Lawenda jest jedną z najchętniej kupowanych roślin. Jaka lawenda do ogrodu i na taras nadaje się najlepiej? Przede wszystkim te odmiany, które dają piękne, atrakcyjne kwiatostany. To też odmiany łatwe w uprawie i pielęgnacji oraz dostosowane do naszego klimatu.
Poznaj 6 odmian, które Cię nie zawiodą i uczynią Twój taras lub ogród zakątkiem z nutą południa Europy.
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest cenionym gatunkiem ozdobnym, wyróżnia się bowiem wieloma zaletami pod względem użytkowym. Jako roślina ozdobna znajduje zastosowanie w ogrodach, na terenach zieleni miejskiej, a także – posadzona do pojemników – na tarasach i balkonach. Jej atrakcyjne, fioletowe kwiatostany nie tylko zdobią, ale są także pożyteczne dla pszczół i innych owadów zapylających.
Lawenda do ogrodu i na taras. 5 sprawdzonych odmian
‘Hidcote’
Spotykana też pod nazwą ‘Hidcote Blue’. To stara, ale wciąż najpopularniejsza odmiana lawendy wąskolistnej. Rośliny mają rozłożysty pokrój, osiągają średnicę ok. 50 cm. Pędy kwiatostanowe w czasie kwitnienia (lipiec, sierpień) mają długość ok. 50 cm.
Ta lawenda wykształca kwiatostany ciemne, granatowofioletowe, gęste, pachnące. Odmiana o znakomitej odporności na mróz. Przydatna na wianki i bukiety.
Blue Scent®
To odmiana o dość luźnym pokroju i wysokości ok. 50 cm. Lawenda ta szybko rośnie. Kwiaty są ciemnofioletowe (ich kolor utrzymuje się po zasuszeniu), gęsto ułożone w kwiatostanie, który jest na końcu wyraźnie zaokrąglony. Kwitnie obficie. To najdłużej kwitnąca lawenda – nawet do przymrozków. Lawenda dobrze rośnie zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach tarasowych.
‘Munstead’
Stara odmiana, która wciąż znakomicie radzi sobie na rynku. Zaliczamy ją do jednych z najbardziej wartościowych kreacji lawendy wąskolistnej. Szybko rozpoczyna wegetację. Rośliny te szybko rosną, osiągają wysokość ok. 50 cm i nieco większą szerokość. Kwiaty są lawendowoniebieskie, zebrane są w gęste, długie kwiatostany. Atrakcyjna odmiana do fotografowania. Jej kwiaty mogą być wykorzystywane w kuchni. Jest odporna na mróz.
‘Essence Purple’
To jedna z najnowszych, najwcześniej kwitnąca lawenda na rynku (kwitnie około 10–14 dni przed odmianą ‘Hidcote’). Rośliny osiągają średnicę 30–40 cm. Kwiatostany są fioletowe. Okres kwitnienia tej lawendy jest długi. Kwiaty zaś możemy wykorzystać w kuchni. Odmiana odporna na mróz. Dzięki temu, że pokrój jest zwarty, kompaktowy, ładnie wygląda jako obwódka rabaty. Może być uprawiana w pojemnikach.
Aromatico®
To nazwa grupy obejmującej cztery odmiany: Aromatico® 'Blue’, Aromatico® 'Blue Impr.’ (wcześniej kwitnie od odmiany wyjściowej i ma bardziej wzniesiony i regularny pokrój), Aromatico® 'Blue Compact’ i Aromatico® 'Forte Blue’.
Najpopularniejsza jest pierwsza z nich – tworzy ona ciemnoniebieskie kwiaty, dobrze się krzewi i kwitnie dość wcześnie. Krzewinki te mają wyrównany pokrój, kwitną długo i obficie. Osiągają wysokość ok. 50 cm.
Lawenda pośrednia Platinum Nico™
Tej kreacji poświęcamy odrębny akapit, bo nie jest to – jak wyżej opisane odmiany – lawenda wąskolistna, ale pośrednia.
Platinum Nico™ ma regularny pokrój i bardzo długie pędy kwiatostanowe (ok. 60-centymetrowe). Kwitnie w lipcu. Posiada kwiatostany ciemnofioletowe, , intensywnie pachnące. Są węższe i mniej gęste niż u lawendy wąskolistnej, za to bardzo długie (mogą mieć długość nawet 9–10 cm).
Są bardzo przydatne do tworzenia wianków, na bukiety – zarówno świeże, jak i zasuszone prezentują się bardzo dobrze. Lawenda ta rośnie szybko, już 2-letnie okazy są pokaźnych rozmiarów. Dobrze radzi sobie w polskich warunkach zimą – dotychczas nie ulegała przemarznięciu. Okrywajmy jednak młode rośliny w bezśnieżne, mroźne zimy w najchłodniejszych rejonach kraju.
Krótko o pielęgnacji lawendy
Lawenda wąskolistna wymaga przepuszczalnych gleb piaszczysto-gliniastych o odczynie zasadowym. Nie toleruje gleb podmokłych, ciężkich, zalewanych – w takich warunkach jej uprawa skończy się niepowodzeniem. Za to znakomicie znosi suszę i upał.
Krzewinki te warto przycinać. W pierwszych 3-4 latach uprawy pędy można skrócić o 3–4 cm, natomiast u starszych okazów o ok. 1/3 długości. Zabieg ten można wykonywać wiosną w kwietniu – po przymrozkach lub jesienią – maksymalnie do końca września.
Lawendy są roślinami raczej krótkowiecznymi. Właściwie pielęgnowane i przycinane będą zdobić 6–10 lat. Po tym czasie korzystniej jest wymienić nasadzenia na nowe niż utrzymywać stare.
Czy wiecie, że lawenda może odstraszać komary i inne niechciane owady? A może doczekamy się niedługo lawendy do wiszących pojemników? Przeczytajcie!