Co nowego na FlowerTrials® na 20-lecie? Nowe odmiany roślin ozdobnych i trendy.

pokazy FlowerTrials® w firmie Selecta one
Kwiatowy róg obfitości na pokazach FlowerTrials® , fot. I. Stelmasiewicz

Co nowego na FlowerTrials®? Jubileuszowa edycja dni otwartych firm hodowlano-nasiennych organizowanych pod nazwą FlowerTrials® odbyła się w tym roku w dniach 11–14 czerwca. Jak podkreślano, w ciągu 20 lat impreza ta rozrosła się od niewielkiego wydarzenia promocyjnego utworzonego z inicjatywy kilku hodowców roślin ozdobnych do znaczącego spotkania przedstawicieli branży ogrodniczej.

Pokazy FlowerTrials® 2024 zgromadziły 59 przedsiębiorstw, które w 30 lokalizacjach (w zdecydowanej większości w Holandii, ale i w Niemczech) w widowiskowy sposób zaprezentowały swój asortyment roślin ozdobnych. Odwiedziło je 5300 osób z ok. 80 krajów, o 5% więcej niż w ubiegłym roku. Wystawcy zgodnie jednak twierdzą, że nie liczba zwiedzających jest ważna (choć ta pozostaje na stabilnym poziomie). Na pokazach nie ma osób przypadkowych. Są tylko ci, którzy profesjonalnie związani są z branżą ogrodniczą. A tacy zwiedzający są dla wystawców najcenniejsi.

pokazy roślin w firmie Florensis
Pokazy FlowerTrials® są znakomitą okazją by zapoznać się z pełną paletą roślin ozdobnych, fot. I. Stelmasiewicz

Co nowego na FlowerTrials®?

Nowe odmiany, czyli jakie?

Pokazy FlowerTrials® skupiają wiodących na rynku hodowców, producentów materiału wyjściowego, osoby związane z handlem hurtowym i detalicznym. Wszystkich, którzy są profesjonalnie związani z branżą roślin ozdobnych. Podczas FlowerTrials® można zapoznać się z szeroką ofertą gatunków jednorocznych (głównie balkonowo-rabatowych), bylin, roślin doniczkowych, kwiatów ciętych, a nawet warzyw, gatunków owocowych i ziół dedykowanych do uprawy amatorskiej. To miejsce, gdzie najłatwiej zauważyć branżowe trendy.

Co nowego na FlowerTrials®? Obecnie zwraca się uwagę już nie tylko na atrakcyjność wizualną roślin i ich „przyjazność” w produkcji i dalszej uprawie. Bowiem wymagania rynku zmieniają się, a hodowcy na nie skutecznie reagują. Jakie cechy roślin są obecnie podkreślane? Przede wszystkim odporność na choroby i szkodniki oraz możliwość dostosowania się do zmieniających się warunków klimatycznych. Poszukiwane są rośliny tolerujące suszę, upał, obfite opady deszczu.

ekspozycja roślin odpornych na upał
W firmie Danziger Dan Flower Farm wyeksponowano gatunki i odmiany dobrze radzące sobie z upałami, fot. I. Stelmasiewicz

Bioróżnorodność wciąż na topie

Niezmiennie ważna pozostaje przydatność gatunków ozdobnych dla owadów. Firmy biorące udział we FlowerTrials® nie tylko prezentują nowe odmiany spełniające te wymagania, ale przedstawiają też szereg pomysłów i programów marketingowych, które pomogą skutecznie przybliżyć i sprzedać określoną historię klientom detalicznym.

etykieta informująca, że roślina jest przyjazna dla owadów
fot. I. Stelmasiewicz
trzmiel na kwiecie kosmosu
Niezmiennie promowane są rośliny wabiące pszczoły i inne owady, fot. M. Sprzączka

Nowości przyciągają odbiorców i to na nie zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Ale starsze odmiany nadal mogą być atrakcyjne. Stare, nie znaczy gorsze. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest wiele odmian roślin ozdobnych o ugruntowanej pozycji, dobrych, cenionych przez producentów i konsumentów. Wiele z nich wciąż spełnia oczekiwania konsumentów i dobrze radzi sobie na rynku. Czy można na nowo pobudzić ich sprzedaż? Są na to sposoby! Jednym z nich są koncepcje promujące rośliny do ogrodu i na balkony, które mogą być źródłem własnych kwiatów ciętych.

