Nowości na balkon i taras z firmy Selecta one®

Dni otwarte firmy Selecta one w ramach pokazów FlowerTrials
fot. I. Stelmasiewicz

Pokazy FlowerTrials® w Holandii i Niemczech są ważnym miejscem prezentacji asortymentu roślin balkonowo-rabatowych. Szczególne miejsce mają na nich nowości. Tym razem przedstawiam garść premierowych odmian pokazanych przez firmę Selecta One®.


Mocną stroną tej firmy hodowlanej są petunie ogrodowe (Petunia x hybrida). Kilka lat temu rynek odmian o kaskadowym pokroju zrewolucjonizowała odmiana NightSky® o fioletowych kwiatach z białymi, nieregularnymi plamkami. Dała ona początek „niebiańskiej serii” (grupie Sky), a hodowcy w firmie Selecta one® nie ustają w wysiłkach i regularnie proponują nowe kreacje w tej grupie. W tym roku premierę miały ‘Cherry Sky’ – o czerwonych kwiatach, ‘Carmine Sky’ – o bordowych i ‘Pink Sky’ – o różowych, u wszystkich z białymi kropkami różnej wielkości. Ciekawe, także białokropkowane kwiaty tworzy odmiana Sweet Sunshine® ‘Blue Sky’, ale są one pełne, fioletoworóżowe z szeroką, białą obwódką.

petunia ogrodowa 'Cherry Sky' o fioletowoniebieskich kwiatach z białymi kropkami
Petunia ogrodowa 'Cherry Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa 'Pink Sky' o różowych kwiatach w białe kropki
Petunia ogrodowa 'Pink Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa 'Blue Sky' o granatowych kwiatach i białych kropkach
Petunia ogrodowa 'Blue Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa 'Carmine Sky' o ciemnoróżowych kwiatach z białymi kropkami
Petunia ogrodowa 'Carmine Sky’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa Sweet Sunshine® ‘Blue Sky’
Petunia ogrodowa Sweet Sunshine® ‘Blue Sky’, fot. I. Stelmasiewicz

Kilka nowości pojawiło się w grupie Famous® petunii, wśród których wyróżniała się odmiana Famous® ‘Lavender Blush’ o niezwykłych, jakby porcelanowych, różowych kwiatach z białą obwódką i ciemną gardzielą. Premierę miały ponadto: Famous® ‘Sweet Violet’ (kwiaty fioletowe z białym pasem pośrodku płatków), Famous® ‘Magenta White’ (białe z różowymi wzorami w kształcie serca) oraz Famous® ‘Hot Pink Veins’ (ciemnoróżowe z ciemniejszymi gardzielą i żyłkowaniem).

Petunia ogrodowa Famous® ‘Lavender Blush’
Petunia ogrodowa Famous® ‘Lavender Blush’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia ogrodowa  Famous® ‘Hot Pink Veins’
Petunia ogrodowa Famous® ‘Hot Pink Veins’, fot. I. Stelmasiewicz

Nowością, na którą zwracano uwagę, była tegoroczna kandydatka do medalu w konkursie FleuroStar – kalibrachoa (Calibrachoa) ‘Fancy Fancy’. Ta wcześnie i długo (przez całe lato) kwitnąca odmiana wyróżnia się wyjątkową kolorystyką pastelowych kwiatów – ich środek jest żółty, a brzegi wraz ze wzrostem temperatury zmieniają się od intensywnego różu do jaśniejszego i koloru białego. Rośliny te dobrze się krzewią, są odporne na mączniaka prawdziwego, nie wymagają skarlania i dobrze rosną nawet podczas upału. Wśród innych odmian tego gatunku jaskrawą i ciepłą kolorystyką kwiatów (pomarańczowe z czerwonymi przebarwieniami i żyłkowaniem) wzrok przyciągała kalibrachoa MiniFamous® ‘Uno Early Oriental’.

Kalibrachoa ‘Fancy Fancy’, fot. Fleuroselect
Kalibrachoa ‘Fancy Fancy’, fot. Fleuroselect
Kalibrachoa MiniFamous® ‘Uno Early Oriental’ o pomarańczowych kwiatach
Kalibrachoa MiniFamous® ‘Uno Early Oriental’, fot. I. Stelmasiewicz

Ważną pozycję w asortymencie tej firmy zajmują goździki (Dianthus), zwłaszcza rozpoznawalna na rynku grupa Oscar®, ale w portfolio znajdują się też inne wartościowe grupy tych roślin. Jedną z nich jest grupa goździków bylinowych Diantica®, której przedstawicielki mają zwarty pokrój, dobrze się krzewią, wcześnie, długo i bardzo obficie kwitną. Wśród niej zaprezentowano interesującą nowość – odmianę Diantica® ‘Cremarena’ o pojedynczych, biało-różowych kwiatach, które z daleka przyciągają wzrok. Ciemnoróżowymi kwiatami charakteryzuje się z kolei goździk Diantica® ‘Purple Pink’. Wśród kreacji bylinowych warto też zwrócić uwagę na grupę Pillow – odmiany ją tworzące po kilku latach uprawy tworzą efektowne, kwitnące kobierce i mogą być polecane (tak jak te z grupy Diantica®) do sadzenia w miastach. W ich doborze pojawiły się odmiany Pillow ‘Pink + White’ (kwiaty biało-różowe) ‘Pillow ‘Berry Red’ (ciemnoczerwone z bordową nasadą płatków).

Dwubarwny goździk Goździk Diantica® ‘Cremarena’
Goździk Diantica® ‘Cremarena’, fot. I. Stelmasiewicz
goździk Pillow ‘Pink + White’ o różowo-białych kwiatach
Goździk Pillow ‘Pink + White’, fot. I. Stelmasiewicz

Ważne kreacje pojawiły się w asortymencie mieszańców pelargonii (Pelargonium) – odmiany ‘Aimara’ i ‘Ylenia’. U pierwszej z nich ciemnoczerwone kwiaty kontrastują z ciemnymi liśćmi, roślina ta odznacza się silnym wzrostem, intensywnym krzewieniem się i ładnym, zaokrąglonym pokrojem. Podobny charakter wzrostu ma odmiana ‘Ylenia’, która zachwyca bardzo dużymi, różowymi kwiatami z jaśniejszą obwódką i ciemnozielonymi liśćmi.

Pelargonia 'Ylenia'
Pelargonia 'Ylenia’, fot. I. Stelmasiewicz

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.