Jaka lawenda do ogrodu i na taras? Poznaj 6 odmian pewniaków.

Lawenda i motyle w ogrodzie
fot. I. Stelmasiewicz

Lawenda jest jedną z najchętniej kupowanych roślin. Jaka lawenda do ogrodu i na taras nadaje się najlepiej? Przede wszystkim te odmiany, które dają piękne, atrakcyjne kwiatostany. To też odmiany łatwe w uprawie i pielęgnacji oraz dostosowane do naszego klimatu.
Poznaj 6 odmian, które Cię nie zawiodą i uczynią Twój taras lub ogród zakątkiem z nutą południa Europy.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest cenionym gatunkiem ozdobnym, wyróżnia się bowiem wieloma zaletami pod względem użytkowym. Jako roślina ozdobna znajduje zastosowanie w ogrodach, na terenach zieleni miejskiej, a także – posadzona do pojemników – na tarasach i balkonach. Jej atrakcyjne, fioletowe kwiatostany nie tylko zdobią, ale są także pożyteczne dla pszczół i innych owadów zapylających.

Lawenda do ogrodu i na taras. 5 sprawdzonych odmian

‘Hidcote’

Spotykana też pod nazwą ‘Hidcote Blue’. To stara, ale wciąż najpopularniejsza odmiana lawendy wąskolistnej. Rośliny mają rozłożysty pokrój, osiągają średnicę ok. 50 cm. Pędy kwiatostanowe w czasie kwitnienia (lipiec, sierpień) mają długość ok. 50 cm.
Ta lawenda wykształca kwiatostany ciemne, granatowofioletowe, gęste, pachnące. Odmiana o znakomitej odporności na mróz. Przydatna na wianki i bukiety.

Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue' w doniczce
Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue’, fot. Syngenta Flowers
kwiatostany lawendy wąskolistnej 'Hidcote Blue'
Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue’, fot. Syngenta Flowers

Blue Scent®

To odmiana o dość luźnym pokroju i wysokości ok. 50 cm. Lawenda ta szybko rośnie. Kwiaty są ciemnofioletowe (ich kolor utrzymuje się po zasuszeniu), gęsto ułożone w kwiatostanie, który jest na końcu wyraźnie zaokrąglony. Kwitnie obficie. To najdłużej kwitnąca lawenda – nawet do przymrozków. Lawenda dobrze rośnie zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach tarasowych.

Lawenda wąskolistna Blue Scent
Lawenda wąskolistna Blue Scent®, fot. Syngenta Flowers
kwiatostan lawendy wąskolistnej Blue Scent®
Lawenda wąskolistna Blue Scent®, fot. Syngenta Flowers

‘Munstead’

Stara odmiana, która wciąż znakomicie radzi sobie na rynku. Zaliczamy ją do jednych z najbardziej wartościowych kreacji lawendy wąskolistnej. Szybko rozpoczyna wegetację. Rośliny te szybko rosną, osiągają wysokość ok. 50 cm i nieco większą szerokość. Kwiaty są lawendowoniebieskie, zebrane są w gęste, długie kwiatostany. Atrakcyjna odmiana do fotografowania. Jej kwiaty mogą być wykorzystywane w kuchni. Jest odporna na mróz.

Lawenda wąskolistna Mustead
Lawenda wąskolistna 'Munstead’, fot. Vitroflora

‘Essence Purple’

To jedna z najnowszych, najwcześniej kwitnąca lawenda na rynku (kwitnie około 10–14 dni przed odmianą ‘Hidcote’). Rośliny osiągają średnicę 30–40 cm. Kwiatostany są fioletowe. Okres kwitnienia tej lawendy jest długi. Kwiaty zaś możemy wykorzystać w kuchni. Odmiana odporna na mróz. Dzięki temu, że pokrój jest zwarty, kompaktowy, ładnie wygląda jako obwódka rabaty. Może być uprawiana w pojemnikach.

