Szklarnie nieodległej przyszłości. Wageningen University & Research bada te kwestie. Bada także jakie metody uprawy będą stosowane, w jaki sposób będzie magazynowana energia i jak będzie wyglądać struktura szklarni.
Szklarnia jako źródło energii (Greenhouse as an Energy Source) to program, który stymuluje oszczędzanie energii i wykorzystanie zrównoważonej energii w ogrodnictwie szklarniowym. Jest to wspólna inicjatywa Greenhouse Horticulture Netherlands oraz Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa, Bezpieczeństwa Żywnościowego i Przyrody.
Na podstawie wszystkich danych wejściowych WUR, Delphy i Botany stworzą koncepcję projektu dla szklarni 2040. Projekt ten będzie oparty na takich aspektach, jak: zaprzestanie używania paliw kopalnych, dostosowanie się do zmieniającego się klimatu i brak emisji. Ponadto w szklarni można stosować wyłącznie techniki, które będą dostępne komercyjnie w ogrodnictwie lub innym sektorze w ciągu najbliższych kilku lat. Co pomoże wdrożyć rozwiązania w zastosowaniu komercyjnym.
W planie jest stworzenie indywidualnych projektów dla jednego systemu uprawy. Chodzi o to by zaprojektować optymalną szklarnię dla danej uprawy w określonych warunkach. Ważne jest by wziąć takie pod uwagę na przykład, czy uprawa jest zbierana kilka razy w roku, czy tylko raz. Albo czy jest to uprawa oświetlona, czy nie”. Rodzaj podłoża i inne czynniki też będą miały wpływ na to jak będą wygladać szklarnie przyszłości.
Żródło: Wageningen University & Research