Nowości na balkon i taras z firmy Selecta one®

Dni otwarte firmy Selecta one w ramach pokazów FlowerTrials
fot. I. Stelmasiewicz

Pokazy FlowerTrials® w Holandii i Niemczech są ważnym miejscem prezentacji asortymentu roślin balkonowo-rabatowych. Szczególne miejsce mają na nich nowości. Tym razem przedstawiam garść premierowych odmian pokazanych przez firmę Selecta One®.


Mocną stroną tej firmy hodowlanej są petunie ogrodowe (Petunia x hybrida). Kilka lat temu rynek odmian o kaskadowym pokroju zrewolucjonizowała odmiana NightSky® o fioletowych kwiatach z białymi, nieregularnymi plamkami. Dała ona początek „niebiańskiej serii” (grupie Sky), a hodowcy w firmie Selecta one® nie ustają w wysiłkach i regularnie proponują nowe kreacje w tej grupie. W tym roku premierę miały ‘Cherry Sky’ – o czerwonych kwiatach, ‘Carmine Sky’ – o bordowych i ‘Pink Sky’ – o różowych, u wszystkich z białymi kropkami różnej wielkości. Ciekawe, także białokropkowane kwiaty tworzy odmiana Sweet Sunshine® ‘Blue Sky’, ale są one pełne, fioletoworóżowe z szeroką, białą obwódką.

petunia ogrodowa 'Cherry Sky' o fioletowoniebieskich kwiatach z białymi kropkami
Petunia ogrodowa 'Cherry Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa 'Pink Sky' o różowych kwiatach w białe kropki
Petunia ogrodowa 'Pink Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa 'Blue Sky' o granatowych kwiatach i białych kropkach
Petunia ogrodowa 'Blue Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa 'Carmine Sky' o ciemnoróżowych kwiatach z białymi kropkami
Petunia ogrodowa 'Carmine Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa Sweet Sunshine® ‘Blue Sky’
Petunia ogrodowa Sweet Sunshine® ‘Blue Sky’, fot. I. Stelmasiewicz

Kilka nowości pojawiło się w grupie Famous® petunii, wśród których wyróżniała się odmiana Famous® ‘Lavender Blush’ o niezwykłych, jakby porcelanowych, różowych kwiatach z białą obwódką i ciemną gardzielą. Premierę miały ponadto: Famous® ‘Sweet Violet’ (kwiaty fioletowe z białym pasem pośrodku płatków), Famous® ‘Magenta White’ (białe z różowymi wzorami w kształcie serca) oraz Famous® ‘Hot Pink Veins’ (ciemnoróżowe z ciemniejszymi gardzielą i żyłkowaniem).

Petunia ogrodowa Famous® ‘Lavender Blush’
Petunia ogrodowa Famous® ‘Lavender Blush’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa  Famous® ‘Hot Pink Veins’
Petunia ogrodowa Famous® ‘Hot Pink Veins’, fot. I. Stelmasiewicz

Nowością, na którą zwracano uwagę, była tegoroczna kandydatka do medalu w konkursie FleuroStar – kalibrachoa (Calibrachoa) ‘Fancy Fancy’. Ta wcześnie i długo (przez całe lato) kwitnąca odmiana wyróżnia się wyjątkową kolorystyką pastelowych kwiatów – ich środek jest żółty, a brzegi wraz ze wzrostem temperatury zmieniają się od intensywnego różu do jaśniejszego i koloru białego. Rośliny te dobrze się krzewią, są odporne na mączniaka prawdziwego, nie wymagają skarlania i dobrze rosną nawet podczas upału. Wśród innych odmian tego gatunku jaskrawą i ciepłą kolorystyką kwiatów (pomarańczowe z czerwonymi przebarwieniami i żyłkowaniem) wzrok przyciągała kalibrachoa MiniFamous® ‘Uno Early Oriental’.

Kalibrachoa ‘Fancy Fancy’, fot. Fleuroselect
Kalibrachoa ‘Fancy Fancy’, fot. Fleuroselect
Kalibrachoa MiniFamous® ‘Uno Early Oriental’ o pomarańczowych kwiatach
Kalibrachoa MiniFamous® ‘Uno Early Oriental’, fot. I. Stelmasiewicz

Ważną pozycję w asortymencie tej firmy zajmują goździki (Dianthus), zwłaszcza rozpoznawalna na rynku grupa Oscar®, ale w portfolio znajdują się też inne wartościowe grupy tych roślin. Jedną z nich jest grupa goździków bylinowych Diantica®, której przedstawicielki mają zwarty pokrój, dobrze się krzewią, wcześnie, długo i bardzo obficie kwitną. Wśród niej zaprezentowano interesującą nowość – odmianę Diantica® ‘Cremarena’ o pojedynczych, biało-różowych kwiatach, które z daleka przyciągają wzrok. Ciemnoróżowymi kwiatami charakteryzuje się z kolei goździk Diantica® ‘Purple Pink’. Wśród kreacji bylinowych warto też zwrócić uwagę na grupę Pillow – odmiany ją tworzące po kilku latach uprawy tworzą efektowne, kwitnące kobierce i mogą być polecane (tak jak te z grupy Diantica®) do sadzenia w miastach. W ich doborze pojawiły się odmiany Pillow ‘Pink + White’ (kwiaty biało-różowe) ‘Pillow ‘Berry Red’ (ciemnoczerwone z bordową nasadą płatków).

Dwubarwny goździk Goździk Diantica® ‘Cremarena’
Goździk Diantica® ‘Cremarena’, fot. I. Stelmasiewicz
goździk Pillow ‘Pink + White’ o różowo-białych kwiatach
Goździk Pillow ‘Pink + White’, fot. I. Stelmasiewicz

Ważne kreacje pojawiły się w asortymencie mieszańców pelargonii (Pelargonium) – odmiany ‘Aimara’ i ‘Ylenia’. U pierwszej z nich ciemnoczerwone kwiaty kontrastują z ciemnymi liśćmi, roślina ta odznacza się silnym wzrostem, intensywnym krzewieniem się i ładnym, zaokrąglonym pokrojem. Podobny charakter wzrostu ma odmiana ‘Ylenia’, która zachwyca bardzo dużymi, różowymi kwiatami z jaśniejszą obwódką i ciemnozielonymi liśćmi.

Pelargonia 'Ylenia'
Pelargonia 'Ylenia’, fot. I. Stelmasiewicz

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.