Jak poinsecja stała się gwiazdą betlejemską?

Bukiet z czerwonej poinsecji na stole

Poinsecja pochodzi z Meksyku i rośnie tam jako krzew o wysokości 5 m. Uprawiali ją już Aztekowie i ozdabiali nią swoje świątynie. Jak to się stało, że teraz jest naszą popularną dekoracją bożonarodzeniową? 

Poinsecja stała się rośliną bożonarodzeniową po hiszpańskim podboju Meksyku. W trakcie pracy misyjnej nadano jej nazwę `Estrella de Navidad` (gwiazda bożonarodzeniowa).
W XVII wieku poinsecja po raz pierwszy pojawiła się w procesji mnichów franciszkańskich. Nadano jej nazwę `Flor de Nochebuena` (Kwiat Świętej Nocy) i w coraz większym stopniu stawała się symbolem chrześcijańskim.

Poinsecja – początki sukcesu

Globalny sukces poinsecji jako rośliny bożonarodzeniowej rozpoczął się na początku XX wieku. Urodzony w Niemczech emigrant Albert Ecke zaobserwował, jak w grudniu przykwiatki dzikich poinsecji wokół jego farmy zmieniają kolor na czerwony.

To podsunęło mu pomysł uprawy roślin na swoich polach i sprzedaży ich łodyg jako kwiatów ciętych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Był to początek sukcesu. Od około 1909 roku Albert Ecke całkowicie skoncentrował się na uprawie poinsecji.

Po jego śmierci w 1919 roku, jego syn Paul przejął rodzinny interes i skupił się na wypromowaniu poinsecji jako symbolu świątecznego. Nadał mu nazwę gwiazda betlejemska (Christmas Star).

Poinsecja jako dekoracja stołu
Różnorodna kolorystyka przykwiatków pozwala dobrać poinsecję do każdego stylu. Fot. Stars Unite Europe

W 1920 roku podjął próbę uprawy poinsecji w doniczkach. Jednak wczesne odmiany się do tego nie nadawały. Dopiero w latach 50. XX wieku możliwe stało się wyhodowanie odmian, które jako rośliny doniczkowe przystosowały się do warunków panujących w pomieszczeniach. Od lat 60. uprawiane odmiany doniczkowe coraz częściej zastępowały kwiaty cięte.

Czerwona poinsecja jest zawsze na topie. Fot. Stars Unite Europe

Jednocześnie z uprawą poinsecji, rodzina Ecke prowadziła własne sklepy w Hollywood oraz inwestowała dużo czasu i energii w działania marketingowe. Pomogło to poinsecji osiągnąć ogromną popularność w ciągu kilku lat i wkrótce stała się ona integralną częścią amerykańskiej kultury bożonarodzeniowej.
W Europie natomiast poinsecja stała się rośliną bożonarodzeniową w latach 50. XX wieku.

Świąteczna ozdoba

Ten kwiat stał się jasnym i rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Podkreśla je i zdobi nie tylko jako kwiat w doniczce. Jego szerokie zastosowanie wyznaczają już tylko granice kreatywności i pomysłowość.
Na przykład miniaturowe roślinki można wykorzystać jako ozdoba choinki. Czy to jako kwiaty cięte czy w formie kokedamy.

Tak można zrobić kokodamę. Fot. Stars Unite Europe

Aby wykonać kokedamy samodzielnie należy wyjąć miniaturowe poinsecje z doniczek i owinąć bryły korzeniowe mchem. Wcześniej konieczne jest dokładne podlanie. Następnie zabezpiecz je cienkim drutem i zawieś na gałązkach. Później ostrożnie podlewaj miniaturowe poinsecje od góry lub umieszczaj je na krótko w naczyniu z letnią wodą, aby mogły nią nasiąknąć.

Jeśli chodzi o świąteczne dekoracje bożonarodzeniowe, poinsecje nie tylko błyszczą jako ozdoby choinkowe, ale także zaskakują jako elementy dekoracyjne. Choćby na prezentach, stroikach ozdobach ścian itp.

Pamiętajmy jednak o odpowiednim podlewaniu i pielęgnacji poinsecji, która nie lubi przeciągów i przegrzania.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.