Bukiet z własnych kwiatów to rosnący trend. Od czasów pandemii uprawa roślin ozdobnych i użytkowych we własnym ogrodzie czy na tarasie wciąż cieszy się dużą popularnością. Hodowcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom rynku oferując odmiany przydatne do uprawy w nawet niewielkich przestrzeniach. Możemy się cieszyć warzywami, owocami z własnego ogrodu. Czemu zatem nie wykorzystać rabat czy dużych pojemników balkonowych i tarasowych jako małej plantacji kwiatów ciętych? Bukiet z własnego ogrodu będzie cieszył bardziej niż ten kupiony w kwiaciarni. Dodatkowo uzyskamy go metodą zrównoważonego rozwoju.
Wyjść poza schemat
Koncepcje zestawów roślin do ogrodu, które mogą być źródłem kwiatów ciętych, widoczne były na ostatniej edycji FlowerTrials®, dni otwartych firm hodowlano-nasiennych. Jak informowała Ayala Zilberman, menadżer ds. sprzedaży w Europie w firmie Danziger Dan Flower Farm, w każdej branży warto czasem spojrzeć niestandardowo na dany produkt czy projekt.
Nasi hodowcy nie zwalniają tempa, co roku wprowadzamy na rynek nowe bądź ulepszone odmiany. Jesteśmy z nich dumni, ale poszukiwaliśmy innych, niestandardowych propozycji dla naszych klientów. Okazało się to nie takie trudne, a pomysł – sądząc po zainteresowaniu nim na FlowerTrials® – wydaje się trafiony – mówiła A. Zilberman.
Firma Danziger Dan Flower Farm zaproponowała koncepcję uprawy we własnym ogrodzie roślin przydatnych na kwiat cięty. Sam pomysł nie jest może nowatorski – już nasze babcie uprawiały w ogrodzie takie gatunki, które mogły potem w wazonie zdobić stół. Jednak tendencja ta nieco się w ostatnich latach rozmyła, ogrody zaczęły przybierać inną formę. Aż do teraz.
W firmie Danziger Dan Flower Farm koncepcją „Grow your own bouquet” objęto głównie byliny, m.in. driakiew (Scabiosa), przetacznik długolistny (Veronica longifolia), łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata), złocień wielki (Leucanthemum x superbum).
Pojedynczo lub w kompozycji
Producenci mają przynajmniej dwie możliwości. Mogą dostarczać rośliny w mniejszych pojemnikach, z przeznaczeniem do uprawy w ogrodach przydomowych. Mogą też zaproponować klientowi miksy w dużych donicach, gotowych do ustawienia na balkonach lub tarasach. Brak posiadania własnego ogrodu nie wyklucza amatora ogrodnictwa, by cieszyć się bukietem z własnej uprawy – podkreśla A. Zilberman.
Bukiet z własnych kwiatów. Łatwe w uprawie, atrakcyjne wizualnie i trwałe po ścięciu
Na możliwość uprawy roślin na kwiaty cięte we własnym ogrodzie zwróciła też uwagę firma Syngenta Flowers. Proponowana przez nią koncepcja „Home Garden Bouquets” obejmuje zarówno gatunki jednoroczne, jak i byliny. Wszystkie są atrakcyjne wizualnie, łatwe w uprawie oraz trwałe po ścięciu. Wśród bylin proponuje się m.in. grupę Kirigami orlika błękitnego (Aquilegia caerulea), grupę Excalibur ostróżki wyniosłej (Delphinium elatum) oraz grupę Dottie naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea). Z roślin jednorocznych z oferty firmy Syngenta Flowers do uprawy na kwiaty cięte poleca się np. wyżlin większy, tzw. lwią paszczę (Antirrhinum majus) – przedstawicielki grup Sonnet i Snaptastic, grupę Apollo kosmosu podwójnie pierzastego (Cosmos bipinatus), celozje (Celosia) z grupy Bright Sparks oraz słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) Sunfinity® Yellow Dark Center.
Wsparcie klienta detalicznego
Pokazanie możliwości stworzenia własnej plantacji kwiatów ciętych to tylko jeden z elementów koncepcji. Obejmuje ona ponadto m.in. przewodniki po uprawie roślin, podpowiedzi dotyczące komponowania gatunków. Przydatne są też informacje dotyczące fazy ścinania kwiatów, aby były jak najtrwalsze w wazonie.
Przykładowe terminy ścinania pędów kwiatostanowych:
- naparstnica purpurowa – gdy 1/3 kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta
- słonecznik zwyczajny – gdy kwiatostany są w pełni wykształcone. U odmian tworzących pyłek – gdy pylą 2 lub 3 okółki kwiatów rurkowatych
- kraspedia – gdy 1/3 – ½ kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta
- łyszczec wiechowaty – gdy 40 – 60% kwiatów w kwiatostanie jest rozwiniętych
- złocień – gdy kwiatostany zaczynają się otwierać
- driakiew – gdy 2-3 okółki kwiatów w kwiatostanie są rozwinięte
- przetacznik – gdy 20 – 30% kwiatów w kwiatostanie jest wybarwionych i otwartych
Szeroka paleta form i barw, by bukiet z własnych kwiatów był atrakcyjny
Paleta gatunków do uprawy w ogrodzie, z których możemy pozyskiwać kwiaty cięte, jest bardzo szeroka. Są to znane byliny, m.in. krwawniki (Achillea), dzwonki (Campanula), goździki brodate (Dianthus barbatus), floksy wiechowate (Phlox paniculata), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), jarzmianka większa (Astrantia major), jeżówki (Echinacea). Wśród gatunków uprawianych sezonowo warto wymienić dalie (Dahlia), astry (Aster), mieczyki (Gladiolus), cynie (Zinnia) i wiele innych. Kompozycje można urozmaicać kwiatostanami krzewów, np. hortensji (Hydrangea), róż (Rosa) czy ozdobnych traw.