GrootGroenPlus 2022

Tematem przewodnim 32. edycji targów szkółkarskich GrootGroenPlus, które odbędą się 5-7 października w Zundert w Niderlandach będzie hasło „Uziemieni” (z ang. „Grounded”, z niderlandzkiego – „Gegrond”), które zdaniem organizatorów pasuje do branży i targów na wiele sposobów.

 

Na świecie wzrasta docenianie ważnych zalet, jakie oferuje branża szkółkarska, np. w zazielenianiu miast, pomocy w rozwiązywaniu problemów klimatycznych, a także finansowych. Dlatego tak ważne jest, aby przemysł szkółkarski drzew był dobrze „ugruntowany” i działał na solidnych podstawach. Te z kolei zaczynają się od gleby, która jest podstawą produkcji pod warunkiem, że będzie „żywa”, zdrowa i zasobna w składniki pokarmowe. Problemy, które dotykają producentów roślin w zakresie dostępności środków ochrony oraz sposobów korzystania z wody i ziemi, mogą wystawić tę podstawy na próbę. Jednak dzięki solidnemu „uziemieniu”, branża zawsze wie, jak sobie z tym poradzić. Ziemia i „uziemienie” są również bardzo ważne dla produktów szkółkarskich. Roślina może rosnąć tylko w zdrowym podłożu, obfitującym w składniki wspierające jej rozwój. Nadal musimy szukać wiedzy o tym, jakie komponenty, można wykorzystać w podłożach uprawowych i jaki jest ich wpływ na jakość roślin.

Hasło „Grounded” można też przetłumaczyć jako „ugruntowani”, co może dotyczyć licznych szkółkarzy, którzy od pokoleń prowadzą swoją działalność w tych samych miejscach. Są przywiązani do ziemi, wiedzą, jak najlepiej ją wykorzystać, używając zarówno tradycyjnych technik, jak i najnowszych osiągnięć.

Uczestnicy 32. edycji targów szkółkarskich GrootGroenPlus będą mieli za zadanie pokazać „glebę”, z której korzystają w produkcji wraz z jej wadami i zaletami. W tym ma pomóc m.in. konkurs pod nazwą „Dobra gleba”. Wśród stoisk zwiedzający odnajdą m.in. jednostkę laboratoryjną, będącą częścią tego konkursu. Wystawcy z kolei mogą tam przesłać próbki używanych przez siebie gleby lub podłoży, aby pokazać, dlaczego ich produkty najlepiej rosną. Organizatorzy mają nadzieję, że te pomysły doprowadzą nie tylko do ciekawych spostrzeżeń i dzielenia się wiedzą, ale także dodatkowej uwagi medialnej dla całej branży szkółkarskiej.

Więcej informacji https://grootgroenplus.nl/

Migawki z targów GrootGroenPlus w 2021 r.
fot. W. Górka

targi szkółkarskie

targi szkółkarskie

targi szkółkarskietargi szkółkarskie

targi szkółkarskietargi szkółkarskie

targi szkółkarskie

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Tu wpisz swoje imię