Florensis – co nowego na przyszły sezon?

Petunia ogrodowa 'Bee's Knees'
Petunia ogrodowa 'Bee's Knees', fot. Florensis

FlowerTrials® – dni otwarte międzynarodowych firm hodowlanych – są specyficznym wydarzeniem, bowiem tworzonym przez samych uczestników, którzy ze sobą w dużym stopniu konkurują. To, że wspólnym wysiłkiem udaje się zorganizować imprezę z takim rozmachem i o takim zasięgu, świadczy o sile tej branży. Pokazy FlowerTrials® odbywają się w 24. tygodniu roku (ostatnia edycja – 14–17 czerwca) w kilkudziesięciu miejscach w Holandii (w rejonie Aalsmeer i Westland) oraz Niemczech (Nadrenia Północna – Westfalia) i w tym roku zgromadziły największą jak dotychczas liczbę uczestników – swoją ofertę (głównie rośliny balkonowo-rabatowe) zaprezentowało 61 firm – poza holenderskimi i niemieckimi, także hodowcy i producenci materiału wyjściowego z Włoch, Polski, Belgii, Izraela, Francji i Wielkiej Brytanii. W relacji z FlowerTrials® przedstawię wybrane pozycje z oferty firm hodowlano-nasiennych, skupiając się na przedsiębiorstwach, których materiał wyjściowy jest dystrybuowany na polskim rynku. Na początek – firma Florensis.


W tegorocznej ekspozycji przygotowanej na FlowerTrials® przez firmę Florensis główną rolę odgrywała grupa Cabaret® kalibrachoi (Calibrachoa), która zajmuje ważną pozycję w asortymencie tej firmy. Jak informował Mariusz Federowicz, menadżer ds. sprzedaży w Europie Wschodniej w firmie Florensis, przedstawicielki grupy Cabaret® są niezawodne pod względem uzyskania produktu finalnego w planowanym terminie i wyrównane pod względem terminu kwitnienia (jest ono wczesne), pokroju i wielkości kwiatów, którymi obsypane są całe rośliny (nie tworzy się tzw. pusty środek). Co ważne – zwłaszcza w czasach, gdy producenci prawdopodobnie będą szukali sposobów na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania, próbując np. uprawiać rośliny w niższej niż dotychczas temperaturze – odmiany z grupy Cabaret® nie powinny pod tym względem zawieść. Nowością w tym sezonie jest podgrupa Cabaret® Special, której cechą rozpoznawczą są nietypowe kolory i wzory kwiatów tworzących ją czterech odmian (morelowożółte z ciemniejszym żyłkowaniem u ‘Apricot’, fioletowe z białą gwiazdką i żółtym oczkiem u ‘Bumble Bee Blue’, pomarańczowo-żółte u ‘Diva Orange’ i czerwone z żółtą gwiazdą u ‘Red Kiss’). Rośliny te rosną ok. 20% silniej, niż przedstawicielki grupy Cabaret®, lepiej zatem wyglądają w większych pojemnikach (znakomicie wypełniają te wiszące), choć – jak podkreśla M. Federowicz – ich produkcja w doniczkach o średnicy 11–12 cm również jest możliwa.

Kalibrachoa Cabaret® Special ‘Diva Orange’
Kalibrachoa Cabaret® Special ‘Diva Orange’, fot. Florensis
Kalibrachoa Cabaret® Special 'Red Kiss'
Kalibrachoa Cabaret® Special 'Red Kiss’, fot. Florensis

Gwiazdą tegorocznych pokazów FlowerTrials® okazała się – w trzecim dniu tego wydarzenia – petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) Bee’s Knees, która zwyciężyła w konkursie FleuroStar organizowanym pod egidą organizacji Fleuroselect https://szkolkarstwo.pl/kwiaciarstwo/znamy-zwyciezce/. Odmiana ta, o intensywnie żółtych kwiatach, kwitnie bardzo obficie przez cały sezon. Rośliny znoszą upał i dobrze regenerują się po intensywnych opadach deszczu, ponadto intensywnie się krzewią i nie sprawiają kłopotów w uprawie.

żółta Petunia ogrodowa 'Bee's Knees'
Petunia ogrodowa 'Bee’s Knees’, fot. Florensis

