Poinsecja pochodzi z Meksyku i rośnie tam jako krzew o wysokości 5 m. Uprawiali ją już Aztekowie i ozdabiali nią swoje świątynie. Jak to się stało, że teraz jest naszą popularną dekoracją bożonarodzeniową?
Poinsecja stała się rośliną bożonarodzeniową po hiszpańskim podboju Meksyku. W trakcie pracy misyjnej nadano jej nazwę `Estrella de Navidad` (gwiazda bożonarodzeniowa).
W XVII wieku poinsecja po raz pierwszy pojawiła się w procesji mnichów franciszkańskich. Nadano jej nazwę `Flor de Nochebuena` (Kwiat Świętej Nocy) i w coraz większym stopniu stawała się symbolem chrześcijańskim.
Poinsecja – początki sukcesu
Globalny sukces poinsecji jako rośliny bożonarodzeniowej rozpoczął się na początku XX wieku. Urodzony w Niemczech emigrant Albert Ecke zaobserwował, jak w grudniu przykwiatki dzikich poinsecji wokół jego farmy zmieniają kolor na czerwony.
To podsunęło mu pomysł uprawy roślin na swoich polach i sprzedaży ich łodyg jako kwiatów ciętych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Był to początek sukcesu. Od około 1909 roku Albert Ecke całkowicie skoncentrował się na uprawie poinsecji.
Po jego śmierci w 1919 roku, jego syn Paul przejął rodzinny interes i skupił się na wypromowaniu poinsecji jako symbolu świątecznego. Nadał mu nazwę gwiazda betlejemska (Christmas Star).
W 1920 roku podjął próbę uprawy poinsecji w doniczkach. Jednak wczesne odmiany się do tego nie nadawały. Dopiero w latach 50. XX wieku możliwe stało się wyhodowanie odmian, które jako rośliny doniczkowe przystosowały się do warunków panujących w pomieszczeniach. Od lat 60. uprawiane odmiany doniczkowe coraz częściej zastępowały kwiaty cięte.
Jednocześnie z uprawą poinsecji, rodzina Ecke prowadziła własne sklepy w Hollywood oraz inwestowała dużo czasu i energii w działania marketingowe. Pomogło to poinsecji osiągnąć ogromną popularność w ciągu kilku lat i wkrótce stała się ona integralną częścią amerykańskiej kultury bożonarodzeniowej.
W Europie natomiast poinsecja stała się rośliną bożonarodzeniową w latach 50. XX wieku.
Świąteczna ozdoba
Ten kwiat stał się jasnym i rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Podkreśla je i zdobi nie tylko jako kwiat w doniczce. Jego szerokie zastosowanie wyznaczają już tylko granice kreatywności i pomysłowość.
Na przykład miniaturowe roślinki można wykorzystać jako ozdoba choinki. Czy to jako kwiaty cięte czy w formie kokedamy.
Aby wykonać kokedamy samodzielnie należy wyjąć miniaturowe poinsecje z doniczek i owinąć bryły korzeniowe mchem. Wcześniej konieczne jest dokładne podlanie. Następnie zabezpiecz je cienkim drutem i zawieś na gałązkach. Później ostrożnie podlewaj miniaturowe poinsecje od góry lub umieszczaj je na krótko w naczyniu z letnią wodą, aby mogły nią nasiąknąć.
Jeśli chodzi o świąteczne dekoracje bożonarodzeniowe, poinsecje nie tylko błyszczą jako ozdoby choinkowe, ale także zaskakują jako elementy dekoracyjne. Choćby na prezentach, stroikach ozdobach ścian itp.
Pamiętajmy jednak o odpowiednim podlewaniu i pielęgnacji poinsecji, która nie lubi przeciągów i przegrzania.