gatunki do ogrodu na kwiat cięty
Starsze odmiany są także wartościowe – wystarczy znaleźć sposób na pobudzenie ich sprzedaży, fot. I. Stelmasiewicz

Rośliny odporne na suszę i upał na FlowerTrials®

Wiosna w Holandii, gdzie swoje pokazy przygotowuje większość firm uczestniczących w tej imprezie, była chłodna i deszczowa. Miało to wpływ na wygląd niektórych roślin na rabatach pokazowych, na których oczekiwany efekt będzie widoczny za kilkanaście dni. Tegoroczne pokazy FlowerTrials® przywitały gości dość kapryśną pogodą – temperatura w pierwszych dwóch dniach oscylowała wokół 10–12°C, wiał zimny wiatr i co raz padał deszcz. Nie zmienia to jednak faktu, że hodowcy liczą się z coraz bardziej upalnymi latami, suszami i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, np. intensywnymi, a krótkotrwałymi opadami deszczu. Dlatego niemal w każdej z odwiedzonych firm zwracano uwagę na gatunki i odmiany dobrze znoszące takie ekstrema pogodowe.

petunie Raintastic
Pod nazwą Raintastic oferowane są petunie dobrze znoszące opady deszczu, fot. I. Stelmasiewicz

Katarantus – wciąż niedoceniony, eksponowany na FlowerTrials®

Do roślin znakomicie radzących sobie w upalne i suche lata należy mało spopularyzowany w Polsce katarantus (Catharanthus), nazywany kolokwialnie barwinkiem. Nową grupę Titan-ium™ tego gatunku zaprezentowała firma PanAmerican Seed. Jej przedstawicielki są odporne na patogeny z rodzaju Phytophthora, co stanowi ich ważną zaletę. Siedem reprezentujących ją odmian, o dużych kwiatach w atrakcyjnych kolorach, kwitnie nawet o 10 – 14 dni wcześniej niż inne kreacje na rynku.

odmiana katarantusa, rośliny odpornej na upał
Odmiany z grupy Titan-ium™ katarantusa są odporne na patogeny z rodzaju Phytophthora, fot. I. Stelmasiewicz

Nowe odmiany katarantusa z grupy Soirée, o zupełnie odmiennym wyglądzie, zaprezentowała firma MNP Suntory. Reprezentujące grupę Soirée kreacje mają bardzo zwarty pokrój i obsypane są drobnymi kwiatami w wyrazistych kolorach.

Katarantus Soirée 'Hot Pink'
Przedstawicielki grupy Soirée katarantusa charakteryzują się zwartym pokrojem i drobnymi kwiatami, tu odmiana Soirée 'Hot Pink’, fot. I. Stelmasiewicz

Mandewila z tendencją wzrostową

Coraz bardziej docenianym na rynku gatunkiem jest mandewila (Mandevilla), która znakomicie rośnie w warunkach wysokiej temperatury. Liderem w jej hodowli pozostaje firma MNP Suntory, która wprowadziła na rynek grupę Sundaville®, obejmującą obecnie ok. 40 odmian. Podczas FlowerTrials® pokazano m.in. nową odmianę Sundaville® Bordeaux Red o bardzo okazałych (o średnicy 9,5 cm!), jaskrawoczerwonych kwiatach.

odmiany mandewili
Oferta odmian mandewili w firmie MNP Suntory jest coraz większa, fot. I. Stelmasiewicz
Odmiana Sundaville® Bordeaux Red mandewili
Odmiana Sundaville® Bordeaux Red mandewili, fot. M. Sprzączka

Mandewile z grupy Divina promowała firma Selecta one®. Są one podzielone na trzy grupy: odmiany o zwartym pokroju i wczesnym kwitnieniu, odmiany o silniejszym wzroście i charakterze pnącym oraz najbardziej uniwersalne – o średnio silnym wzroście, wczesnym kwitnieniu i dużych kwiatach.

mandewila Divina
Prezentacja odmian mandewili z grupy Divina w firmie Selecta one®, ft. I. Stelmasiewicz

Gatunku tego nie zabrakło w prezentacji firm Florensis i Syngenta Flowers – w tej ostatniej ekspozycja wyraźnie sugerowała, że uprawiając mandewilę można cieszyć się ukwieconym tarasem bez dużego wysiłku.

prezentacja mandewili w firmie Syngenta Flowers
W firmie Syngenta Flowers podkreślano łatwość uprawy mandewili i możliwość cieszenia się pięknymi roślinami bez nadmiernego wysiłku, fot. M. Sprzączka

Scewola – już nie tylko o wachlarzowatych kwiatach. Spektakularna nowość na FlowerTrials®

Do roślin odpornych na upał zalicza się scewola (Scaevola). Rośliny te przykuwały uwagę w ekspozycji firmy MNP Flowers. Zaprezentowała ona odmiany o tradycyjnych, wachlarzowatych kwiatach – z grupy Surdiva (tolerancyjne także wobec chłodu).