Wzrasta na nowo zainteresowanie odbiorców finalnych mandewilą (Mandevilla) – rośliną, która znakomicie znosi suszę i upały. Firma Florensis nie zostaje w tyle – nie tylko oferuje odmiany z grupy Diamantina® uzyskane w firmie D.H.M. Innovation, ale prowadzi też własne prace hodowlane w obrębie tego gatunku. M. Federowicz zwracał uwagę szczególnie na grupę Diamantina® Jade. Tworzące ją odmiany są najbardziej lubiane przez producentów – nadają się do uprawy w doniczkach o średnicy 10,5–12 cm, mają zwarty pokrój, dzięki czemu nie wymagają podpór, intensywnie się krzewią i wcześnie kwitną. Do standardowych odmian mandewilli zaliczana jest grupa Diamantina® Opal. Jej cztery przedstawicielki rosną średnio silnie, ale ich pędy się pną, stąd rośliny te najlepiej wyglądają przy podporach lub w formie piramid. Niewątpliwie wartościową odmianą w tej grupie jest Diamantina® Opal ‘Citrine’ o intensywnie żółtych kwiatach. Najsilniej rosnące kreacje mandewilli reprezentuje grupa Diamantina® Agate XXL, które ponadto tworzą okazałe kwiaty i duże liście. Znakomicie prezentują się one posadzone w dużych pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Mandewila Diamantina® Opal ‘Citrine’ o żółtych kwiatach
Mandewila Diamantina® Opal ‘Citrine’, fot. Florensis
Mandewila Diamantina® Opal 'Fuchsia Flamme'
Mandewila Diamantina® Opal 'Fuchsia Flamme’, fot. Florensis

W siedzibie firmy w Hendrik Ido-Ambacht w Niderlandach świętowano także 20-lecie grupy Toscana® pelargonii (Pelargonium) – marki, którą Florensis przejęło – wspólnie z amerykańskim przedsiębiorstwem Ball – od Silze w 2012 r. Toscana® to nie tylko nazwa przywołująca ciepłe, miłe uczucia. To synonim silnego asortymentu i powtarzalnej jakości – podkreśla Leo Hoogendoorn, dyrektor generalny w firmie Florensis. Hodowla nowych odmian pelargonii prowadzona jest obecnie w dwóch kierunkach – uzyskania kreacji jeszcze lepiej znoszących upał i suszę oraz o atrakcyjnej barwie kwiatów. Pelargonie rabatowe (P. zonale), oferowane pod marką Toscana®, podzielone są na kilka grup. Toscana® Trend obejmuje kreacje o typowych zielonych liściach i dość silnym wzroście – do ich uprawy polecane są doniczki o średnicy 12–13 cm. Ciekawa w niej jest odmiana Toscana® Trend ‘Dark Red’ o ciemnoczerwonych kwiatach. Nowością jest z kolei Toscana® Trend ‘Julia Red’, kwitnąca krwistoczerwono. Toscana® Smart to z kolei odmiany o bardziej zwartym pokroju niż u przedstawicielek grupy Toscana® Trend, polecane do produkcji wielkotowarowej i sprzedaży hurtowej w doniczkach o średnicy 11–12 cm. W niej wyróżnia się z kolei nowa kreacja Toscana® Smart ‘Nina Pink Eye’ o różowych kwiatach z jaśniejszym oczkiem, przypominająca dobrze znaną odmianę Toscana® Dolce Vita ‘Claudio Rose Eye’.

Pelargonia rabatowa Toscana® Smart ‘Nina Pink Eye’
Pelargonia rabatowa Toscana® Smart ‘Nina Pink Eye’, fot. Florensis

Ciemnolistne pelargonie o średniej sile wzrostu (do uprawy w doniczkach 11–12 cm) reprezentują grupę Toscana® Dolce Vita, w której najbardziej wyrazistą kreacją jest Toscana® Dolce Vita ‘Mylena Red’ o dużych, czerwonych kwiatach, intensywnie się krzewiąca i o łatwym do kontroli pokroju. Nowością w tej grupie jest odmiana Toscana® Dolce Vita ‘Evi Blue’ o pełnych, amarantowych kwiatach. Ciemnymi liśćmi, w połączeniu z jaskrawymi kwiatami charakteryzują się przedstawicielki grupy Toscana® Castello, które ponadto mają najbardziej zwarty pokrój z przedstawicielek pelargonii Toscana® i mogą być produkowane w doniczkach o średnicy 10,5–12 cm oraz w pakach.

Pelargonia rabatowa Toscana® Dolce Vita ‘Mylena Red’
Pelargonia rabatowa Toscana® Dolce Vita ‘Mylena Red’, fot. Florensis

W pelargoniowej ofercie firmy Florensis M. Federowicz zwraca też uwagę na premierową mieszańcową grupę Galaxy™, której przedstawicielki charakteryzują się wyjątkową tolerancją na wysoką temperaturę latem i niekorzystne warunki atmosferyczne, ale są łatwe w uprawie i wyglądem są zbliżone do pelargonii rabatowej. Dostępnych jest sześć odmian o dużych kwiatach w atrakcyjnych kolorach. Do uprawy tych roślin należy przeznaczyć doniczki o średnicy 12–13 cm, ale sprawdzą się też w większych pojemnikach.

Pelargonia Galaxy™ 'Dark Red'
Pelargonia Galaxy™ 'Dark Red’, fot. Florensis

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.