Dzień Otwarty firmy Syngenta Flowers, zorganizowany 25 czerwca 2022 r. w Łabiszynie, był pierwszą tego typu imprezą w Polsce po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Prezentacja asortymentu roślin balkonowo-rabatowych odbyła się w gospodarstwie ogrodniczym Macieja Raszki, który użyczył do tego celu obiekty uprawowe. Spotkanie, na które zaproszeni byli głównie ogrodnicy z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego (goście przybyli jednak też ze znacznie odleglejszych miejsc), cieszyło się dużym zainteresowaniem – mimo, że pogoda (+32°C w cieniu) skłaniała bardziej do wypoczynku nad wodą.
Do zorganizowania imprezy o takim rozmachu potrzebny jest sztab ludzi i każdy zasługuje na słowa podziękowania. Efekt końcowy w dużej mierze zależał jednak od wyjątkowo zaangażowanego w przygotowanie tego Dnia Otwartego Macieja Kozłowskiego, przedstawiciela handlowego firmy Syngenta Flowers i właściciela firmy Magra, który zadbał przede wszystkim o wysoką jakość kilkudziesięciu roślin pokazowych. Swoją ofertę w Łabiszynie zaprezentowały też firmy ICL Polska Sp. z o.o., PUH VENTA Sp. z o.o., Hawita oraz nasze wydawnictwo.

Wśród najbardziej wyeksponowanych roślin z asortymentu firmy Syngenta Flowers znalazły się pelargonie. Wyróżniały się zwłaszcza dwie kreacje – Rosebud Astrid pelargonii rabatowej i Pretty Little Pink Splash pelargonii mieszańcowej. Pierwsza z nich to unikatowa odmiana o pełnych, różyczkowatych kwiatach zebranych w okazałe kwiatostany. Ich barwa zmienia się w zależności od różnicy temperatur między dniem a nocą – wczesną wiosną są one łososioworóżowe, później – cukierkowo różowe. Rośliny kwitną do końca jesieni, zachowując ładny, zwarty pokrój.

Pelargonia Pretty Little Pink Splash także przyciąga wzrok kwiatami – są one dwubarwne, różowe z oczkiem, bardzo liczne – niemal nie widać spod nich liści, a rośliny kwitną bardzo długo (i wcześnie, co wiąże się z koniecznością usuwania pierwszych pąków). Bartosz Pierzchalski, specjalista ds. wsparcia technicznego w firmie Syngenta Flowers, podkreślał też konieczność odpowiedniego nawożenia tej odmiany – zalecenia są porównywalne do tych w wypadku przedstawicielek grupy Calliope® (zalecany jest nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych z serii Osmocote®). Pelargonia Pretty Little Pink Splash dorasta do wysokości 25–30 cm i zachowuje zwarty pokrój przez cały okres uprawy. Co ważne, odmiana ta wyjątkowo dobrze znosi upały.

W „pelargoniowej” ofercie nie mogło zabraknąć najbardziej rozpoznawalnej w ofercie tej firmy grupy Calliope®. Jej przedstawicielki pogrupowane są pod względem charakteru wzrostu na odmiany silnie (Calliope® L) i średnio silnie rosnące (Calliope® M). W pierwszej z nich prym wiedzie odmiana Calliope® L ‘Dark Red’, choć w ostatnim czasie znacznie na popularności zyskała Calliope® L ‘Rose Splash’ i dwubarwnych kwiatach – jasnoróżowych, z ciemnoróżowym oczkiem. Grupa Calliope® obejmuje też odmiany o okrywowym charakterze wzrostu (Calliope® Cascade) oraz polecane zwłaszcza do miast (znakomicie znoszą upał i suszę) przedstawicielki Calliope® Landscape.


Nowością są pelargonie Mojo ‘White’ i Mojo 'Salmon’ – mieszańcowe, które – jak pozostałe cztery z grupy Mojo – charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi (nie wykazują tendencji do żółknięcia) kontrastującymi z żywymi kolorami kwiatów (u premierowych kreacji są one białe i łososioworóżowe), silniejszym wzrostem niż przedstawicielki grupy Tango (też o ciemnych liściach), dobrym krzewieniem się i wyjątkową tolerancją wobec upałów.


Duży nacisk położono na promocję mandewili. Zdaniem B. Pierzchalskiego roślina ta zyskuje na znaczeniu wśród odbiorców końcowych dzięki większej dostępności odmian o bardziej zwartym i wzniesionym pokroju, nie tworzących wąsów czepnych oraz coraz większej świadomości, że rośliny te znakomicie znoszą trudne warunki panujące latem – suszę i upał. Takie warunki spełniają przedstawicielki oferowanych przez firmę Syngenta Flowers grup Rio® Petite – są to odmiany wcześnie kwitnące, o zwartym pokroju i kompaktowym wzroście, oraz Rio® – standardowe, najbardziej uniwersalne, pozbawione jednak pędów czepnych. Asortyment obejmuje ponadto kreacje bardzo dobrze się krzewiące, silniej rosnące – o pnącym charakterze wzrostu, tworzące większe rośliny obsypane licznymi kwiatami – z grupy Rio® Elegant oraz silniej rosnące, ale jednocześnie wcześnie kwitnące, wytwarzające pędy czepne – z grupy Rio® Grande.


