W hodowli pierwiosnków kładzie się obecnie nacisk przede wszystkim na genetycznie zwarty pokrój roślin i ich niski wzrost, co pozwala na ograniczenie lub wyeliminowanie stosowania retardantów wzrostu w uprawie. To nie tylko coraz częstszy wymóg sieci handlowych, lecz również ważny aspekt dla producentów pozbawianych coraz większej liczby substancji aktywnych środków ochrony, których skutkiem „ubocznym” było ograniczenie wzrostu roślin. Ważne są także wyrównanie we wzroście i kwitnieniu odmian w obrębie poszczególnych grup, a także same kwiaty, które powinny mieć intensywną barwę. Coraz częściej klienci zainteresowani są też kreacjami o kwiatach pełnych, przypominających miniaturowe różyczki.
Średnio późna (kwitnie od końca lutego) odmiana ‘Aurela Appleblossom’ to propozycja firmy hodowlanej Ebbing Lohaus. Kwiaty tego pierwiosnka są jasnoróżowe, dopełniają paletę kolorystyczną odmian kwitnących w tym terminie. Rośliny mają zwarty pokrój i nie wymagają stosowania regulatorów wzrostu w uprawie.
Belarina to grupa aż 21 odmian o zwartym pokroju, kompaktowym wzroście, a przede wszystkim o licznych, pełnych kwiatach, przypominających małe różyczki. Rośliny osiągają wysokość 10–20 cm. Wśród tych kreacji, otrzymanych w firmie Kientzler, na naszym rynku popularnością cieszą się te o żółtych (Belarina ‘Buttercup Yellow’), bordowych (Belarina ‘Valentine’) i niebieskich kwiatach (Belarina ‘Amethyst Ice’). Pierwiosnki z grupy Belarina mogą zdobić nie tylko wnętrza, lecz również balkony, tarasy i rabaty, bowiem dobrze zimują w naszym klimacie.
‘El Unistar White® Org Eye Improved’ (Ebbing Lohaus) przykuwa wzrok bardzo okazałymi, białymi kwiatami z dużym, intensywnie pomarańczowym oczkiem. Jest to odmiana średnio wczesna, rośliny są kompaktowe i mają zwarty pokrój.
‘Elodie Lime’ (Ebbing Lohaus) to odmiana o wczesnym i średnio wczesnym terminie kwitnienia (od połowy stycznia do połowy lutego) i atrakcyjnym, białozielonym kolorze półpełnych kwiatów z pofałdowanymi płatkami. Jednocześnie klasyczna i nowoczesna.
Hethor ‘Star Fever White’ (Hethor Flowers) to efektowna, średnio wczesna odmiana o kompaktowym wzroście i zwartym pokroju. Wyróżnia ją pojedynczy kwiat o nietypowym, gwiazdkowym kształcie i wyjątkowej, czysto białej barwie.
Hethor RosaLee (Hethor Flowers) to nowa grupa odmian o pełnych kwiatach w kolorystyce stylu vintage. Są one duże, dobrze wypełnione, o pofalowanych płatkach. Zdecydowanie zwrócą uwagę w punktach sprzedaży.
Hethor Coco (Hethor Flowers) to z kolei grupa odmian o bardzo licznych, średniej wielkości półpełnych kwiatach z białymi, karbowanymi brzegami. Rośliny zachowują zwarty pokrój przez cały okres uprawy.
Pierwiosnki z grup Mitra i Mitra Late wyróżniają naturalnie zwarty pokrój roślin i okazałe kwiaty. Według informacji hodowcy – firmy Syngenta Flowers – przy odpowiednim planowaniu produkcji (termin sadzenia) i optymalnym nawożeniu możliwa jest uprawa odmian z grup Mitra i Mitra Late w zagęszczeniu do 80 roślin/m2 bez utraty jakości. Przedstawicielki pierwszej z nich kwitną od połowy stycznia do początku lutego, a kreacje z grupy Mitra Late – od końca lutego do połowy marca. Do ich uprawy polecane są doniczki o średnicy 9–10,5 cm. Odmiany w obu grupach są wyrównane pod względem siły wzrostu i terminu kwitnienia.
Poszczególne odmiany z grup Paradiso Early, Paradiso Mid i Paradiso Late (Syngenta Flowers) są wyrównane pod względem pokroju i terminu kwitnienia. Średnia siła wzrostu pozwala na produkcję z ograniczonym zastosowaniem retardantów lub zupełnie bez nich. Kwiaty przedstawicielek tych wszystkich trzech grup są duże, dobrej jakości. Odmiany z grupy Paradiso Early nie potrzebują długiego okresu chłodu do inicjacji kwitnienia, przypadającej na grudzień i początek stycznia. Grupa Paradiso Mid to przede wszystkim szeroka gama kolorów, znakomite wyrównanie roślin oraz kwitnienie od stycznia do połowy lutego. Kwitnące w marcu odmiany z grupy Paradiso Late są dobrym uzupełnieniem bratków i wiosennych bylin.
Pierwiosnki oferowane pod nazwą PrimeTime mogą być uprawiane z ograniczonym zastosowaniem regulatorów wzrostu nawet w większym zagęszczeniu. Przedstawicielki tej stworzonej przez firmę Florensis koncepcji są wyrównane pod względem kwitnienia niezależnie od terminu uprawy i siły wzrostu. Nowością są grupy Salome® F1, Cairo F1, Luxor® oraz Esna® F1, które kwitną po sobie i pozwalają na uzyskanie wyrównanej jakości, łatwy do zaplanowania produkt finalny. Odmiany z grupy Salome® F1 zakwitają na Dzień Babci. Sadzi się je zwykle w doniczkach o średnicy 10,5 cm w 35.–39. tygodniu, w zależności od regionu i sposobu produkcji. Wśród wielu odmian o czystych barwach wyróżniają się szczególnie Salome® F1 ‘Bright Red’ i Salome® F1 ‘Golden Yellow’ o bardzo dużych kwiatach. Dodatkowe kolory „specjalne”, np. Salome® F1 ‘White-Rose Flame’ czy Salome® F1 ‘Fire Red’, uatrakcyjniają asortyment pierwiosnków. Druga grupa z koncepcji PrimeTime to Cairo F1, której przedstawicielki mają zwarty pokrój i są wyrównane w obrębie grupy. Rośliny zakwitają na początku lutego, co pozwala na ich sprzedaż w okresie walentynek.
Queen F1 (Florensis) to nowa generacja pierwiosnków o pełnych, intensywnie zabarwionych kwiatach. Są one rozmnażane z nasion, dzięki czemu towar w segmencie „premium” można uzyskać niższym kosztem w porównaniu do materiału wyjściowego rozmnażanego wegetatywnie, a jednocześnie sprzedać go w dobrej cenie. Oszczędność ta przekłada się później na opłacalność całej produkcji pierwiosnków. Warto zaznaczyć, że odmiany z grupy Queen F1 nie są tak podatne na patogeny jak inne kreacje tych roślin o pełnych kwiatach, co ma wpływ na jakość towaru i koszty uprawy.