Tunbergia – łatwe do uprawy pnącze na balkon i taras

Tunbergia o żółtych kwiatach i zielonych liściach
Fot. I. Stelmasiewicz

Jednoroczne pnącza ozdobne nieczęsto wykorzystywane są do ozdoby balkonów i tarasów. Są jednak wśród nich gatunki łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne w okresie kwitnienia. Do takich należy tunbergia skrzydlona (Thunbergia alata). Znamy ją też pod nazwą „czarnooka Zuzanna”. To niewymagające pnącze szybko rośnie. Największą jej ozdobą są ładne kwiaty. Mogą być pomarańczowe, żółte, różowe lub białe – zawsze z kontrastowym, niemal czarnym oczkiem. W sezonie obsypują całą roślinę.


Przybysz z Afryki

Tunbergia należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). To wieloletnie pnącze, które w naszych warunkach klimatycznych uprawiane jest sezonowo. Jej cienkie pędy owijają się wokół podpór. W uprawie w Polsce rośliny osiągają wysokość ok. 1–1,5 m. Liście są jajowato-trójkątne, szorstkie. Kwiaty zbudowane są z pięciu, zrośniętych u podstawy płatków korony, mają średnicę 3–5 cm.

Kwiaty tunbergi cziemnopomarańczowe z jeśniejszymi obramowaniami
Fot. I. Stelmasiewicz

Odmiany tunbergii

Największe osiągnięcia w hodowli odmian tunbergii ma firma Volmary. Oferuje ona grupę Sunny Susy®, która obecnie liczy już 14 odmian. Wśród takich oryginalnie zabarwionych warto zwrócić uwagę na odmiany: Sunny Susy® ‘White Halo’ – o białych kwiatach z „czarnym” oczkiem, Sunny Susy® ‘Brownie’ – kwitnąca brązowoczerwono, Sunny Susy® ‘Rose Sensations’ – o różowych kwiatach, Sunny Susy® ‘Amber Stripes’ – o rudopomarańczowych z jaśniejszymi brzegami płatków. Odmiany te rozmnażane są wegetatywnie – przez sadzonki.
W handlu dostępne są też odmiany rozmnażane z nasion, m.in. grupa Susie®™, która reprezentują odmiany Susie®™ ‘Orange with Eye’ (kwiaty pomarańczowe), Susie®™ ‘Yellow with Eye’ (żółte) i Susie®™ ‘White with Eye’ (białe).

Jak uprawiać tunbergię?

Tunbergię najczęściej sadzi się przy podporach. Może to być bambusowa drabinka lub związane u góry paliki bambusowe, ustawione na kształt stożka.
Tunbergia jest na tyle niedużym pnączem, że możemy ją uprawiać także w wiszących pojemnikach. Jej pędy będą się częściowo zwieszać, a pozostałe będą się owijać wokół wieszaka, na którym zamocowany jest pojemnik.

Pnąca się tunbergia o czerwonopomarańczowych kwiatach
Fot. I. Stelmasiewicz

Pielęgnacja tunbergii

Tunbergia lubi jasne stanowiska, ale w upalne lata może słabiej kwitnąć. Rośliny nadrobią jednak kwitnienie, gdy miną ekstremalne temperatury i będą zdobiły aż do października. Ponieważ tunbergia jest okazałą rośliną, do tego kwitnącą, należy zadbać o jej prawidłowe żywienie. Gdy będziemy ją dobrze nawizić będzie kwitnącą ozdobą do pierwszych przymrozków. Tunbergia ma duże wymagania wodne i trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Tunberia o ciemnopomarańczowych kwiatach z jaśniejszymi obwódkami
Fot. I. Stelmasiewicz

Jeśli ktoś dysponuje jasnym i chłodnym pomieszczeniem (temperatura 8–10°C), może przezimować w nim tunbergię. Wiosną zaleca się przesadzenie rośliny w świeże podłoże i przycięcie. Stopniowo przyzwyczajamy tunbergię do wyższej temperatury, a po zahartowaniu wystawiamy na zewnątrz.

O innych roślinach balkonowych i tarasowych, oraz o tym jak powstają piszemy tutaj.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.