Sporo nowych odmian pojawiło się wśród petunii. W grupie Dekko, której przedstawicielki mają średniej wielkości kwiaty, półzwisający pokrój i obficie i długo kwitną, nowością są odmiany ‘White’ (ulepszona wersja poprzedniej, ma większe kwiaty i wcześniej kwitnie) oraz ‘Pinwheel Purple’ o atrakcyjnych, biało-różowych kwiatach. Petunie te są wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawa jest grupa Itsy, która zasługuje na miano „petunii innej niż wszystkie” – odmiany ją tworzące tworzą obficie drobne kwiaty, przypominające bardziej te u kalibrachoi. Jak podkreślał B. Pierzchalski, odmiana Itsy ‘White’ może być polecana jako zamiennik bakopy, bowiem w przeciwieństwie do niej kwitnie nawet podczas upalnej pogody.

Z kolei bardzo duże kwiaty tworzą nowe odmiany z grupy Sanguna Mega – ‘Pink Vein’ (jasnoróżowe z ciemniejszą gardzielą i żyłkowaniem), ‘Rose Vein’ (intensywnie różowe z wyraźnym żyłkowaniem) oraz ‘Purple Vein’ (bladofioletowe z ciemniejszą gardzielą i żyłkowaniem). Kreacje te kwitną wcześnie i bardzo dobrze się krzewią.

Pokazano również nowe propozycje wśród petunii rozmnażanych z nasion – nie tyle odmiany, co podpowiedzi ich łączenia w trzykolorowe zestawy. Do tego celu wykorzystuje się przedstawicielki grup FotoFinish (bardzo wcześnie kwitnące, w 9–10 tygodniu po wysiewie, dorównujące jakością petuniom rozmnażanym wegetatywnie) i FlashForward (drobne kwiaty i kaskadowy charakter wzrostu, bardzo wytrzymałe).


Uzupełniono grupę Callie® Double kalibrachoi o odmiany ‘White’ i ‘Light Yellow’, które mają – jak inne kreacje z tej grupy – pełne kwiaty (odpowiednio, białe i jasnożółte), kulisty, zwisający pokrój i są wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne raz tolerancyjne wobec warunków uprawy.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzały dalie ogrodowe. W Polsce największym zainteresowaniem konsumentów, a tym samym – producentów – cieszą się odmiany o dużych, pełnych kwiatostanach. Takimi charakteryzują się przedstawicielki grup m.in. Grandalia, Midalio czy Collection. B. Pierzchalski przekonywał jednak gości, że warto zwrócić uwagę na kreacje o pojedynczych kwiatostanach (np. z grup Happy Days, Dahlegria). Dalie te stanowią źródło pyłku dla owadów zapylających, na co zwraca się coraz większą uwagę na Zachodzie. Podkreśla się to przy sprzedaży roślin, a coraz bardziej świadomi konsumenci chętnie takie rośliny wybierają. Taka promocja mogłaby przynieść dobry skutek także w Polsce – podkreślał B. Pierzchalski.




Przez pszczoły i inne owady zapylające chętnie odwiedzane są też kwiaty begonii z grupy Tophat. Rośliny te polecane są zwłaszcza do nasadzeń miejskich – są trwałe, wyjątkowo odporne na suszę i upał, a jednocześnie tworzą bardzo atrakcyjne, duże kwiaty. Nowością wśród roślin z rodzaju Begonia jest grupa Bionic, której przedstawicielki także promuje się jako znakomity wybór na rabaty miejskie i do uprawy w dużych pojemnikach. Jak poinformował B. Pierzchalski, rośliny te lepiej się krzewią i tworzą większe kwiaty od tych u rozpoznawalnych na rynku odmian z grupy Big.

W Łabiszynie można też było zobaczyć wszystkie przedstawicielki grupy Limitless begonii buwiastej, które – co warto podkreślać – są polskiej hodowli (Marcina Wojtczaka). Tworzą one bardzo duże kwiaty w atrakcyjnych kolorach oraz wyróżniają się wczesnym kwitnieniem.
To tylko wybrane nowości, które można było zobaczyć na Dniu Otwartym firmy Syngenta Flowers w Łabiszynie. Kto ma ochotę obejrzeć je na żywo i zapoznać się z większą częścią asortymentu, ma jeszcze okazję. Kolejna odsłona tego wydarzenia odbędzie się już w najbliższy czwartek (30 czerwca) w gospodarstwie ogrodniczym Piotra Puzio – Florena w Kolbuszowej Dolnej (woj. podkarpackie).