Scewola wachlarzowa Surdiva 'Deep Violet Blue'
Scewola wachlarzowa Surdiva 'Deep Violet Blue’, fot. I. Stelmasiewicz

Spektakularną nowością była natomiast grupa odmian Stardiva – o nietypowych, bo gwiazdowatych kwiatach. Tę ostatnią reprezentują trzy odmiany – dwie o kwiatach w odcieniach fioletowego i jedna biała. Są to pierwsze na świecie odmiany scewoli o takiej budowie kwiatów.

scewola wachlarzowata Stardiva 'Star Blue'
Pierwsza na świecie scewola o gwiazdkowatych kwiatach – odmiana Stardiva 'Star Blue’, fot. I. Stelmasiewicz

Lantana – dla ludzkiego oka i motyli

Warta uwagi jest także lantana zmienna (Lantana camara), którą można było zobaczyć w ekspozycji kilku firm hodowlanych. Rośliny te, o żywych, energetyzujących kolorach kwiatów, dobrze znoszą czasowe niedobory wody i wysoką temperaturę latem. Kwitną w takich warunkach nieprzerwanie. Wartością dodaną jest to, że kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady, w tym motyle. W firmie Florensis promowano odmianę PassionFruit, która wyróżnia się wyraźnie zwisającym pokrojem. Wielobarwne kwiaty (od różowych, przez żółte po złociste i pomarańczowe) licznie pokrywają rośliny.

W firmie Volmary pokazano z kolei odmianę Evita® ‘Lemon & Pink’ o różowych i bladożółtych kwiatach. Rośliny te wcześnie i obficie kwitną.

Lantana zmienna Evita® ‘Lemon & Pink
Lantana zmienna Evita® ‘Lemon & Pink’, fot. I. Stelmasiewicz

Lantany zmiennej nie zabrakło w prezentacji firmy Gruppo Padana, która oferuje grupę Lantastic. Jej przedstawicielki to cztery, wcześnie kwitnące odmiany o zwartym pokroju. Na etapie produkcji nadają się one do zagęszczonej uprawy.

Lobelia z nasion

Do roślin o wysokiej tolerancji na upał należy też rozmnażana z nasion lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Masterpiece Blue with Eye. Zaprezentowała ją firma Benary, która wyhodowała tę odmianę. Tworzy ona duże, fioletowoniebieskie kwiaty z białym oczkiem. Rośliny mają zwarty, regularny pokrój. Kwitną wcześnie i mają się sprawdzać nawet na terenach zieleni miejskiej. Organizacja Fleuroselect nagrodziła tę odmianę złotym medalem.

Testowane pod kątem upałów

Całą ekspozycję skupiającą rośliny odporne na upał przygotowała firma Danziger Dan Flower Farm. Podkreślała, że odmiany z jej portfolio wyhodowano i przetestowano w Izraelu, gdzie panuje ekstremalnie wysoka temperatura. W prezentacji użyto m.in. osteospermum Ecklona (Osteospermum ecklonii) z grupy Osticade, lantanę zmienną  z grupy Gem Compact, scewolę wachlarzowatą z grupy Touch oraz doniczkowe odmiany słonecznika zwyczajnego z grupy SOL SEEKER. W tej ostatniej dostępne są trzy odmiany o różnym zabarwieniu kwiatów języczkowatych. Rośliny te charakteryzują się stosunkowo niskim wzrostem (70–90 cm), bardzo dobrym krzewieniem i obfitym kwitnieniem. Posadzone do dużych pojemników mogą zdobić tarasy i być źródłem kwiatów ciętych.

słonecznik do pojemników
Wśród roślin dobrze radzących sobie z okresowym niedoborem wody polecany jest słonecznik zwyczajny SOL SEEKER 'Honey’, fot. I. Stelmasiewicz

O pozostałych nowościach i innych ciekawych roślinach pokazanych podczas FlowerTrials® już wkrótce!

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.