Czystość to standard i niższe koszty

myjka do multiplatów Urbinati
Myjka do multiplatów LAV10-Standard, fot. Urbinati

Produkcja roślin staje się coraz bardziej kosztowna. Wymogi stawiane producentom przez ich klientów coraz częściej zmuszają ich do inwestycji w nowoczesne rozwiązania usprawniające produkcję na każdym z etapów. Dotyczy to również dbałości o czystość. Trzeba przyznać, że w przeszłości aspekt czystości różnego rodzaju pojemników produkcyjnych nie był stawiany na pierwszym miejscu.


Dużą popularnością cieszyły się „jednorazowe” multiplaty, w które często zaopatrywali się producenci. Po zakończonym procesie uprawy były one wyrzucane i zastępowane nowymi. Było to zrozumiałe, ponieważ dostępne multiplaty cechowała niska jakość, co wpływało na ich niską cenę. Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach. Zauważamy znaczący wzrost cen surowców na rynkach światowych, co przekłada się automatycznie na wzrost cen np. multiplatów – mówi Michał Stuchlik, dyrektor handlowy w firmie Ceres International. Dodatkowo, wszechobecna automatyzacja procesów produkcyjnych, wymusza niejako stosowanie multiplatów wysokiej i niezawodnej jakości, co jest niezbędne, by móc je zastosować w różnego rodzaju liniach produkcyjnych czy pojedynczych maszynach. Nie bez znaczenia jest również wzrost świadomości ekologicznej producentów oraz dbałość o środowisko naturalne, co zdecydowanie wpisuje się w działania, które jako Ceres International wspieramy – dodaje.
Klienci szukają kompleksowych rozwiązań, które zapewnią im możliwość stosowania wysokiej jakości multiplatów, przez długi czas, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Oczywistym jest fakt, że w trakcie produkcji roślin są one narażone na kontakt z różnego rodzaju patogenami czy szkodnikami, które są zwalczane za pomocą środków ochrony roślin. Każdy producent ma świadomość, że po zakończonym cyklu uprawy takie opakowanie produkcyjne musi zostać umyte i zdezynfekowane, w przeciwnym razie istnieje ogromne ryzyko porażenia młodych nasadzeń przez choroby. W niektórych branżach ogrodnictwa, które związane są w szczególności z produkcją żywności, takie podejście jest całkowicie niedopuszczalne. Dlatego coraz częściej klienci szukają maszyn, dzięki którym w łatwy i szybki sposób, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności będą mogli umyć i zdezynfekować multiplaty przed kolejnym sezonem uprawowym.
Na jakie techniczne aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze myjki?
1. Jednym z nich jest materiał, z którego została zbudowana maszyna. Musimy pamiętać, że w myjce mamy praktycznie ciągłą obecność wody, zazwyczaj pod wysokim ciśnieniem, oraz pozostałości po uprawie w postaci resztek torfu, roślin czy nawozów. Tworzy to niekorzystne warunki, które mogą powodować korozję, dlatego tego typu maszyna powinna być zawsze wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej i innych podzespołów, które są na takie warunki odporne.
2. Skuteczne mycie wymaga użycia wody pod dużym ciśnieniem, dlatego najczęściej te urządzenia są wyposażone we własne pompy generujące niezbędne ciśnienie. Ważne jest, żeby były one jak najwyższej jakości, a cały układ wodny wraz z dyszami zapewniał jak najlepsze dotarcie wody do całej powierzchni mytego multiplatu.
3. Ważne jest również, żeby maszyna była wyposażona w zamknięty zbiornik na wodę do mycia, która może być podgrzana do zadanej temperatury, dzięki zainstalowanej grzałce, bo dzięki podgrzaniu wody możemy np. skrócić czas mycia i zwiększyć wydajność. Sam zbiornik powinien być wyposażony w system automatycznego uzupełniania ubywającej wody oraz w filtr do mechanicznego wyłapywania zabrudzeń.
4. Zazwyczaj producenci używają kilku lub kilkunastu typów multiplatów, dlatego ważna jest łatwa możliwość regulacji prowadnic i dostosowania ich rozstawu do konkretnych tacek. Niektóre multiplaty, szczególnie te, które są wysokie i mają głębokie komórki mogą być trudne do mycia i wymagają dostosowania maszyny do ich kształtu.
Poszukiwanie rozwiązań, które będą odpowiadały potrzebom branży przez wiele lat, jak i wdrażanie ich w życie, jest niezwykle istotne. Jesienne porządki, które mają częściowo miejsce w trakcie sezonu, swoją kulminację mają jednak po jego zakończeniu – podczas przygotowywania się do nasadzeń w kolejnym okresie produkcyjnym. Warto w tym czasie skorzystać z rozwiązań takich, jak odpowiednia konserwacja maszyn, które w trakcie najwyższej eksploatacji wymagają dokładnego czyszczenia, nie zapominając o tym, że należy zwrócić uwagę także na elementy, które mogły zostać zużyte. Dotyczy to każdej maszyny, od doniczkarki, przez stację nawadniającą, aż po zamiatarkę. Z punktu widzenia producenta roślin to właśnie dbałość o odpowiedni stan maszyn pełni jedną z istotniejszych ról w całym gospodarstwie, dlatego warto przyjrzeć się maszynom po zakończeniu sezonu tak, aby wejście w nową produkcję nie oznaczało zbędnych zmartwień bądź konieczności naprawy sprzętu.

Pracę myjki można podejrzeć tu:

Materiał prasowy Partnera – firmy Ceres International Sp. z o.o.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.