• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
ROŚLINY OZDOBNE

WZOROWA PROMOCJA

Wystawa Floralies of Ghent, która odbywa się co 5 lat w Gandawie, ma prawie 200-letnią tradycję. Tak długa historia i nagromadzone przez ten czas doświadczenia pomagają organizatorom "kwitnącego" show tworzyć spektakularne widowisko. W tym roku udowodnili po raz kolejny, że jest ono niepowtarzalne. Co za tym idzie — w skuteczny sposób promuje Gandawę, a przede wszystkim belgijskie ogrodnictwo, które skoncentrowane jest na północy kraju, gdzie leży to miasto. "Floralia" są bowiem w ciągu 10 kwietniowych dni odwiedzane przez tysiące osób z całego świata. Przekonują się oni przede wszystkim, że Belgia to potęga w produkcji doniczkowych azalii, które królują na wystawie (fot. 1). Na zajmującej w sumie ok. 25 000 m2 ekspozycji nie brakuje jednak i drzew oraz krzewów ozdobnych — także uważanych za wizytówkę flamandzkiego ogrodnictwa.


Fot. 1. Ogólny widok na główny pawilon wystawy Floralies of Ghent, w którym dominują doniczkowe azalie

Od skromnego początku po królewski splendor

Sławna dziś wystawa, która gości w — specjalnie zbudowanych dla niej, nowoczesnych pawilonach centrum targowego Flanders Expo (40 000 m2) — zaczęła się od skromnego pokazu roślin. Otóż zademonstrowało je publiczności, na powierzchni niespełna 50 m2, gandawskie Towarzystwo Rolnicze i Ogrodnicze, założone w 1808 r. Nowa era Floralies of Ghent nastała w 1913 roku, kiedy w Gandawie urządzono światową wystawę Expo, a przy tej okazji spopularyzowano kwiaciarską imprezę. Prestiżu "Floraliom" nadaje tradycyjny już udział belgijskiej rodziny królewskiej w otwarciu wystawy — w tym roku wstęgę przecinali Albert II i jego małżonka Paola.

Rękami producentów

Wprawdzie wystawę firmuje Królewskie Towarzystwo Rolnicze i Botaniczne z Gandawy (obecnie taką nazwę ma wspomniana wyżej organizacja), ale bez wsparcia władz miasta, a także ogrodników i ich organizacji (jak AVBS — Belgijskiej Federacji Producentów Roślin Ozdobnych i Szkółkarzy), przedsięwzięcie nie zyskałoby jednak oprawy oraz rangi, jaką dziś może się pochwalić. Ekspozycja, której zwiedzanie polega na odbyciu dwukilometrowego spaceru wśród kwiatów i zieleni, jest bowiem w dużej mierze sumą prezentacji roślin dostarczonych przez flamandzkich ogrodników — tym razem było ich około 120.

Rozmaitości z kraju i ze świata

Impreza promuje głównie rodzime produkty, ale od dłuższego czasu ma ona charakter międzynarodowy. W 2005 roku udział w niej wzięło 19 krajów — oprócz Belgii, między innymi: Holandia, Niemcy, Francja, Włochy, Chiny, Indie, Kanada, Uganda. Zagraniczne ekspozycje urozmaicają wystawę i nadają jej uniwersalny charakter.

Specjalne działy poświęcono ponadto: kompozycjom bukieciarskim, ogrodom pokazowym (w tym "zielone miasto", czyli rozwiązania proponowane przez Holendrów — fot. 2), przestrzennym mozaikom roślinnym, prezentacjom edukacyjnym (m.in. kolekcja historycznych roślin zaprezentowana przez Ogród Botaniczny w Mesie). Były też szczególne atrakcje, jak wiekowe oliwki w postaci monumentalnych drzew oraz gigantyczna,
11-met­rowej wysokości piramida z doniczkowych, for­mowanych azalii, zbudowana z 600 roślin, na których w sumie doliczono się 5 mln kwiatów.
Ta azaliowa piramida ma być wpisana do Księgi Rekordów Guinessa.


Fot. 2. Przykład modelowego ogrodu miejskiego

Ciekawostki

Wśród szkółkarskich prezentacji uwagę przykuwały przede wszystkim hortensje ogrodow (Hyd­rangea macrophylla). Firma Guido Sonneville z Destelbergen zademonstrowała m.in. odmiany: 'Kardinal' o pięknych purpurowoniebieskich kwiatach (fot. 3), 'Tricolor' o liściach biało-zielonych (fot. 4) oraz 'Floralia'. W tym ostatnim przypadku imponowała forma roślin znajdujących się na ekspozycji — były to jednopędowe bardzo niskie krzewy z ogromnymi kwiatostanami (fot. 5).


Fot. 3. Hydrangea macrophylla 'Kardinal' z belgijskiej ekspozycji


Fot. 4. Hydrangea macrophylla 'Tricolor'


Fot. 5. Hydrangea macrophylla 'Floralia' — wielki kwiatostan na małej roślinie

Kolejne Floralien of Ghent — jak łatwo policzyć — w 2010 roku. Czas tak szybko mija, że już niedługo nadejdzie pora, by zaplanować wizytę w Gandawie i obejrzeć tę oryginalną wystawę. A może raczej podglądnąć, jak promują się inni?