Lawenda wąskolistna 'Essence Purple' posadzona w dużej grupie
Lawenda wąskolistna 'Essence Purple’, fot. I. Stelmasiewicz
Lawenda wąskolistna 'Essence Purple' kwiatostan
Lawenda wąskolistna 'Essence Purple’, fot. I. Stelmasiewicz

Aromatico®

To nazwa grupy obejmującej cztery odmiany: Aromatico® 'Blue’, Aromatico® 'Blue Impr.’ (wcześniej kwitnie od odmiany wyjściowej i ma bardziej wzniesiony i regularny pokrój), Aromatico® 'Blue Compact’ i Aromatico® 'Forte Blue’.

Najpopularniejsza jest pierwsza z nich – tworzy ona ciemnoniebieskie kwiaty, dobrze się krzewi i kwitnie dość wcześnie. Krzewinki te mają wyrównany pokrój, kwitną długo i obficie. Osiągają wysokość ok. 50 cm.

Lawenda wąskolistna Aromatico Blue Compact
Lawenda wąskolistna Aromatico® 'Blue Compact’, fot. I. Stelmasiewicz
lawenda wąskolistna Aromatico® 'Blue' w doniczce
Lawenda wąskolistna Aromatico® 'Blue Imp.’, fot. I. Stelmasiewicz

Lawenda pośrednia Platinum Nico™

Tej kreacji poświęcamy odrębny akapit, bo nie jest to – jak wyżej opisane odmiany – lawenda wąskolistna, ale pośrednia.

Platinum Nico™ ma regularny pokrój i bardzo długie pędy kwiatostanowe (ok. 60-centymetrowe). Kwitnie w lipcu. Posiada kwiatostany ciemnofioletowe, , intensywnie pachnące. Są węższe i mniej gęste niż u lawendy wąskolistnej, za to bardzo długie (mogą mieć długość nawet 9–10 cm).

Są bardzo przydatne do tworzenia wianków, na bukiety – zarówno świeże, jak i zasuszone prezentują się bardzo dobrze. Lawenda ta rośnie szybko, już 2-letnie okazy są pokaźnych rozmiarów. Dobrze radzi sobie w polskich warunkach zimą – dotychczas nie ulegała przemarznięciu. Okrywajmy jednak młode rośliny w bezśnieżne, mroźne zimy w najchłodniejszych rejonach kraju.

Lawenda pośrednia Platinum Nico
Lawenda pośrednia Platinum Nico™, fot. I. Stelmasiewicz
Kwiatostany lawendy wąskolistnej Platinum Nico™
Kwiatostany lawendy pośredniej Platinum Nico™, fot. I. Stelmasiewicz
bukiety z lawendy pośredniej Platinum Kwiatostany lawendy wąskolistnej Platinum Nico™
Kwiatostany lawendy pośredniej Platinum Nico™ są znakomite na bukiety, fot. I. Stelmasiewicz

Krótko o pielęgnacji lawendy

Lawenda wąskolistna wymaga przepuszczalnych gleb piaszczysto-gliniastych o odczynie zasadowym. Nie toleruje gleb podmokłych, ciężkich, zalewanych – w takich warunkach jej uprawa skończy się niepowodzeniem. Za to znakomicie znosi suszę i upał.

Krzewinki te warto przycinać. W pierwszych 3-4 latach uprawy pędy można skrócić o 3–4 cm, natomiast u starszych okazów o ok. 1/3 długości. Zabieg ten można wykonywać wiosną w kwietniu – po przymrozkach lub jesienią – maksymalnie do końca września.

Lawendy są roślinami raczej krótkowiecznymi. Właściwie pielęgnowane i przycinane będą zdobić 6–10 lat. Po tym czasie korzystniej jest wymienić nasadzenia na nowe niż utrzymywać stare.

Czy wiecie, że lawenda może odstraszać komary i inne niechciane owady? A może doczekamy się niedługo lawendy do wiszących pojemników? Przeczytajcie!

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.