiana 'Whipcord' ma kulisty i zwarty pokrój. Po 10 latach dorasta do wyskości około 70 cm. Pędy są nitkowate i pozbawione rozgałęzień bocznych (fot. 3), na końcu lekko zgrubiałe, przez co przypominają bicz. Pędy te przewieszają się łukowato i przez cały sezon pozostają zielone (nie zmieniają barwy zimą).


Fot. 3. Thuja plicata 'Whipcord'

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Spotty Smaragd'

Odmiana nadesłana do konkursu przez A. Vergeera z Boskoop. Ten żywotnik jest barwnym sportem odmiany 'Smaragd'. Obie mają identyczny pokrój, ale 'Spotty Smaragd' rośnie nieco wolniej i charakteryzuje się kremowobiałymi przebarwieniami na zielonych łuskach.